SATNICA 9. FESTIVALA MENTALNOG ZDRAVLJA

SLOGAN: “Zašto se (ne) menjamo?“

TEMA: “Odnos prema promenama u društvu”

10-20. OKTOBRA 2024. GODINE

Četvrtak, 10.Oktobar

Uvodna tribina devetog Festivala mentalnog zdravlja nosi naziv "Zašto se (ne) menjamo?" i sugeriše da je promena odlika ljudskog postojanja kao individue (razvojne promene, prilagođavanje stresu, psihoterapijski rad itd.) i kao društva, što ima svoje uticaje na mentalno zdravlje čoveka i zajednice. Današnje društvo odlikuje i uticaj novih tehnologija i veštačke inteligencije na sve oblike funkcionisanja.
O socijalno-psihološkom i individualnom aspektu promena, uticaju novih tehnologija na pružanje usluga u vezi sa mentalnim zdravljem kao i novorazvijenim multidisciplinarnim naukama (“studije budućnosti”) govorićemo iz uglova psihologije, filozofije, komunikologije, IT stručnjaka i uz pomoć vodećih svetskih naučnika studije budućnosti (snimak izjave). Tokom tribine rasvetljavamo pitanja o rezilijentnosti na individualnom i društvenom planu funkcionisanja, ulozi medija u promenama i mogućeg uticaja na mentalno zdravlje, kako se danas organizuju oblici emocionalne pomoći, psihološkog savetovanja i psihoterapije uz pomoć informaciono-tehnoloških mogućnosti, koliko je pouzdano korišćenje veštačke inteligencije (AI) za podršku mentalnom zdravlju, šta su to “studije budućnosti” i na koji način pomažu razvoju društva. Tribina je namenjena opštoj populaciji odnosno svima koje ova tema zanima.
Učesnici tribine:
  • prof. dr Veljko Jovanović , psiholog, redovni profesor na Odseku za psihologiju, Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu,
  • prof. dr Vladimir Mihić, psiholog, vanredni profesor na Odseku za psihologiju, Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu,
  • doc. dr Stefan Janjić, komunikolog, docent na Odseku za medijske studije, Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu,
  • Ana Lipij, doktorantkinja filozofije na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu i istraživačica pripravnica na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju
  • Bojan Čoka, IT inženjer, pro-bono kreator softverskih rešenja za Centar za emotivnu podršku i prevenciju samoubistva “Srce”,
  • Snimak izjave vodećeg svetskog naučnika, šefa katedre UNESCO za studije budućnosti, prof. dr Sohail Inayatullah-a (Sohejl Inajatula).
Moderatorka: dr Milica Lazić, psiholog, naučna saradnica na Odseku za psihologiju, Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu i članica Programskog odbora Festivala mentalnog zdravlja.


18.00 - 20.00 časova Studentski kulturni centar /Univerzitetski kampus / ul. Vladimira Perića Valtera 5 / Novi Sad
Organizatori: Institut za javno zdravlje Vojvodine / Programski odbor Festivala mentalnog zdravlja

Petak, 11.Oktobar

Prokrastinacija je nezapočinjanje i neistrajavanje u aktivnosti za koju nam je korisnije da bude odmah urađena. Može se javiti u različitim životnim situacijama: na poslu, u školi, svakodnevnim aktivnostima, obavezama, slobodnom vremenu, porodici i partnerstvu, te u socijalnim kontaktima. Iako se javlja u raznim područjima, najčešća je u obrazovanju i poslovnom životu zbog spoljašnjih i konkretnih rokova za obavljanje nekog zadatka ili posla.
Radionica ima za cilj da se učesnici upoznaju sa pojom prokastinacije, šta sve mogu biti uzroci i koje su posledice kada se ona javi. Učesnici će dobiti i smernice kako da lakše prevaziđu potrebu za odlaganjem obaveza.
Voditelj: Vesna Protupilac, student psihologije


11.00 časova / Fakultet za pravne i poslovne studije dr Lazar Vrkatić / Bulevar Oslobođenja 76 / Novi Sad
Radionica je namenjena učenicima, studentima, zaposlenima. Broj učesnika je 15, prijave možete poslati na mejl helenatherose@gmail.com
Organizator: Fakultet za pravne i poslovne studije dr Lazar Vrkatić, katedra za psihologiju

Društvene mreže su sastavni deo naše svakodnevnice i imaju veliku ulogu u našim životima. Naše predavanje kao takvo odnosi se na uticaj društvenih mreža na naše mentalno zdravlje i ima za cilj da približi realnu sliku o tome šta vidimo na društvenim mrežama, odnosno da objasni šta je to zapravo “iskrivljena realnost”. Predavanje je namenjeno za sve uzraste.
Moderatori:
  • Marina Fodor, sekretar Crvenog krsta Sremski Karlovci i profesorka razredne nastave
  • Anastasija Tot,višegodišnja volonterka i medicinska sestra


17.00 časova/prostorije Crvenog krsta Sremski Karlovci/ Pupinova 16/ Sremski Karlovci
Broj učesnika je ograničen. Prijave na e-mail: sremskikarlovci@redcross.org.rs
Organizator: Crveni krst Sremski Karlovci

Tribina se bavi uticajem modernih tehnologija na savremeni život, izazovima modernog društva i sposobnošću ljudi da se prilagode tempu života u današnjem društvu. Prvenstveno je reč o situacijama kada pojedinac nije u mogućnosti da odgovori na ove izazove i načinima na koje to utiče na njihovo mentalno zdravlje. Razmotriće emocije koje su dominantne u takvim situacijama, kao i mehanizmi koji pomažu da se negativni uticaji umanje. Tribina se takodje bavi i pozitivnim aspektima koje razvoj društva nosi i daje ideje kako se oni mogu iskoristiti na pozitivan način.
Učesnici:
  • Dr Tijana Mirović, psiholog i psihoterapeut ;
  • Ana Mirković, master psiholog i osnivač Instituta za digitalne komunikacije;
  • Dolores Milošev Erdeg, novinarka, autorka podkasta “Zdrava priča sa Dolores”;
  • Moderatorka: Ema Hasanović, psiholog, volonterka Centra Srce

18.00-19.30 časova/ / Kulturna stanica Eđšeg/ Antrona Čehova 4/ Novi Sad
Bez prijave
Organizator: Centrar za pružanje emotivne podrške i prevenciju suicida, Srce

Subota, 12. oktobar

U današnjem brzom tempu života, često zaboravljamo koliko je važno zastati, udahnuti i osvestiti gde se nalazimo i kuda idemo. Na ovoj radionici, koja će se održati na otvorenom, u prelepom prirodnom okruženju, pozivamo vas da zajedno usporimo i posvetimo se sadašnjem trenutku.
Cilj radionice je da vas kroz niz vežbi i tehnika opuštanja, vođenih od strane stručnjaka, pomognemo da postanete svesni svojih prioriteta i da osvestite da li su vaše svakodnevne odluke u skladu sa vašim vrednostima. Razgovaraćemo o ličnim vrednostima, osvešćivanju unutrašnjih želja i potreba, i učenju kako da fokus prebacimo sa prošlosti i budućnosti na sadašnji trenutak.
Pridružite nam se u ovom jedinstvenom iskustvu koje će vas podstaći da se povežete sa sobom, sa drugima i sa prirodom oko vas.
Radionica je namenjena opštoj populaciji.
Voditeljke:
  • Snežana Alargić - Psiholog, Savetnica iz Transskcione analize, Integrativni psihoterapeut, ACT i CFT terapeut
  • Marija Đurđević - psihološkinja na četvrtoj godini edukacije iz integrativne psihoterapije

10.00-12.00 časova/ Omladinski savez udruženja OPENS/ Bulevar despota Stefana 5/ Novi Sad
Prijave su obavezne na mail: prirucnikzaprezivljavanje@gmail.com

Temu i cilj radionice inspirisali su rezultati istraživanja sprovedenog u Srbiji 2021. godine. Cilj istraživanja je bio utvrditi nivo stresa i zadovoljstva životom kod zavisnika od alkohola u poređenju sa opštom populacijom. Rezultati su pokazali da viši nivo stresa i niže zadovoljstvo životom mogu predvideti pojavu zavisnosti od alkohola. Radionica služi prevenciji i prepoznavanju ranih znakova da se nalazimo u stresnoj situaciji, prepoznavanju mehanizama koje tada pokrećemo unutar ličnosti kako bismo se sa tim situacijama izborili kao i da li se alkohol uzima po navici da se ublaži osećaj frustracije ili je u pitanju dosada i nezadovoljstvo.
Na radionici ćete naučiti razlike između konzumiranja alkohola (u određenim situacijama) i alkoholizma, kako da prepoznate ponašanja uzrokovana stresom, kao i koji se mehanizmi pokreću kako bismo se sa takvim stanjem izborili.
Voditelji: Marija Kvrgić i Helena Ruža Obradović, studenti psihologije

17.00 časova / Fakultet za pravne i poslovne studije dr Lazar Vrkatić / Bulevar Oslobođenja 76 / Novi Sad
Radionica je namenjena učenicima, studentima, zaposlenima. Broj učesnika je 15, prijave možete poslati na mejl helenatherose@gmail.com
Organizator: Fakultet za pravne i poslovne studije dr Lazar Vrkatić, katedra za psihologiju

Kako bismo stekli osećaj sopstvene vrednosti i samopoštovanja potrebno je da u osnovi stvorimo pozitivnu sliku o sebi. Porodica, društvo, odrastanje ima veliki uticaj na razvoj pozitivne slike o sebi , a temelj samopoštovanja stiče se u detinjstvu i takva slika o sebi sigurno utiče i na naš doživljaj sebe i očekivanja koja o sebi postavljamo. Sebi često postavljamo pitanja “Ko sam ja?“, “Kakav sam?“, “Šta ne želim?“, “Što mogu?˝, “Koliko vredim?“. Ova pitanja posebno su važna i relevantna tokom odrastanja i pod uticajem su našeg bivanja u raznim socijalnim okruženjima. Odgovori na navedena pitanja povezuju se sa psihološkim konstruktom koji se zove slika o sebi. Slika o sebi predstavlja verovanja koje osoba ima o sebi i svome funkcioniranju u životu.
Cilj radionice: Rad na stvaranju pozitivne slike o sebi, definisanje prednosti visokog samopouzdanja.
Voditelji: Anja Miković i Staša Tričković, studenti psihologije

19.00 časova / Fakultet za pravne i poslovne studije dr Lazar Vrkatić / Bulevar Oslobođenja 76 / Novi Sad
Radionica je namenjena učenicima, studentima, zaposlenima. Broj učesnika je 10, prijave možete poslati na mejl: helenatherose@gmail.com
Organizator: Fakultet za pravne i poslovne studije dr Lazar Vrkatić, katedra za psihologiju

Radionica je namenjena LGBTIK mladima koji su u procesu “autovanja” ili o tome razmišljaju. Kreiraćemo siguran prostor za razmenu iskustava i pružanje podrške u procesu autovanja. Učesnici će kroz diskusiju istraživati lične izazove i reakcije okoline, s ciljem osnaživanja i prihvatanja sebe i suočavanjem sa promenama koje nosi proces autovanja.
Voditelji radionice:
  • Jelena Žarković, diplomirani psiholog i psihoterapeut, volonter savetovališta Grupe “IZAĐI”
  • Nikola Kulizić, psiholog, volonter savetovališta Grupe “IZAĐI”

12.10.2024., 19h do 21h / Grupa “IZAĐI” / Kej žrtava racije 2, ulaz 4 (iz dvorišta) / Novi Sad
Prijava na: ivana@izadji.rs
Organizator(i): Grupa “IZAĐI”

Nedelja, 13. Oktobar

POLAZAK: u 9,30 sati autobusom broj 86 za Vrdnik sa Međumesne autobuske stanice u Novom Sadu. Silazak iz autobusa je na Iriškom vencu, dokle i treba kupiti kartu. Učesnici mogu doći i sopstvenim prevozom do parkinga na Iriškom vencu.
START PEŠAČENjA: u 10,30 sati od Info centra Nacionalnog parka na Iriškom vencu.
POVRATAK: u nedelju 13.10.2024. godine u 15,05 ili 16,15 sati, autobusom broj 86 iz Vrdnika. Mi ćemo u autobus ući na Iriškom vencu.
TEŽINA AKCIJE: Staza nije zahtevna, kružna, dužine 8 km.
MARŠRUTA: Iriški venac, spomenik Sloboda, TV toranj, Iriški venac.
OPREMA: planinarska, sportska, prilagođena vremenskim uslovima: udobne planinarske cipele ili patike, slojevita garderoba, ranac, kačket, štapovi za pešačenje, rezervna majica.
HRANA: Iz ranca. Preporuka je da ponesete bar dva sendviča, minimum litar vode, plazmu, bonžitu, voće.
VODIČI: Planinarski licencirani vodiči PSD Železničar Novi Sad.
NAPOMENA: Moguća je korekcija plana, i toka samog izvođenja akcije, u zavisnosti od vremenskih uslova i nepredviđenih okolnosti

10.30 – 15.00 časova / Info centar Nacionalnog parka na Iriškom vencu
Organizatori: Institut za javno zdravlje Vojvodine/ Nacionalni park Fruška gora/ Udruženje “Planinarska košnica”/ PSD “Železničar”

Roditelji dece sa smetnjama u razvoju će imati mogućnost da kroz kako međusobnu interakciju tako i interakciju sa voditeljem radionice postanu svesni da nisu sami. Da su emocije koje osećaju i izazovi sa kojima se suočavaju, važni i vidljivi i da postoje strategije koje mogu da im pomognu da se lakše nose sa svakodnevnim životnim situacijama. Dobiće konkretne alate - kako se menjati tako da poštuju i svoje potrebe i potrebe svog deteta - sa ciljem razvoja cele porodice i razvoja maksimalnih potencijala dece.
Radionica je predviđena za roditelje dece sa smetnjama u razvoju.
Voditelj: Jelena Blagojev Stevin, master defektolog

10.00-12.00 časova/ Kulturna stanica Eđšeg/ Antona Čehova 4/ Novi Sad
Prijava putem e-maila: ajsmediccentar@gmail.com ili na broj: 069/618183 / broj mesta ograničen
Organizator: Edukativni centar AJS MEDIC d.o.o. Novi Sad

Kako unaprediti kvalitet vremena koje provodimo sa svojom decom? Kako pratiti trendove a ostati dosledan svojim vaspitnim i moralnim vrednostima? Koje roditeljske veštine pomažu deci da se lakše adaptiraju u vršnjačkoj grupi? Samo su neka od pitanja na koje će voditelj predavanja u interakciji sa roditeljima dati odgovor, kao i konkretne predloge.
Voditelj: Jelena Blagojev Stevin, MA defektolog

13.00-15.00 časova/Kulturna stanica Eđšeg/ Antona Čehova 4/ Novi Sad
Prijava putem e-maila: ajsmediccentar@gmail.com ili na broj: 069/618183 / broj mesta ograničen
Organizator: Edukativni centar AJS MEDIC d.o.o. Novi Sad

Ko je terapijski pas? Koji su njegovi zadaci, i kome pruža podršku? Koje su potrebe pasa, a šta je naša odgovornost i obavezama prema četvoronožnim članovima porodice? Deca će sa vodičem terapijskih pasa i fizioterapeutom Stevin Svetozarom, i terapijskim psima Larom i Nanom, da prošire svoja znanja o dobrobiti pasa i njihovoj ulozi u radu sa decom. Među važnim temama su i osećanja životinja, kako ih pokazuju i kako da ih prepoznamo i na njih adekvatno odgovorima, a sve kroz prizmu naših osećanja, važnosti i strategijama samoregulacije.
Radionica je predviđena za decu uzrasta 5-10 godina.
*Potrebno je da roditelji popune saglasnost pre same radionice
Voditelji: Svetozar Stevin, vodič terapijskih pasa i fizioterapeut, terapijski psi Lara i Nana

17.00-19.00 časova/ Edukativni centar AJS MEDIC / Sime Milutinovića Sarajlije 23 / Novi Sad
Prijava putem e-maila: info@prijateljskasapa.org ili na broj: 061/6618183 Broj mesta je ograničen.
Organizator: Centar za PET terapiju, Prijateljska šapa

Ljudi generalno imaju tendenciju da izjednačavaju ljutnju, bes i nasilje. Važno je razgraničiti da je ljutnja emocija, sasvim prirodna i normalna reakcija koja štiti našu ličnost. S druge strane, nasilje je jedan od načina izražavanje ljutnje ili besa, to je oblik ponašanja kojim se ljutnja izražava. Svakako, postoje mnogi drugi načini da emociju ljutnje koju osećamo izrazimo na bolji i pozitivniji način.
Cilj radionice: Pomoć učesnicima da bolje razumeju emociju ljutnje. Pomoći učesnicima da iskomuniciraju ljutnju na zdrav način.
Voditelji: Helena Ruža Obradović i Maja Lazić, studenti psihologije

17.00 časova / Fakultet za pravne i poslovne studije dr Lazar Vrkatić / Bulevar Oslobođenja 76 / Novi Sad
Radionica je namenjena učenicima, studentima, zaposlenima. Broj učesnika je 15, prijave možete poslati na mejl helenatherose@gmail.com
Organizator: Fakultet za pravne i poslovne studije dr Lazar Vrkatić, katedra za psihologiju

Projekat IDIOMATIC (“Orijentacije identiteta i mentalno zdravlje kod adolescenata: Ispitivanje uloge bazičnih psiholoških potreba i kulture“) istražuje kako su različiti sadržaji na osnovu kojih adolescenti definišu to ko su oni; odnosno svoj identitet povezani sa mentalnim zdravljem i blagostanjem. U okviru projekta se istražuje i kakvu ulogu ima zadovoljenost ili osujećenost bazičnih psiholoških potreba (za autonomijom, povezanošću i kompetentnošću) u relaciji između sadržaja identiteta i mentalnog zdravlja adolescenata. Tokom ove tribine sa članicama/članovima projektnog tima razgovaraćemo o dosadašnjim rezultatima istraživanja i kakve to implikacije ima na to kako mladi vide sebe u svetu koji se menja. Događaj je namenjen svim građanima i građankama, a posebno stručnim saradnicima u školama, mladima i roditeljima, kao i naučnoj zajednici. Projekat IDIOMATIC sprovodi Filozofski fakultet u Novom Sadu, u saradnji sa Fakultetom za pravne i poslovne studije dr Lazar Vrkatić.
Rukovodilac projekta je prof. dr Veljko Jovanović, redovni profesor na Odseku za psihologiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
Istraživanje se sprovodi uz podršku Fonda za nauku Republike Srbije, #1520.
Učesnici na tribini su:
  • Prof. dr Marija Zotović-Kostić
  • Prof. dr Vesna Gavrilov-Jerković
  • Prof. dr Dušana Šakan
  • PVojana Obradović – moderira tribinu

17.00 - 18:30 časova/ Kulturna stanica “Eđšeg”/ Novi Sad
bez prijave
Organizatori: Psihološki centar za mentalno zdravlje u zajednici “MentalHub” i Tim projekta IDIOMATIC

Ponedeljak, 14. Oktobar

Radionica namenjena osobama sa intelektualnim smetnjama ali i svim drugim osobama koje imaju ili nemaju iskustvo u radionicama u okviru kojih vežbamo da se smejemo bez viceva , šala i drugih podsticaja, smejemo se zato što smo tako odlučili i jer nam je naše mentalno zdravlje važno.
U okviru radionice bi se smejali, radili vežbe disanja i opuštanja ali i pričali na temu zdravlja i važnosti očuvanja samopouzdanja i samopoštovanja i učili bi kako se suočiti sa stresom izazvanog (razvojnim) promenama.
Učesnici su korisnici radnog centra škole Milan Petrović i svi drugi koji žele da nam se priljuče, studenti , volonteri iz nevladinih organizacija
Prostor je pristupačan za osobe korisnike invalidskih kolica ili za osobe sa otežanim kretanjem
Voditeljka :
  • Tatjana Stojšić Petković, psihološkinja
  • Olga Vrtunski, asistentkinja

09.00-10.30 časova / kancelarija organizacije… IZ KRUGA - VOJVODINA/ Vojvode Stepe 67 /Novi Sad
Broj mesta je ograničen na 25 osoba. Prijava na office@izkrugavojvodina.org

Inkluzivna obrazovno-likovna radionica naslovljena “Mamuzićevi mali crtači” predstavlja nastavak saradnje sa mladima iz Dečjeg sela “Dr Milorad Pavlović”u Sremskoj Kamenici. Organizovana u okviru galerijskog Programa podrške stvaralaštvu mladih, a osmišljena kao prateći program izložbe “Ispovesti jugoslovenske moderne”, radionica će mladima pružiti priliku za usvajanje i razvijanje znanja, veština i navika, doprinoseći tako njihovom mentalnom, socijalnom i emocionalnom zdravlju. Učešće dece bez roditeljskog staranja u aktivnostima kulturnih institucija doprinosi razvoju i negovanju zdravih navika – u koje spadaju i redovni odlasci u ustanove kulture, kao i unapređenju kvaliteta njihovog života i ostvarivanju punog životnog potencijala.
Učesnici:
  • Maja Stojanac,profesorka književnosti
  • Miloš Gavrilović, likovni umetnik

10. 00 - 11.00 časova /Izložbeni prostor Galerije likovne umetnosti poklon zbirke Rajka Mamuzića/ Vase Stajića 1 / Novi Sad
Organizator: Galerija likovne umetnosti poklon zbirka Rajka Mamuzića

U svetu koji se menja brže nego ikada, suočavamo se sa pitanjem – da li se mi menjamo sa njim? Da li smo spremni da prihvatimo nove ideje, tehnologije i društvene izazove, ili se držimo poznatog i sigurnog? Ova izložba pruža priliku da zavirimo u perspektive učenika škole za dizajn “Bogdan Šuput” i vidimo kako oni doživljavaju promene u društvu – kroz boje, oblike i poruke.

16.00-18.00 časova/ Omladinski savez udruženja OPENS/ Bulevar despota Stefana 5/ Novi Sad
Bez prijave
Organizator: Institut za javno zdravlje Vojvodine

Cilj događaja je da se razmotre mogućnosti i ograničenja chatbotova u pružanju podrške osobama kojima je potrebna pomoć, posebno u trenucima krize. Kroz razgovor sa psihologom/psihoterapeutom i IT stručnjakom, saznaćemo na koji način se treniraju ovi alati i koliko mogu biti pouzdani, uz osvrt na važnost opreza u ovako osetljivim situacijama, naročito kada je reč o mladima.
Događaj je namenjen široj javnosti, zainteresovanim pojedincima,roditeljeima, mladim ljudima, svima onima koji se suočavaju sa mentalnim izazovima.

18.00 časova/ Knjižara Bulevar Books/ Bulevar Mihajla Pupina 6 /Novi Sad
Bez prijave
Organizator: Evropska kuća Novi Sad

Utorak, 15. Oktobar

Radionica pruža priliku starijim osobama (64+) da se upoznaju sa konceptom rezilijentnosti i njenim značajem za fizičko i mentalno zdravlje i kvalitet života u trećem dobu. Razgovaraćemo o tome koje su uobičajene karakteristike rezilijentnih osoba, kako se rezilijentnost manifestuje u svakodnevnom životu, kao i o načinima na koje se rezilijentnost može unaprediti.
Voditeljka radionice: Kristina Jovanović, psihološkinja i psihodramska psihoterapeutkinja pod supervizijom

10.00 do 12.00 časova/ Novosadski humanitarni centar/Arse Teodorovića 3/Novi Sad
Prijavu poslati telefonom na: 069/4694977 Broj mesta je ograničen.
Organizator: Novosadski humanitarni centar

Radionica je namenjena srednjoškolcima i studentima ali i drugim mladim ljudima koji su zainteresuju da otvoreno pričaju,diskutuju na temu ponašanja koje je u trendu i o tome kako se osećaju kada su u pitanju očekivanja društva, vršnjaka i okruženja uopšte a ne mogu ili ne žele da ih ispune…Pitanje koje ćemo postaviti je koje kapacitete mladi imaju da bi se suprotstavili lošim uticajima i lošim navikama kao što su zavisnička ponašanje, ekstremizam među navijačima i sl.
Učesnici radionice studenti socijalnog rada, psihologije, pedagogije i ostali mladi zainteresovani za aktivno učešće u zajednici, kao i stručni radnici koji rade sa mladima iz marginalizovanih grupa.
Želimo da otvorimo dijalog između mladih sa različitim iskustvima i iz različitih sredina kao i da upoznamo širu društvenu zajednicu sa preprekama i iskustvima mladih kada su u pitanju novi sistemi vrednosti.
Voditeljke:
  • Tatjana Stojšić Petković, psihološkinja
  • Jovana Škorić, docentkinja socijalne politike i socijalnog rada

12.00–14.30 časova /Prostor Opensove kancelarije/Bulevar Despota Stefana 5/Novi Sad
Organizator: RESTART , udruženje za pomoć osobama sa iskustvom zavisnosti i njihovim porodicama

Crveni krst Vojvodine prikazaće promotivni spot koji ima za cilj očuvanje mentalnog zdravlja svakog pojedinca. Polazna ideja nam je bila, da se o mentalnom zdravlju slabo govori u javnosti, i da kroz kadrove koji promovišu važnost svega onoga što je u našem okruženju, podignemo svest stanovništa (pogotovo mladih) o tome da je od izuzetnog značaja očuvanje mentalnog zdravlja. Kadrovi u spotu prikazuju porodične vrednosti, ljubav, sport, muziku, kreativnost, i humor. Cilj nam je da se uz pomoć ovog spota ljudi na trenutak okrenu ka pozitivnim stvarima koje ih okružuju i da ih neguju kao snagu u borbi protiv svakodnevnih životnih izazova i stresora. Spot je namenjen svima, bez obzira na starosnu i polnu strukturu.
Nakon prezentovanja spota, diskutovaćemo o kadrovima, o njihovim prednostima i eventualnim nedostacima. Takođe, osvrnućemo se na to kakvo je stanje svesti stanovništa i da li se nešto promenilo u poslednjih 5 godina u vezi očuvanja mentalnog zdravlja. Da li se o toj temi više razgovara, da li ljudi više pažnje posvećuju svom mentalnom zdravlju ili ne? Da li je odlazak psihologu/psihoterapeutu/psihijatru i dalje tabu tema u našem društvu. Na koje načine se možemo približiti mladima koji imaju probleme sa mentalnim zdravljem i kako im možemo pomoći? Da li postoji dovoljno institucija koje brinu o mentalnom zdravlju i koje su? Nakon ovog bloka, novinarka će otvoriti diskusiju vezanu za prisutnost mentalnog zdravlja u medijima i na društvenim mrežama. Diskutovaćemo o načinima promocije mentalnog zdravlja u medijima kao i o tome šta u našem društvu nedostaje da bi se proširila svest o važnosti očuvanja mentalnog zdravlja.
Voditeljka:
  • Sofija Jovanović, master psiholog
  • Nataša Kovačev, novinarka Euronews Srbije

16.00 -17.00 časova/Crveni krst Vojvodine/Pionirska 8/ Novi Sad
Prijava na: sofija@ckv.org.rs / broj mesta je ograničen

Na putu odrastanja, mladi se često osećaju kao da su između tinejdžerskih godina i potpune samostalnosti. U ovoj ključnoj fazi života, savezništvo roditelja i mladih igra presudnu ulogu. Događaj 'Izletanje iz gnezda' ima za cilj da pruži podršku mladima u očuvanju mentalnog zdravlja i osnaži njihov proces osamostaljivanja kroz zajedničku podršku porodice. Razgovaraćemo o izazovima s kojima se mladi susreću, o važnosti roditeljske podrške i o prepoznavanju trenutka kada autonomija postaje ključni faktor razvoja. Ovaj događaj omogućava mladima i roditeljima da zajedno premoste prepreke na putu ka zrelosti i ojačaju poverenje, uvažavanje i međusobno razumevanje.
Govornice:
  • Asist. dr Aleksandra Kovač, specijalista medicinske psihologije, asistent na Katedri za psihologiju, Medicinskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu
  • Mina Karaman, Master kliničke psihologije, student na doktorskim studijama psihologije, Asistent na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu
Moderatorka: Ana Ljubičić, master psiholog

18.00 – 20.00 časova/ Digitalni omladinski centar Gradske biblioteke u Novom Sadu/ Vojvode Putnika 1/Novi Sad
Organizatori: Institut za javno zdravlje Vojvodine/ Katedra za psihologiju Medicinskog fakulteta, Univerziteta u Novom Sadu

Članovi i članice Dečjeg saveta Pokrajinskog zaštitnika građana - ombudsmana pripremiće poster prezentacije i kao kustosi provešće publiku kroz ključne momente u istoriji poimanja deteta i detinjstva od antike do danas. Nakon prezentacije, u razgovoru sa publikom i moderaciju saradnika i saradnica Pokrajinskog ombudsmana, zajedno ćemo promišljati i odgonetati kako je izgledalo detinjstvo nekad i sad, šta su sličnosti, a šta razlike u položaju deteta u društvu u različitim vremenskim epohama, da li su pojmovi deteta i detinjstva kako ih razumemo danas oduvek postojali, kako su saznanja iz nauke i promene u razumevanju deteta i detinjstva dovele do stvaranja Konvencije o pravima deteta, da li se položaj deteta u društvu menja s pojavom Konvencije o pravima deteta i na koji način, kakvu budućnost želimo da gradimo za decu i sa decom. Zainteresovani će imati priliku i da učešćem u kvizu provere svoja znanja o pravima deteta, kao i da nešto novo nauče.
Moderacija: Članovi i članice Dečjeg saveta i savetnici/savetnice Pokrajinskog ombudsmana

18.00-20.00 časova/Kulturna stanica “Eđšeg”/Novi Sad
Bez prijave
Organizator(i): Pokrajinski zaštitnik građana - ombudsman i Dečji savet Ombudsmana

Danas kad nas informacije preplavljuju na društvenim mrežama, deluje kao da to nije dovoljno da bi bili u toku. Trendovi su na sve strane i ulaze nam u rečnik i u humor. Brzo guglamo šta je demure, al ne dovoljno brzo do nove fraze koju izgleda da svi oko nas već znaju. Koliko nam to utiče na stres, kako raspolažemo vremenom i na kraju - naše mentalno zdravlje, mladi će imati priliku da podele i diskutuju upravo na ovoj radionici.
Voditeljke: Milana Kandić i Milica Lekić, omladinske radnice

19.00 časova/Studentski kulturni centar Novog Sada (SKCNS), Vladimira Perića Valtera 5/ Novi Sad
Prijave: https://forms.gle/H7LefMxDs9SYH5bd7

Radionica "REZILIJENTNOST – super (po)moć!" pruža mladima priliku da razviju svoje veštine adaptivnosti i prevazilaženja teškoća kroz interaktivne i angažovane aktivnosti. Kroz ovu radionicu, učesnici će se upoznati sa konceptom rezilijentnosti kao ključnom sposobnošću za uspešno suočavanje sa životnim izazovima, stresom i promenama. Kroz praktične vežbe, vođene diskusije i grupne aktivnosti, učesnici će naučiti kako da se efikasno adaptiraju na teške situacije, izgrade samopouzdanje i razviju strategije za postavljanje i ostvarivanje ciljeva. Radionica će im pomoći da prepoznaju svoje snage, razviju emocionalnu fleksibilnost i nauče tehnike za izgradnju unutrašnje snage. Rezilijentnost je veština koja omogućava mladima da se prilagode promenama i teškoćama, transformišu prepreke u prilike za rast i ostvare uspeh u različitim aspektima života.
Ova radionica koristi pristupe karakteristične za omladinski rad, uključujući participaciju mladih, rad u grupama, samorefleksiju i deljenje ličnih iskustava. Takođe, posebna pažnja biće posvećena izgradnji zajedničkog prostora za učenje i podršku, gde će učesnici raditi zajedno na razvijanju veština rezilijentnosti.
Radionica je namenjena mladima uzrasta od 16 do 25 godina, koji žele da unaprede svoje veštine adaptivnosti i postanu uspešniji u suočavanju sa životnim izazovima.
Voditeljke radionice: Milica Stojadinović i Miljana Pena.

18.00-20.00 časova /Omladinski centar OPENS/ Bulevar despota Stefana, 5/ Novi Sad
Prijava na LINKU .
Organizator: Omladinski centar OPENS

Sreda, 16. Oktobar

U okviru Festivala mentalnog zdravlja učesnici i svi zainteresovani će imati priliku da posete izložbu Molitva kao milosrđe. Alfons Muka i Predrag Đaković koja je otvorena u Galeriji Matice srpske. Učesnici će tokom trajanja festivala moći posetiti izložbu besplatno tokom radnog vremena Galerije. a 10. oktobra biće održano posebno vođenje kroz izložbu pod nazivom Kultura sećanja i novija istorija gde će kustos predstaviti učesnicima koncept izložbe, porazgovarati o posledicama Drugog svetskog rata na savremeni svet i predočiti kako umetnost i teme koje se neposredno nalaze na izložbi utiču na život i mentalno zdravlje cele zajednice.
Realizatori programa:
  • Goran Vujkov, filozof, muzejski edukator u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu
  • Jovana Simić, filozofkinja, muzejska edukatorka u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu
Napomena: Nije potrebna posebna prijava za vođenje kroz izložbu.

14.00 - 15.00 časova / Galerija Matice Srpske/ Trg galerija 1/ Novi Sad
Organizator: Galerija Matice srpske

Istražite kako vaša prošla iskustva oblikuju trenutne misli, osećanja i ponašanja. Kroz interaktivne aktivnosti, naučićete da prepoznate obrasce iz prošlosti koji mogu uticati na vaše mentalno zdravlje danas. Razgovaraćemo o ciljevima i izazovima u budućnosti, te kako da gradite emocionalnu otpornost za nadolazeće periode.
Radionica je namenjena mladima uzrasta od 15 do 19 godina.
Voditelj: Aleksandar Jerkov, omladinski lider
Prostor je pristupačan za osobe sa invaliditetom.

19.00-20.30 časova/ Studentski kulturni centar Novi Sada (SKCNS), Vladimira Perića Valtera 5/ Novi Sad
Prijave: https://forms.gle/jMfKfLwvWnwDtcKv7
Organizator: Centar za omladinski rad

Na ovom događaju će govornici/e podeliti svoja iskustva sa autorima i književnošću koje su doživeli kao inspiraciju za promene, sopstveni rast i razvoj, delima u kojima su pronašli likove koji su postali modeli za željenu promenu, ili o drugim pitanjima mentalnog zdravlja obrađenima kroz (sopstvenu ili pročitanu) književnost. Izlaganja će biti u formi brzih prezentacija (do pet minuta), nakon kojih će biti pokrenuta diskusija sa posetiocima o njihovim doživljajima književnih dela kroz prizmu mentalnog zdravlja i odnosa prema promenama.
Učesnici: Marija Zotović Kostić, psiholog; Radojka Menićanin Ćuk, medicinska sestra i članica Književnog soarea; Miloš Jocić, docent na Odseku za srpsku književnost i jezik u Novom Sadu, moderator Čitalačkog kluba i predavač Kreativnog pisanja proze; Jovana Trbojević Jocić, docent na studijskom programu za psihologiju Univerziteta u Kragujevcu; Aleksandra Kolar, profesorka književnosti i moderatorka Književnog soarea; Damir Krkobabić, psiholog; Ankica Dragin, profesorka engleskog jezika i književnosti, rekreativna spisateljica; Sofija Ćulibrk, volonterka "Srca" i članica Književnog soarea. Moderatorka: Mirjana Beara Benjak, profesorka psihologije i članica Književnog soarea.
Događaj je namenjen svim građanima. Bez najave - samo dođite!

20.00 časova / Jedrenjak/ Nikole Pašića 33/ Novi Sad
Organizator: Programski odbor Festivala mentalnog zdravlja / Institut za javno zdravlje Vojvodine

Izložba obuhvata izabrane i nagrađene foto-priče pristigle na konkurs Instituta za javno zdravlje Vojvodine na temu “Zašto se (ne) menjamo?” Promene su često prelomni trenuci u našim životima, one koje nas oblikuju i pokreću napred. Kroz fotografije i prateću priču, imaćete priliku da uživate u izložbi i prisetite se trenutaka kada ste bili pred izazovom da napravite promenu - ili ste odlučili da ostanete isti. Pridružite nam se, očekujemo vas..

18.00 – 19.00 časova/ Kulturna stanica Eđšeg / Antona Čehova 4 / Novi Sad
Bez prijave
Organizator: Institut za javno zdravlje Vojvodine

Četvrtak, 17. Oktobar

Radionica je namenjena starijim osobama (64+) koje žele da saznaju više o tome kako odnos koji imaju prema prošlosti, sadašnjosti i budućnosti utiče na njihovo mentalno zdravlje. Razgovaraćemo o tome kako razumevanje i prihvatanje različitih prošlih iskustava kao integralnog dela života može doprineti samopoštovanju i osećaju unutrašnjeg mira. Biće reči o značaju prisutnosti i svesnosti u sadašnjosti, ali i važnosti održavanja optimizma i nade povodom budućnosti.
Voditelj: Kristina Jovanović, psihološkinja i psihodramska psihoterapeutkinja pod supervizijom.

10.00 - 12.00 časova/ Novosadski humanitarni centar/ Arse Teodorovića 3/ Novi Sad
Prijavu poslati telefonom na: 0694694977 / broj mesta je ograničen
Organizator: Novosadski humanitarni centar

Na tribini “Da li nas video igre menjaju?“ stručnjaci iz različitih oblasti govoriće o efektima igranja video igara na promene u mentalnom zdravlju osobe, kao i u procesu kreativnosti i kreativnom izražavanju. Cilj tribine je približiti publici efekte igranja video igara na individualnom i društvenom nivou kako bi mogli bolje da razumeju procese koje video igre pokreću, prepoznaju evenutalne problematične ishode igranja video igara, ali i načine na koje igranje video igara može da doprinese osnaživanju osobe i iskorak ka promeni koja je razvojnog smera.
Namenjena je osobama različitog uzrasta koje igraju video igre, koje ne igraju video igre ali žele pobliže da se upoznaju sa efektima video igara, ali i onima koji u svom okruženju imaju bliske osobe koje igraju video igre i koje to u nekoj meri ometa u svakodnevnom funkcionisanju.
Govornici:
  • Dr Gorana Rakić-Bajić, docentkinja, psihološkinja
  • Dr Manojlo Maravić, profesor na Akademiji umetnosti u Novom Sadu
  • Dr Miloš Jocić, docent na Odseku za srpsku književnost i jezik, dr Jovana Trbojević Jocić, docentkinja, psihološkinja
  • Moderatorka tribine: doc. dr Gorana Rakić-Bajić

18.00-20.00 časova / Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom Grada Novog Sada/Bulevar despota Stefana 5 / Novi Sad
Bez prijave
Organizatori: Institut za pozitivnu psihologiju/ Centar za edukaciju i razvoj Glavologija

Radionica je namenjena za sve mlade koji su zaintersovani da obogate svoje znanje na temu ljudskih prava kroz diskusiju i igru.Kako izgleda ući u tuđe cipele i susretati se sa svakodnevnim situacijama. Da li svi imamo iste mogućnosti i kako to utiče na naše mentalno zdravlje ? Da li su nam svima i uvek ispoštovana osnovna ljudska prava? Kako se osećamo kada nisu? Imaćete priliku da iskusite na radionici.
Voditelj : Milana Kandić i Milica Lekić, omladinske radnice

19.00 časova/ Studentski kulturni centar Novog Sada (SKCNS), Vladimira Perića Valtera 5/ Novi Sad
Prijave: https://forms.gle/D7hXt2RwnsrhoGzj7
Organizator: Centar za omladinski rad

Ova tribina posvećena je temi marginalizacije i diskriminacije osoba sa psihijatrijskom istorijom, kao i procesu deinstitucionalizacije. Neka od ključnih pitanja koja ćemo zajedno razmotriti, kako sa stručnjacima tako i sa korisnicima psihijatrijskih usluga jesu: Sa kakvim izazovima se korisnici svakodnevno suočavaju? Zašto je promena stava prema “ludom Drugom” na društvenom nivou teška? Zašto je proces deinstitucionalizacije bitan za društvo i njegove članove? Šta mi kao pojedinci možemo da učinimo da bismo postali katalizatori humanosti, prihvatanja i razumevanja? Tribina će biti otpočeta i završena scenama u kojima će korisnici predstaviti scene marginalizacije sa kojom se suočavaju. Događaj je namenjen svim građanima koje privlači ideja proaktivnog unapređivanja društva i duha zajedništva.
Učesnici:
  • Bojana Bodroža, socijalni psiholog i docent na Odseku za psihologiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu
  • Marko Miličević, pravnik u sistemu socijalne zaštite i jeda od osnivača “Patrije”
  • Luka Todorović, psiholog i stručni radnik u sistemu socijalne zaštite
  • Ištvan Farkaš i Milan Čuturilo, članovi kluba “Kompas”

19.00 časova / Kulturna stanica “Eđšeg” / Antona Čehova 4 / Novi Sad
Bez prijave
Organizator: Klub “Kompas” ispred Udruženja građana “Patrija”

Radionica ima za cilj da istraži promene u shvatanju i potrazi za smislom života kroz različite periode, sa posebnim osvrtom na iskustva starijih generacija. Kroz analizu tradicionalnih vrednosti, poput porodice, zajednice i duhovnosti, kao i savremenih izazova poput ubrzanog načina života, individualizma i tehnološkog napretka, diskutovaćemo o tome kako su se prioriteti i percepcije smislene egzistencije menjali kroz vreme.
Predavanje će uključivati interaktivne segmente, gde će učesnici biti podstaknuti da podele svoja razmišljanja i iskustva. Cilj je osnažiti starije osobe da reflektuju na svoj životni put, pronađu smisao u sadašnjem trenutku i istraže načine na koje i dalje mogu doprinositi sebi i zajednici.
Ovo predavanje podstiče diskusiju o tome kako svaka generacija definiše i traži smisao života, ali i kako univerzalne vrednosti ostaju ključne bez obzira na vreme.
Radionica je prevenstveno namenjena pripadnicima starije populacije, ali mogu da učestvuju zainteresovani i mlađih generacija. Podržavamo međugeneracijsku diskusiju.
Voditelj: Miloš Kostić, sistemski porodični psihoterapeut i master socijalnog rada.

10.00-11.30 časova/ “Vitaplan” klub za starija i odrasla lica/ Lukijana Mušickog 9, (ulaz je iz ulice Vojvode Bojovića)/ Novi Sad
Prijava je poželjna, zbog ograničenog kapaciteta prostora putem e-mailom na: vitaplan@kolping.rs ili telefonom na: 021/300 83 59 , radnim danima od 14-18h (četvrtkom od 9-12h)
Organizator: Kolping Društvo Srbije

Petak, 18. Oktobar

Cilj ove radionice jeste da u nestabilnom moru promena koje su sastavni deo života uvidimo kako da mi preuzmemo kormilo: prvo u vidu toga da osvestimo snage i resurse koji nam mogu pomoći da se bolje nosimo i prilagodimo talasima života, a zatim da uvidimo kako da mi sami aktivno biramo i sprovodimo promene koje će nam pomoći da doplovimo ka onome što želimo da živimo. U ove svrhe biće različitih psihoedukativnih i iskustvenih vežbi za koje se nadamo da će poboljšati rezilijentnost i osnažiti inicijativu učesnika radionice za njihove buduće životne plovidbe.
Radionica je namenjena opštoj populaciji.
Voditeljke radionice su psihološke savetnice Savetovališta za mlade EDIT Centra :
  • Marija Đurđević, master psihološkinja na četvrtoj godini edukacije iz Integrativne psihoterapije.
  • Aleksandra Ovuka, master psihološkinja na psihoterapijskom nivou edukacije iz Integrativne psihodinamske psihoterapije (O.L.I)

18.00 – 20.00 časova/prostorije Infopolisa, suteren Apolo centra/ Trg Slobode 3 /Novi Sad
Prijava na: psavetovaliste.infopolis@gmail.com
OOgranizator: Infopolis

Učesnici okruglog stola će biti osobe koje se bave pružanjem podrške prvenstveno putem interneta - email, chat, društvene mreže i sl. Ili učestvuju u kreiranju uslova da se takva vrsta podrške odvijaRazgovaraće se o tome šta su novo savremene tehnologije i internet donele u oblasti dostupnosti informacija, bržeg povezivanja, lakšeg stupanja u terapijski odnos sa geografski udaljenih lokacija, upoznavanja sa iskustvima drugih osoba, deljenjem povratnih informacija, novim formatima terapijskog rada itd. Takodje će se pričati o izazovima koje sa sobom nosi korišćenje veštačke inteligencije u oblasti zaštite mentalnog zdravlja
Učesnici:
  • Anne Marie Ćuričić, novinarka i pokretač inicijative “Za tebe#vaznoje”;
  • Ivana Furundžić, diplomirani psiholog i psihoterapeut pod supevizijom;
  • Bojan Čoka, softverski inženjer,
  • Jana Ogrizović, volonterka Centra Srce
Voditelj: Tanja Bokun, psiholog, volonterka Centra Srce

18.00-19.30 časova/Omladinski centar OPENS/ Despota Stefana 5/ Novi Sad
Bez prijave
Organizator: Centrar za pružanje emotivne podrške i prevenciju suicida, Srce

Ovom tribinom želimo da unapredimo svest javnosti o položaju i potrebama transrodnih osoba u vezi sa medicinskom tranzicijom, o problemima sa kojima se mlade trans osobe iz Vojvodine suočavaju kada je u pitanju pristup zdravstvenoj nezi koji je centralizovan u Beogradu, želimo da razgovaramo o tome kako proces tranzicije utiče na mentalno zdravlje mladih i na koji načim možemo da pomognemo ovoj ranjivoj grupi u Vojvodini.
Učesnici: Neformalna grupa: “Fond za Tranziciju NS”; Udruženje “L Communio Novi Sad”; Grupa IZAĐI; Udruženje “Talas” Beograd”
Moderator: Grupa IZAĐI

17.00-18.00 časova/Društveni centar grupe IZAĐI/ Kej žrtava racije 2, ulaz 4, stan 5 /Novi Sad
Organizatori: Grupa IZAĐI

Radionica "Psihološka otpornost za poneti" je namenjena onima koji žele da unaprede svoje veštine konstruktivnog nošenja sa životnim problemima, kao i onima koji žele da postignu više efikasnosti i zadovoljstva.
Radionica se odvija kroz niz interaktivnih zadataka poput "Definisanje otpornosti," gde učesnici dele svoja iskustva sa svakodnevnim izazovima, ili igre "Kutija rešenja," u kojoj timski osmišljavaju kreativna rešenja za probleme. Takođe, učesnici kreiraju "Mapu sopstvenih snaga" kako bi prepoznali svoje resurse, dok kroz vežbu "Emocionalni kompas" uče tehnike za suočavanje s neprijatnim emocijama. Na kraju, simulacija kriznih situacija omogućava primenu naučenih strategija u kontrolisanim uslovima.
Voditelji radionice:
  • Ognjen Janić, psiholog
  • Dragana Brdarić Leka, psihološkinja

17.00-18.30 časova / Fakultet za sport i psihologiju TIMS / Radnička 30a /Novi Sad
Obavezne prijave na: ognjen.janic@tims.edu.rs
Organizator: Fakultet za sport i psihologiju TIMS

Mediji imaju važnu ulogu u unapređenju mentalnog zdravlja stanovništva, kao i u formiranju i podizanju društvene svesti o problemima mentalnog zdravlja, kroz način izveštavanja o njima. Nagrada za etičko izveštavanje o mentalnom zdravlju ima za cilj da promoviše adekvatno, nesenzacionalističko i etičko izveštavanje, kao i da podstakne unapređenje medijskog praćenja tema važnih za dobrobit i mentalno zdravlje stanovništva.Pridružite nam se na ceremoniji gde ćete imati priliku da čujete ko su pobednice/pobednici konkursa za etičko izveštavanje medija o mentalnom zdravlju i o kojim temama su izveštavali!

14.30-16.30/Omladinski savez udruženja OPENS /Bulevar despota Stefana 5/ Novi Sad
Bez prijave
Organizator: Institut za javno zdravlje Vojvodine / Omladinski savez udruženja OPENS

Subota, 19. Oktobar

Mreža za bolje mentalno zdravlje “Karika” je neformalna mreža, osnovana 2018. godine, koja okuplja desetine ustanova (zdravstvenih, obrazovnih i ustanova kulture), institucija (Pokrajinski zaštitnik građana - Ombudsman) i organizacija civilnog društva (udruženja građana) u Novom Sadu i okolini, koje se dugoročno prepoznaju u oblasti unapređenja mentalnog zdravlja stanovništva, kroz različite pristupe promocije mentalnog zdravlja. U njoj se nalaze gotovo sve ustanove, institucije i udruženja građana koja učestvuju i na Festivalu mentalnog zdravlja.
Ovaj okrugli sto, pred kraj 9. FMZ, teži da još jednom istakne slogan ovogodišnjeg festivala, pokušavajući da odgovori na pitanje “Zašto se (ne) menjamo?” iz ugla jedne neformalne zajednice u delovanju na polju mentalnog zdravlja u Gradu Novom Sadu i okolini.
Na okruglom stolu biće otvoreno 6 pitanja za diskusiju, na predlog Instituta za javno zdravlje Vojvodine, u vezi sa budućnošću rada ove mreže:
  • Oko kojih vrednosti smo se do sada okupljali u radu Mreže “Karika”?
  • Koja vizija mentalnog zdravlja zajednice nas motiviše i okuplja u budućem radu?
  • Koje aktivnosti Mreže “Karika” bismo mogli zajednički i dalje negovati a koje dodati?
  • Kako možemo formalizovati rad Mreže “Karika”?
  • Da li je 10. FMZ mesto i vreme kada bismo mogli obznaniti našu čvršću saradnju kao članova Mreže “Karika”?
Moderatorka: dr sc. med. Snežana Ukropina, spec. socijalne medicine, načelnica Centra za promociju zdravlja, Institut za javno zdravlje Vojvodine.

10.00- 13-00 časova/ KS Barka/Čenejska 54/Novi Sad
Bez prijave
Organizator: Institut za javno zdravlje Vojvodine

Najzabavnije smo sačuvali za kraj - igrajte sa nama Šiz Kviz, za koji ćete se pripremiti okupljanjem ekipe od 3 do 5 članova i obnavljanjem znanja iz filma, muzike, književnosti, istorije i nauke, a sve to začinjeno popularnim znanjima o mentalnom zdravlju. Na kviz mogu da se prijave svi, bez obzira na zanimanje i interesovanja, kao i bez obzira na to da li ste deo nekog udruženja, poznajete se sa fakulteta ili ste posebno pametna ekipa koja se okuplja samo za potrebe kvizova. Smislite kreativni naziv za vašu ekipu i prijavite se! Pripremili smo za vas i nagrade iznenađenja!
Kviz osmišljava i vodi: Marko Nikolić

19.00-21.00/ Kulturni centar Novog Sada /Katolička porta 5 /Novi Sad
Prijava ekipe na: festival.mentalnogzdravlja@gmail.com
Organizator: Institut za javno zdravlje Vojvodine

Nedelja, 20. Oktobar

"Tragovima promena" je radionica na otvorenom (Scavanger Hunt), u kojoj će učesnici biti organizovani u timove, a svaki tim će dobiti zanimljive izazove koji vode do različitih delova grada. Zadaci koje dobijaju imaće za cilj da podstaknu kreativnost, timski rad i prijatna osećanja, a takođe i da steknu znanje o istoriji ovog grada i nekim važnim promenama koje su se u njemu desile. Timovi će se sastojati od 3 do 5 članova, a broj timova je neograničen. Uspešno obavljanje zadatka će podrazumevati pravljenje snimaka, fotografija i/ili zapisa koje će timovi slati organizatorima aktivnosti. Događaj je namenjen široj populaciji. Timovi će na licu mesta dobiti jasna uputstva sa zadacima, a za najuspešnije timove slede lepe nagrade.
Voditelji: Članovi KSP Transfer

15.00-17.00 časova / Dunavski park / Novi Sad
Prijava na: ksptransfer021@gmail.com

Četvrtak, 10.Oktobar

Na pres konferenciji će biti najavljen ovogodišnji Festival mentalnog zdravlja u Subotici i predstavljen njegov program, te istaknuta ovogodišnja tema Festivala mentalnog zdravlja u Novom Sadu i Subotici, kao i drugim gradovima APV i Srbije, te gradova iz Crne Gore. Poslaće se jasna poruka široj javnosti o značaju očuvanja mentalnog zdravlja za sveukupno zdravlje i pozvati stručna javnost da se aktivno uključi u obeležavanje.
Učesnici:
  • Đenđi Seleši, članica Gradskog veća zadužena za oblast socijalne zaštite i zdravstva Grada Subotice
  • Prim. mr sc med. dr Nada Kosić Bibić; spec. socijalne medicine, načelnica Centra za promociju zdravlja, Zavod za javno zdravlje Subotica
  • Mladen Ilić, koordinator Festivala mentalnog zdravlja u Subotici, psihoterapeut pod supervizijom, UG “Psihoartis“
  • Predstavnik Opšte bolnice Subotica, psihijatar iz Službe psihijatrije

11:00-11:40 časova / Medija centar grada Subotice/ Gradska kuća, Trg Slobode 1
Za novinare i sve lokalne i regionalne medijske kuće
Organizator: Zavod za javno zdravlje Subotica

Cilj predavanja je podizanje svesti adolescenata o razvojnim zadacima i izazovima životnog ciklusa, prelaska u fazu ranog odraslog doba.
Voditelji radionice:
  • Lea Vidaković, dipl. psiholog
  • ArabelaVarga, dipl. psiholog

15.00 časova/Poljoprivredna škola sa domom učenika Bačka Topola / Maršala Tita br. 167, Bačka Topola
Interaktivno predavanje je namenjeno učenicima Poljoprivredne škole. Broj učesnika od 15 do 25 osoba.
Organizator: Dom zdravlja “Dr Janoš Hadži“ Bačka Topola sa Poljoprivrednom školom sa domom za učenike Bačka Topola

Senzibilisanje pojedinaca (učenika, nastavnika i roditelja) na značaj negovanja ličnog mentalnog zdravlja, načini koji do toga dovode, sa posebnim osvrtom na uspešno funkcionisanje u okviru zajednice kojoj pojedinac pripada.
Realizatori događaja:
  • Stručni saradnici u osnovnim i srednjim školama
  • Odeljenske starešine

Od 10. do 20. oktobra.
Organizator: Aktiv stručnih saradnika Grada Subotice

Na događaju će biti prikazane fotografije koje će predstaviti pogled na svet kroz objektiv mladog čoveka.
Realizatori događaja: Učenici uz podršku vaspitača.

Izložba fotografija će biti otvorena i dostupna svim zainteresovanim građanima do 18. oktobra
18.00-20.00 časova / Dom za učenike srednjih škola / Harambašićeva 22 / Subotica
Organizator: Dom učenika srednjih škola Subotica

Profesori i učenici muzičke škole prirediće svečani koncert humanitarnog karaktera u Velikoj većnici Gradske kuće na dan otvaranja Festivala mentalnog zdravlja Subotica.

19.00-20.30 časova / Velika većnica Gradske kuće / Subotica
Organizator: Muzička škola Subotica

Petak, 11.Oktobar

Az interaktív előadás keretében a digitális minimalizmus gondolatával, elméletével és gyakorlatával ismerkednek meg a résztvevők. Szó esik a digitális eszközök, applikációk tudatos használatáról, időben és térben történő korlátozásáról, az összpontosítás, a figyelem erősítéséről, valamint a hatékony időmenedzsmentről.
A magyar nyelvű eseményre felnőtt személyek jelentkezését várjuk. A résztvevők maximális száma 25 fő.
Az interaktív előadás vezetői:
  • dr. Beke Ottó, Újvidéki Egyetem, Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, Szabadka, PhD, tudományterület: irodalomtudomány
  • Pap Ágota, okleveles pszichológus, doktorandusz
U okviru interaktivnog predavanja učesnici će se upoznati sa idejom, teorijom i praksom digitalnog minimalizma. Biće reči o svesnoj upotrebi digitalnih uređaja i aplikacija, ograničavanju istih u vremenu i prostoru, jačanju fokusa i pažnje, kao i o načinu efikasnog upravljanja vremenom.
Radionica je namenjena odraslim osobama. Maksimalan broj učesnika je 25. Predavanje će se održati na mađarskom jeziku.
Voditelji interaktivnog predavanja:
  • - dr Oto Beke, Univerzitet u Novom Sadu, Učiteljski fakultet na mađarskom nastavnom jeziku u Subotici, Subotica, doktor nauka, naučna oblast: književnost
  • - Agota Pap, diplomirani psiholog, doktorant

Időpont és helyszín: 11:00-12:00 óra/Újvidéki Egyetem, Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, Strossmayer u. 11./Szabadka
Jelentkezés: az eseményre a vmat2022vmat@gmail.com e-mail címen lehet regisztrálni.
Szervező: Vajdasági Magyar Akadémiai Tanács, Újvidék
Mesto i vreme: 11:00-12:00 časova/Učiteljski fakultet na mađarskom nastavnom jeziku/Štrosmajerova br. 11.
Prijave slati na adresu: vmat2022vmat@gmail.com .
Organizator: Akademski Savet vojvođanskih Mađara, Novi Sad

Filozofska diskusija o pojmu promene ima za cilj da dovede u svest suštinu promene i tom refleksijom ohrabri i pruži mogućnost konkretne akcije za svakog pojedinca na planu sopstvenog života.
Voditelj diskusije:
  • - Boris Čegar, profesor filozofije, nastavnik u Gimnaziji “Svetozar Marković“ u Subotici

17.00 časova / Gimnazija “Svetozar Marković“ / Subotica

Radionica edukativnog karaktera koja se bavi temom rezilijentnosti, otpornosti na promene i otpor promenama kod specifične grupe mladih u pubertetskom uzrastu.
Voditelj radionice:
  • Jovana Korać, student Filozofskog fakulteta univerziteta u Novom Sadu, odsek psihologija
Radionica je namenjena učenicima završnih razreda osnovne škole i učenicima srednjih škola.

13.00 časova / Crveni krst Subotica / Trg Žrtava Fašizma br. 3
Prijave uputiti na adresu: mzoran@redcross.org.rs
Organizator: Crveni krst Subotica

Cilj događaja je da osnaži mlade da razviju zdrav odnos prema društvenim mrežama kroz edukaciju i podizanje svesti o njihovom uticaju na mentalno zdravlje.
Realizator događaja:
  • Nina Davidović, master psiholog

13.00 časova / Inspira Hub / Korzo 1, pasaž II sprat
Broj učesnika nije ograničen. Nije potrebna prijava.
Organizator: Centar za nestalu i zlostavljanu decu

Cilj predavanja je osnaživanje mladih iz ranjive populacije kroz deljenje njihove priče i socijalnu integraciju; unapređivanje mentalnog zdravlja dece/adolescenata koja odrastaju u biološkim porodicama kroz edukaciju o razvojnim i porodičnim promenama.
Realizator događaja:
  • Tijana Mijailović, diplomirani psiholog i realizator edukativnih programa
Predavači: savetnica za hraniteljstvo i dve mlade osobe na porodičnom smeštaju koje su uspešno prošle kroz različite (traumatske) promene kroz odrastanje.

17.00 časova / Centar za porodični smeštaj i usvojenje / Trg slobode br. 3/3
Radionica je namenjena deci uzrasta od 11 do 15 godina. Broj učesnika je ograničen. Prijave na adresu: tijana.mijailovic@cpsusu.rs
Organizator: Centar za porodični smeštaj i usvojenje Subotica

Cilj radionice je refleksija, povećanje prisutnosti i bolje razumevanje sebe u procesu lične promene. Uz mentorstvo Mladena Ilića, psihoterapeuta, voditelji radionice će biti članovi neformalne grupe “Mladi argonauti:
  • Damjan Lorić, student građevinskog fakulteta
  • Jelena Liliom, turizmolog
  • Milana Kosanović, učenica srednje ekonomske škole i dr.

19.00-21.00 časova / Fondacija za omladinski kulturu i stvaralaštvo Danilo Kiš / zgrada Jadrana 1. polusprat / Subotica
Organizator: Mladi Argonauti

Subota, 12. oktobar

Cilj događaja je promovisanje češćeg boravka u prirodi pa samim tim i očuvanje naše zdrave životne sredine i mentalnog zdravlja.
Realizatori događaja:
  • Boris Telečki, psiholog u Centru za socijalni rad i psihodramski psihoterapeut
  • Jelena Grujičić, Zaštitimo šume Subotice

10.00 časova / aktivnost na otvorenom / Dudova šuma / Subotica
Događaj je na otvorenom. Okupljanje je predviđeno u Dudovoj šumi kod najstarijeg hrasta u našoj okolini. Broj učesnika je ograničen. Prijave na adresu: telecki@gmail.com

Cilj radionice je ukazivanje na položaj gluvih i nagluvih, sa težnjom da se unapredi komunikacija i razumevanje između opšte populacije i gluvih osoba. Na radionici će biti sprovedena kratka obuka osnovne komunikacije na znakovnom jeziku za sve zainteresovane sugrađane.
Voditelj radionice:
  • Valentina Zomborac, sekretar Međuopštinske organizacije gluvih i nagluvih Subotica

11.00-16.30 časova / radionica na otvorenom / park kod Gradske kuće
Organizator: Međuopštinska organizacija gluvih i nagluvih Subotica

Predavanje ima za cilj da kroz ličnu priču roditelja iz Udruženja Pruži mi ruku, proširi svest zajednice o tome koje sve promene donosi dijagnoza deteta u dinamiku porodice, funkcionisanje roditeljskog para i život roditelja kao pojedinca.
Predavač:
  • - Tihana Mlađenović, master psiholog

16.00 časova / Gradski muzej Subotica / Trg Sinagoge br. 3
Organizator: Udruženja građana “Pruži mi ruku“

Učesnici će imati priliku da se upoznaju sa NAMI metodom (Neuro Affectiv Movement Integration), koja predstavlja integraciju motoričkih, emotivnih i metalnih aspekata razvoja ličnosti. Kroz demonstraciju vežbi dovešće u vezu mentalnu sliku o sebi i svom potencijalu čineći pojedinca spremnijim na nove izazove u raznim poljima ljudskih delatnosti.
Predavači:
  • Jadranka Berger, NAMI-terapeut
  • Mirko Krtolica, NAMI-terapeut

19.00-21.00časova / Fondacija za omladinsku kulturu i stvaralaštvo Danilo Kiš / zgrada Jadrana 1. polusprat / Subotica
Prijava na adresu: feldenkrais.beograd@gmail.com
Organizator: NAMI Srbija

Nedelja, 13. Oktobar

Šetnja obodom Subotice, od šireg centra grada Subotice do Palića, predviđenom stazom daleko od saobraćaja i buke, šetačima će omogućiti druženje i rekreaciju.
Vodič:
  • Krsto Baćović, sportski i planinarski vodič

Vreme i mesto okupljanja: 9:00 časova / zgrada Rotografike / Segedinski put br. 72
Organizator: Planinarsko društvo Panonci

Cilj radionice je osvešćivanje i uvežbavanje veština potrebnih tinejdžerima za prihvatanje i savlađivanje razvojnih emocionalnih promena radi održavanja svog mentalnog zdravlja.
Voditelj radionice:
  • Marina Parežanin, dipl. pedagog; voditelj slučaja i aktivnosti u Centru za socijalni rad Grada Subotice
Radionica je namenjena osobama od 13 do 16 godina.

17.00-19.00 časova / Fondacija za omladinsku kulturu i stvaralaštvo Danilo Kiš / zgrada Jadrana 1. polusprat / Subotica
Prijave na: marinaparezanin@gmail.com Organizator: Centar za socijalni rad Grada Subotice (Centar za savetovanje i prevenciju problema u ponašanju dece i mladih)

Ponedeljak, 14. Oktobar

Cilj radionice je da se ukaže na posledice preterane upotrebe ekrana i uočavanje "crvenih" zastavica za opasnost od zavisnosti. Takođe, upućivanje adolescente kako kod sebe da neguju zdrave navike i da tehnologiju prihvate kao pomoćno sredstvo, a ne kao rizik po zdravlje.
Voditelji radionice:
  • Samira Ćurtić, glavna sestra Centra za prevenciju bolesti i unapređenje zdravlja sa Polivalentnom patronažom
  • Žaki Ildiko, strukovna medicinska sestra Centra za prevenciju bolesti i unapređenje zdravlja

Radionice će se održati kontinuirano u periodu od 14. do 16. oktobra sa učenicima i nastavnicima Tehničke škole “Ivan Sarić“ u Subotici.
Organizator: Dom zdravlja Subotica

Cilj predavanja je podsticanje pozitivnih stavova ka mentalnom zdravlju kroz pronalaženje veština za suočavanje sa svakodnevnim problemima.
Predavač:
  • Kristina Peić Tukuljac, doktor medicine
Predavanje je namenjeno adolescentima. Broj učesnika ograničen do 32 osobe.

15.30-16.30 časova / Fondacija za omladinsku kulturu i stvaralaštvo “Danilo Kiš“ / zgrada Jadrana 1. polusprat / Subotica
Prijave na adresu: tukuljacpeick@gmail.com
Organizator: Dom zdravlja Subotica

A résztvevőkkel az emberi alapértékeket járjuk körbe a műhelymunka során. Melyek azok az értékek, melyek mentén az életünket éljük, egyáltalán miért vannak jelen ezek az ember életében és mi okból fontosak - ezekre a kérdésekre keressük a választ.
A magyar foglalkozásra tizenhattól húsz éves személyek jelentkezését várjuk. A résztvevők száma maximum 35 fő.
A műhely vezetője:
  • Koncz Hajnalka, okleveles közgazdász, mentálhigiénés segítő szakember
Tokom radionice učesnici će se upoznali sa osnovnim ljudskim vrednostima. Tražićemo odgovore na pitanja o tome po kojim vrednostima živimo život, zašto su one u našim životima i zbog čega su nam važne.
Radionica je namenjena osobama od 16 do 18 godina. Maksimalan broj učesnika je 35. Radionica će se održati na mađarskom jeziku.
Voditelj radionice:
  • Hajnalka Konc, diplomirani ekonomista, obučeni pomagač u oblasti mentalne higijene

Időpont és helyszín: 17:00-18:00 óra/Bosa Milićević Közgazdasági Középiskola, Szabadka/Đure Đakovića 21.
Jelentkezés: az eseményre a koncz.hajnalka@kre.hu e-mail címen lehet regisztrálni.
17.00-18.00 časova/Srednja ekonomska škola “Bosa Milićević“/Đure Đakovića br. 21./Subotica
Prijave slati na adresu: koncz.hajnalka@kre.hu .

Cilj predavanja je osvešćivanje izazova u funkcionisanju nakon dijagnoze karcinoma, koji utiču na fizičko i mentalno zdravlje. Fokus je na značaju postavljanja zdravih granica i brige o sebi radi održavanja kvalitetnih socijalnih odnosa, uz zaštitu od negativnih uticaja.
Predavanje će obuhvatiti:
  • Razumevanje psiholoških promena nakon dijagnoze
  • Praktični saveti za prilagođavanje svakodnevici
  • Tehnike za smanjenje stresa i poboljšanje kvaliteta života
Predavač:
  • Dejana Baltes – psihološkinja , sistemska porodična psihoterapeutkinja i omladinska radnica u zajednici

19.00-21.00 časova / Fondacija za omladinsku kulturu i stvaralaštvo “Danilo Kiš“ / zgrada Jadrana 1. polusprat / Subotica
Predavanje je otvoreno za članice Udruženja "Jedna uz drugu" i sve zainteresovane posetioce.
Organizator: Udruženje žena obolelih i lečenih od karcinoma dojke “Jedna uz drugu”

Utorak 15. Oktobar

Primarni cilj radionice je podrška i razmena iskustva. Učesnici će se baviti odnosom prema prošlim iskustvima, doživljajem sadašnjosti i planiranjem budućnosti u pozitivnom duhu.
Voditelj radionice:
  • Snežana Maravić, defektolog u školskom centru “Dositej Obradović“

10.00 časova / Crveni krst Subotica / Trg Žrtava Fašizma br. 3
Radionica je namenjena korisnicima usluga Dnevnog boravka za odrasla lica “Kolevka“ Subotica. Broj osoba od 15 do 20.
Organizator: Crveni krst Subotica

A műhelyünk célja, hogy az egyetemistákat és az érdeklődő hallgatóságot megismertessük a pozitív pszichológia mentális egészség modelljeivel. A hallgatóság az elméleti rész mellett olyan a gyakorlatban is használható feladatokkal is megismerkedik majd, amelyek a mentális egészség pozitív aspektusaira hatnak.
A magyar nyelvű műhelyre felnőtt személyek jelentkezését várjuk. A résztvevők száma maximum 30 fő.
A műhely vezetői:
  • dr. Grabovac Beáta, Újvidéki Egyetem, Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, Szabadka, PhD, tudományterület: pszichológia,tranzakcióanalitikus pszichoterapeuta (szupervízió alatt)
  • dr. Major Lenke, Újvidéki Egyetem, Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, Szabadka, PhD, tudományterület: pedagógia
  • dr. Horák Rita, Újvidéki Egyetem, Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, Szabadka, PhD, tudományterület: biológia és módszertan
Cilj naše radionice je da studente i zainteresovanu publiku upoznamo sa modelima mentalnog zdravlja pozitivne psihologije. Pored teorijskog dela, učesnici će se upoznati i sa praktičnim zadacima koji utiču na pozitivne aspekte mentalnog zdravlja.
Radionica je namenjena odraslim osobama. Maksimalan broj učesnika je 30. Radionica će se održati na mađarskom jeziku.
Voditelji radionice:
  • dr Grabovac Beata, Univerzitet u Novom Sadu, Učiteljski fakultet na mađarskom nastavnom jeziku u Subotici, PhD, naučna oblast: psihologija, psihoterapeut pod supervizijom usmerenja transakciona analiza
  • dr Lenke Major, Univerzitet u Novom Sadu, Učiteljski fakultet na mađarskom nastavnom jeziku u Subotici, Subotica, doktor nauka, naučna oblast: pedagogija
  • dr Rita Horak, Univerzitet u Novom Sadu, Učiteljski fakultet na mađarskom nastavnom jeziku u Subotici, Subotica, doktor nauka, naučna oblast: biologija i metodologija

10:00-11:00 óra/Újvidéki Egyetem, Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, Strossmayer u. 11./Szabadka
Jelentkezés: az eseményre a beagrabovac3@gmail.com e-mail címen lehet regisztrálni.
Szervező: EGO Vajdasági Magyar Pszichológiai Kutatóműhely, Újvidék

10.00-11.00 časova/Učiteljski fakultet na mađarkosm nastavnom jeziku / amfiteatar / Štrosmajerova br. 11. /Subotica
Prijave slati na adresu:beagrabovac3@gmail.com.
Organizator: EGO Vojvođanska mađarska psihološka istraživačka radionica, Novi Sad

A mentális jóllét fenntartásának elengedhetetlen része a természettel való találkozás és e kapcsolat erősítése. A természeti értékek védelme így a mentális jóllét védelmének is egy eszköze lehet.
Az előadás résztvevői az ökoszorongás kérdőív segítségével némi önismereti gyakorlat során arról is képet kaphatnak, hogy mekkora fenyegetést és terhet jelent mentális egészségük számára a klímakatasztrófa miatti szorongás.
A műhely vezetői:
  • dr. Major Lenke, Újvidéki Egyetem, Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, Szabadka, PhD, tudományterület: pedagógia
  • dr. Horák Rita, Újvidéki Egyetem, Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, Szabadka, PhD, tudományterület: biológia és módszertan
  • dr. Grabovac Beáta, Újvidéki Egyetem, Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, Szabadka, PhD, tudományterület: pszichológia, tranzakcióanalitikus pszichoterapeuta (szupervízió alatt)

Suštinski deo održavanja mentalnog blagostanja je susret sa prirodom i jačanje odnosa sa njom. Zaštita prirodnih vrednosti može biti sredstvo zaštite mentalnog blagostanja. Uz pomoć upitnika o eko-anksioznosti i vežbama samospoznaje učesnici radionice će biti u mogućnosti da steknu predstavu o tome koliku pretnju i opterećenje anksioznost izazvana klimatskom katastrofom predstavlja za njihovo mentalno zdravlje.
Radionica se održava na mađarskom jeziku. Namenjena odraslim osobama, a maksimalan broj učesnika je 30.
Voditelji radionice:
  • dr Lenke Major, Učiteljski fakultet na mađarskom nastavnom jeziku u Subotici, PhD, naučna oblast: pedagogija
  • dr Rita Horak, Univerzitet u Novom Sadu, Učiteljski fakultet na mađarskom nastavnom jeziku u Subotici, Subotica, doktor nauka, naučna oblast: biologija i metodologija
  • dr Grabovac Beata, Univerzitet u Novom Sadu, Učiteljski fakultet na mađarskom nastavnom jeziku u Subotici, Subotica, doktor nauka, naučna oblast: psihologija

Időpont és helyszín: 11:00-12:00 óra/Újvidéki Egyetem, Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, Strossmayer u. 11./Szabadka
Jelentkezés: az eseményre a lenkemttk@gmail.com e-mail címen lehet regisztrálni. Felnőtt személyek jelentkezését várjuk. A résztvevők száma maximum 30 fő.
Szervező: Pozitív Fenntartható Mentális Egészség Műhely, Újvidéki Egyetem, Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, Szabadka

11.00-12.00 časova / Učiteljski fakultet na mađarkosm nastavnom jeziku / amfiteatar / Štrosmajerova br. 11 / Subotica
Prijave slati na adresu: lenkemttk@gmail.com.
Organizator: Radionica za pozitivno održivo mentalno zdravlje, Univerzitet u Novom Sadu / Učiteljski fakultet na mađarskom nastavnom jeziku Subotica

Egy olyan saját élményű műhelyfoglalkozást kínálunk, ahol a résztvevők befelé figyelve gondolkodhatnak/érezhetnek át érzelmeket különböző szerepekről, énképükről, kapcsolataikról, erősségeikről és még sok egyéb más embert érintő kérdésről.
Fő témánk a lelki rugalmasság - a változással kapcsolatos ellenálló képesség és változással szembeni ellenállás, mivel a változások folytonosak.
A magyar nyelvű foglalkozásra felnőtt személyek jelentkezését várjuk. A résztvevők száma maximum 20 fő.
A műhely vezetői:
  • Lobár Klaudia, mentálhigiénés segítő szakember
  • Szalkai Orsolya, mentálhigiénés segítő szakember

Nudimo praktičnu, iskustvenu radionicu na kojoj učesnici mogu da razmišljaju/dožive osećanja u vezi sa ulogama, slikom o sebi, raznim relacijama, unutrašnjim snagama i mnogim drugim pitanjima koja dotiču ljude. Naša glavna tema je rezilijentnost - otpornost vezana za promene i otpor prema promenama, jer su promene kontinuirane i stalne.
Radionica se održava na mađarskom jeziku. Radionica je namenjena odraslim osobama. Broj učesnika ograničen – do deset osoba.
Voditelji radionice:
  • Klaudija Lobar, obučeni pomagač u oblasti mentalne higijene
  • Oršolja Salkai, obučeni pomagač u oblasti mentalne higijene

Időpont és helyszín: 12:00-14:00 óra/Újvidéki Egyetem, Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, Strossmayer u. 11./Szabadka
Jelentkezés: az eseményre a lobar.klaudia@gmail.com e-mail címen lehet regisztrálni.

12.00-14.00 časova/Učiteljski fakultet na mađarkosm nastavnom jeziku/Štrosmajerova u. 11./Subotica
Prijave slati na adresu: lobar.klaudia@gmail.com.

Ezen a műhelyen a konfliktuskezelés mentálhigiénés szemléletével foglalkozunk. Az előadás során nemcsak a konfliktusok természetét és kezelésük hatékony módszereit ismerjük meg, hanem azt is, hogy hogyan tekintsünk kívülről saját magunkra egy konfliktushelyzetben.
A magyar nyelvű eseményre résztvevők maximum 14 fő jelentkezhet.
A műhely vezetői:
  • Bognár Hermina, okleveles tanító, mentálhigiénés segítő szakember
  • Felvinc Judit, mesterszak, tudományterület: közgazdaságtan, mentálhigiénés segítőszakember

Na radionici ćemo se baviti rešavanjem konflikata iz ugla mentalnog zdravlja. Učesnici će se na predavanju upoznati sa prirodom konflikata, sa efikasnim metodama njihovog rešavanja i sa tim kako možemo gledati na sebe iz ugla posmatrača u konfliktnim situacijama.
Voditelji radionice:
  • Hermina Bognar, diplomirani učitelj, obučeni pomagač u oblasti mentalne higijene
  • Judit Felvinc, master, naučna oblast: ekonomija, obučeni pomagač u oblasti mentalne higijene

Időpont és helyszín: 12:00-14:00 óra/Újvidéki Egyetem, Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, Strossmayer u.11./Szabadka
Jelentkezés: az eseményre a jucika@gmail.com e-mail címen lehet regisztrálni.
Szervező: Vajdasági Magyar mentálhigiénés szakemberek Egyesülete

12.00-14.00 časova/Učiteljski fakultet Subotica, Štrosmajerova u. 11./Subotica
Prijave slati na adresu: jucika@gmail.com. / Radionica je namenjena odraslim osobama. Maksimalan broj učesnika je 14. Radionica se održava na mađarskom jeziku.
Organizator: UUdruženje stručnjaka za mentalnu higijenu vojvođanskih Mađara

Mi volt a titka a Jóbarátok-barátságoknak? Egyáltalán: léteznek-e ilyenek a valóságban, vagy csak a forgatókönyvírók képzeletének szüleményei? Milyen elvárások a reálisak, ha a barátainkról van szó, és hogyan változnak ezek az idő múlásával? Tükörképeink-e a barátaink? A Jóbarátok-titok című sorozatterápiás műhelymunkán ezekre a kérdésekre keressük majd a választ.
A magyar nyelvű műhelyre felnőtt személyek jelentkezését várjuk. A résztvevők maximális száma 12 fő.
A műhely vezetője:
  • Berényi Emőke, mesterszak, tudományterület: irodalomtudományok, biblioterapeuta, integratív mentálhigiénés szakember

U čemu je bila tajna prijateljstva Prijatelja? Uopšte: da li takve stvari postoje u stvarnosti ili su samo plod mašte scenarista? Koja su očekivanja realna kada su naši prijatelji u pitanju i kako se ona vremenom menjaju? Da li su naši prijatelji naši odrazi u ogledalu? Odgovore na ova pitanja potražićemo na terapijskoj radionici "Tajna Prijatelja".
Radionica se održava na mađarskom jeziku. Namenjena je odraslim osobama, broj učesnika je ograničen na 12 osoba.
Voditelj radionice:
  • Emeke Berenji, master, naučna oblast: književnost, biblioterapeut, obučeni pomagač u oblasti integrativne mentalne higijene

Időpont és helyszín: 16:00-18:00 óra/Raichle-palota, Raichle Ferenc park 5./Szabadka
Jelentkezés: az eseményre a berenyi.emoke@gmail.com e-mail címen lehet regisztrálni.
Szervező: Literápia Egyesület, Palics Magyar mentálhigiénés szakemberek Egyesülete

16.00-18.00 časova/Savremena galerija Subotica, Park Ferenca Rajhla 5./Subotica
Prijave slati na adresu: jucika@gmail.com. Prijave slati na adresu: berenyi.emoke@gmail.com.
Organizator: Udruženje građana “Literapia” Palić

Cilj radionice je da se učesnici motivišu i osnaže za prihvatanje promena u oblasti posla i karijernog puta.
Voditelj radionice:
  • Bojana Filipović Babić, specijalista za učenje i razvoj u Inspira grupi

17.30-19.30 časova / Inspira grupa / Matije Korvina br. 17 5. sprat / Subotica
Radionica je namenjena svim zainteresovanim građanima. Broj učesnika je ograničen – do 15 osoba. Prijave na link: https://forms.office.com/e/kENcPznXjC
Organizator: Inspira grupa

Interaktivno predavanje će se baviti osvajanjem novih znanja u godinama 60+, predavanje stavlja u fokus odnos pojedinca i zajednice, ali i umetnost. Cilj događaja je ohrabrivanje naših starijih sugrađana da počnu da se bave volonterskim radom.
Realizator događaja:
  • Nela Tonković, kustoskinja Savremene galerije Subotica
Volonteri: Veselinka Pavić, Violeta Damjanović, Gabor Gombar, Judit Mamužić, Valerija Šefčić, Emilija Vad Dekanj, Olga Simeunović, Slavica TuzekGadžur

19.00-21.00 časova / Savremena galerija Subotica / Park Rajhl Ferenca 5 / Subotica
Organiztor: Volonterski klub Savremene galerije Subotica

Sreda, 16. Oktobar

Cilj je okupljanje kolega HR-ova radi razmene iskustva i diskusije na temu promena sa kojim se oni suočavaju i na koji način pomažu zaposlenima da prihvate promene koje se od njih očekuju. Teme za diskusiju: Najveće promene koje su se desile i koje nas očekuju, AI i promene kompetencija i Uloge HR sektora u Change menagement-u.
Događaj je namenjen HR stručnjacima iz različitih komapnija u Subotici. Broj mesta nije ograničen.

9.00-11.00 časova / Inspira grupa / Matije Korvina br. 17, 5. sprat / Subotica
Organizator: Inspira grupa

Cilj radionice je jačanje socijalne mreže među korisnicima Gerontološkog centra i osnaživanje ličnih resursa u funkciji negovanja mentalnog zdravlja.
Predavač:
  • Lea Vidaković, dipl. psiholog

10.00 časova / Crveni krst Bačka Topola / Petefi brigade 7 / Bačka Topola
Organizator: Crveni krst Bačka Topola

Cilj interaktivnog predavanja je razumevanje na koji način i koliko društvene mreže mogu da nas ometaju u svakodnevnom životu i kako mogu uticati na mentalno zdravlje.
Predavač:
  • Jovana Malinović, doktor medicine; zaposlena u Službi za zdravstvenu zaštitu školske dece
Predavanje je namenjeno adolescentima od 16 do 17 godina. Broj mesta je ograničen na 33 osobe.

14.00 časova / Srednja medicinska škola Subotica / Beogradski put 126 / Subotica
Organizator: Dom zdravlja Subotica

A legelemibb, minden embert érintő változás az évszakok váltakozása. Hogyan éljük át ezt a látványos, külső átalakulást? Van-e lehetőségünk összhangba kerülni a természettel és követni, belül is megélni ezt a ciklikus rendet vagy késleltetnénk még az elmúlást, vágynánk az örök nyárra?
A műhely vezetője:
  • Szarka Mándity Krisztina, okleveles művészettörténész, mentálhigiénés segítő szakember
Najosnovnija promena koja utiče na sve ljude je promena godišnjih doba. Kako doživljavamo ovu spektakularnu spoljašnju transformaciju? Imamo li priliku da budemo u skladu sa prirodom i iznutra pratimo i procesuiramo ovaj ciklični poredak ili bismo odložili njegov dolazak, žudeći za večnim letom?
Radionica se održava na mađarskom jeziku i namenjena odraslim osobama. Maksimalan broj učesnika je 15.
Voditelj radionice:
  • Kristina Sarka Mandić, diplomirani istoričar umetnosti, obučeni pomagač u oblasti mentalne higijene

Időpont és helyszín: 16:00-18:00 óra/Szabadkai Városi Múzeum, Zsinagóga tér 3./Szabadka
Felnőtt személyek jelentkezését várjuk. A résztvevők száma maximum 15 fő.
Jelentkezés: az eseményre a mandity.krisztina@gmail.com e-mail címen lehet regisztrálni.

Mesto i vreme: 16:00-18:00 časova / Gradski muzej Subotica / Trg Sinagoge 3 / Subotica
Prijave slati na adresu: mandity.krisztina@gmail.com .

Radionica je posvećena unapređenju svesti o izazovima s kojima se suočavaju gluve osobe, te promovisanju njihovih dostignuća i trijumfa u svakodnevnom životu. Fokus je na promovisanju inkluzije, edukaciji šire javnosti i stručnjaka i unapređenju položaja gluvih osoba u društvu.
Voditelj radionice:
  • Ibolja Marinković, administrator, umetnik, CODA
Predavanje je namenjeno adolescentima od 16 do 17 godina. Broj mesta je ograničen na 33 osobe.

17.30-18.30 / Savremena galerija Subotica / Park Rajhla Ferenca 5 / Subotica

Predavanje će upoznati posetioce sa značajem koji međuljudski odnosi i svakodnevna komunikacija imaju na mentalno zdravlje i blagostanje. Kroz konkretne primere predavač će predstaviti osnovna pravila komunikacije.
Predavač:
  • Bojan Božović, preduzetnik i trener asetivne komunikacije
Predavanje je namenjeno zaposlenim osobama, starosti od 25 do 60 godina. Broj mesta je ograničen.

18.30 časova / Inspira Hub / Korzo 1, pasaž II sprat
Prijave na adresu: info@unapredise.rs
Organizator: Unapredi se - poslovni i lični razvoj

Četvrtak, 17. oktobar

obrazovanja?“ Panel diskusija je posvećena istraživanju i raspravi o izazovima i prilikama u oblasti školovanja i zapošljavanja osoba sa invaliditetom. Cilj je da se daju predlozi i smernice u prevazilaženju izazova društva u prihvatanju različitosti.
Voditelj panel diskusije:
  • Tihana Mlađenović, master psiholog, stručno lice za poslove pružanja profesionalne asistencije

10.00 časova / Inspira Hub / Korzo 1, pasaž II sprat
Učesnici: stručnjaci i profesionalci iz različitih oblasti
Organizator: DES d.o.o. Subotica

Cilj događaja je podrška mladima u prevazilaženju životnih prepreka. Osnaživanjem mladih utičemo na razvijanje rezilijentnosti kao oslonca za bolje nošenje sa životnim razvojnim izazovima.
Voditelj radionice:
  • Tanja Mladenović, doktor medicine

11.00 časova / Crveni krst Subotica / Trg Žrtava Fašizma 3 / Subotica
Broj učesnika je ograničen do deset osoba. Prijave na adresu: tanja.mladenovic82@yahoo.com
Organizator: Dom zdravlja Subotica

Cilj radionice je da pruži znanja, veštine i podršku mladima koji izlaze iz sistema socijalne zaštite, a koja će im pomoći na putu ka samostalnom životu.
Radionica je predviđena za mlade osobe uzrasta od 16 do 26 godina, koji izlaze iz sistema socijalne zaštite. Broj učesnika je ograničen na 15 osoba.
Voditelji radionice:
  • Sanela Beneš, diplomirani socijalni radni, pripravnik u Centru za porodični smeštaj i usvojenje
  • Sanja Bajčetić, referent za pravne, kadrovske i administrativne poslove u Centru za porodičan smeštaj i usvojenje

11.00 časova / Centar za porodični smeštaj i usvojenje / Trg slobode br. 3/3
Organizator: Centar za porodični smeštaj i usvojenje Subotica

Članovi Međuopštinske organizacija gluvih i nagluvih Subotica prikazaće svoju plesnu tačku, a zatim i kratku predstavu (pantomima) o gluvom dečaku u cilju rušenja barijera u komunikaciji i naglašavanju važnosti razumavanja bez predrasuda i učenja od drugih.
Realizator događaja:
  • Valentina Zomborac, sekretar Međuopštinske organizacije gluvih i nagluvih

17.00 časova / Žarka Zrenjanina br. 19 / Subotica
Organizator: Međuopštinska organizacija gluvih i nagluvih Subotica

Radionica se bavi temom razvojnih promena i njihovim uticajem na mentalno zdravlje, vodeći se načelima geštalt terapije.
Voditelj radionice:
  • Ana Aladžić, psiholog, geštalt psihoterapeut pod supervizijom
Radionica je namenjena odraslim, punoletnim osobama. Broj učesnika je ograničen.

19.00 časova / Fondacija za omladinsku kulturu i stvaralaštvo Danilo Kiš / zgrada Jadrana 1. polusprat / Subotica
Prijave na adresu: aladzic.ana@gmail.com
Organizator: Geštalt akademija – Udruženje AHAT

Előadásunk célja az “itt és most” megélésének fejlesztése. A múltat megváltoztatni nem tudjuk, de a múlthoz való viszonyunkat igen. Ezért érdemes a jelenben foglalkoznunk a múlttal, hogy egy egészséges jövőt láthassunk magunk előtt.
A magyar nyelvű eseményre 18-35 éves személyek jelentkezését várjuk. A résztvevők száma maximum 30 fő.
Az interaktív előadás vezetői:
  • Hulló Zsófia, szociális és ifjúságsegítő munkás, képzésben lévő közösségszervező
  • Plavšić Anikó, lelkigondozó és végzős mentálhigiénés segítő szakember
Cilj naše radionice je da razvijamo sposobnost uranjanja u “ovde i sada“. Ne možemo promeniti prošlost, ali možemo menjati naš odnos prema prošlosti. Zato vredi baviti se sa prošlošću u sadašnjosti, kako bismo videli zdravu budućnost pred sobom.
sadašnjosti, kako bismo videli zdravu budućnost pred sobom. Radionica je namenjena odraslim osobama od 18 do 35 godina i održava se na mađarskom jeziku. Maksimalan broj učesnika je 30.
Voditelji radionice:
  • Sofija Hulo, radnik socijalne i omladinske podrške, pod obukom za organizatora zajednice
  • Aniko Plavšić, duhovni negovatelj i edukant pomagača u oblasti mentalne higijene

Időpont és helyszín: 19:00-21:00 óra/Szakegyesületek és Társulatok Szövetsége, Kumanovska 2./Szabadka
Jelentkezés: az eseményre a hullo.zsoci@gmail.com e-mail címen lehetregisztrálni.
Szervező: Iuventus Ventus Egyesület

19.00-21.00 časova/Udruženje stručnih udruženja i društava/Kumanovska 2./Subotica
Prijave slati na adresu: hullo.zsoci@gmail.com
Organizator: Udruženje Iuventus Ventus

Društvene mreže i kako pronaći izlazi iz začaranog kruga online sveta tema je dramskog prikaza, koji će predstaviti učenici Doma učenika srednjih škola Subotica.
Realizator događaja: Učenici uz podršku vaspitača

20.00 časova / Dom učenika srednjih škola Subotica / Harambašićeva 22 / Subotica
Organizator: Dom učenika srednjih škola Subotica

Petak, 18. oktobar

Učenici srednje ekonomske škole (smer konobar/kuvar) će u saradnji sa članovima Kluba “Zvuci srca“ organizovati radionicu pravljenja hladnog keteringa i potom posluživati posetioce. Dobrovoljni prihod će ići udruženju “Zvuci srca“.
Realizator događaja:
  • Tamara Čubrilo, psiholog, koordinator učeničkog parlamenta srednje ekonomske škole "Bosa Milićević"
Učesnici: Učenici ekonomske škole (smer konobar/kuvar) u saradnji sa članovima Kluba “Zvuci srca“

12.00 časova / Klub za osobe sa invaliditetom i njihove prijatelje “Zvuci srca“ / Vladimira Nazora 5 / Subotica
Organizator: Ekonomska srednja škola “Bosa Milićević“

Realizatori događaja:
  • dr Đerđi Erdeš Kavečan, psiholog; Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača i trenera u Subotici, Fakultet organizacionih nauka “Eduka“ Beograd, Univerzitet Privredna Akademija Novi Sad
  • dr Jasmina Knežević, psiholog; Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača i trenera u Subotici
  • msr Aleksandar Stevanović, psiholog; Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača i trenera u Subotici

18.00 časova / Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača i trenera u Subotici / Banijska 67 / Subotica
Broj učesnika nije ograničen.
Organizator: Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača i trenera u Subotici

Subotica, 19. oktobar

Radionica ima za cilj samospoznaju relacija koje imamo, ciljeva koje smo sebi postavili, rezilijentnost, motivaciju kao i spoznaju sopstvenih snaga.
Voditelji radionice:
  • Marijana Nikolić, master psiholog, psihoterapeut
  • Mina Panić, magistar pedagogije, dečji integrativni psihoterapeut u edukaciji
  • Tijana Janković, psiholog, dečji psihoterapeut u edukaciji
Broj učesnika je ograničen na maksimalno 20 osoba.

12.30 časova / Fondacija za omladinsko stvaralaštvo i kulturu Danilo Kiš / zgrada Jadrana 1. polusprat / Subotica
Prijave na adresu: centar.razvijaliste@gmail.com
Organizator: Centar za lični rast i razvoj Razvijalište

Cilj predavanja je upoznavanje sa pojmom rezilijentnosti i razvijanje adekvatnih mehanizama kako da se brže oporavimo od životnih izazova, problema i neprilika.
Predavač:
  • Predavač: Aleksandra Radulović Zelenika, dipl. psiholog, REBT savetnik, ACT i CFT terapeut, integralni psihodinamski terapeut pod supervizijom
Predavanje je namenjeno osobama starijim od 15 godina, broj učesnika je ograničen.

17.00 časova / Centar za lični razvoj Spektrum / Sonje Marinković 10/1 / Subotica
Prijave na adresu: skolovanjesrca@gmail.com
Organizator: Centar za lični razvoj Spektrum

Cilj predavanje je bliže upoznavanje javnosti sa onim vidovima emocionalnog nasilja koji često bivaju neprepoznati, sa fokusom na jačanju i razmatranju različitih vidova podrške i samopodrške u pravcu osnaživanja za kvalitetnije odnose i ispunjeniji život.
Predavač:
  • Milka Lazičić Uzelac, master psiholog i geštalt psihoterapeut
Broj učesnika nije ograničen. Nije potrebna prethodna prijava.

19.00 časova / Fondacija za omladinsko stvaralaštvo i kulturu Danilo Kiš / zgrada Jadrana 1. polusprat / Subotica
Organizator: Psihološki centar “ProAktiva“ Subotica

Nedelja, 20. Oktobar

Cilj interaktivnog predavanja je osvestiti kod slušalaca značaj suočavanja sa svojim ličnim konfliktima i način njihovog razrešavanja.
Predavač:
  • Svetlana Belančić, psiholog, geštalt psihoterapeut

16.30-18.30 časova / Fondacija za omladinsko stvaralaštvo i kulturu Danilo Kiš / zgrada Jadrana 1. polusprat / Subotica

>

Četvrtak, 10. oktobar

Predstavljanje javnosti i lokalnoj zajednici značaj i vrednost Festivala mentalnog zdravlja u Zrenjaninu. Informisanje šire javnosti o programu i temi Festivala mentalnog zdravlja koji se po drugi put organizuje u Zrenjaninu. Istaknuti važnost umrežavanja različitih ustanova, organizacija i udruženja koja se bave mentalnim zdravljem.
Učesnici:
  • dr Jelena Medić Simovljević, spec. socijalne medicine, koordinatorka Festivala za mentalno zdravlje u Zrenjaninu; Zavod za javno zdravlje Zrenjanin
  • dr Bojana Vještica, spec. socijalne medicine; Dom zdravlja “Dr Boško Vrebalov“
  • Aleksandra Tanasijević, sekretar Crvenog krsta Zrenjanin; Crveni krst Zrenjanin
  • Andrijana Stojanović, diplomirani pedagog, rukovodilac službe za osamostaljivanje i podršku u Centru za pružanje usluga socijalne zaštite Grada Zrenjanina-Most
  • kabinet gradonačelnika Zrenjanina

11.00-12.00 časova / Multimedijalna sala Gradske kuće Zrenjanin / Trg slobode 10 / Zrenjanin
Bez prijave / ograničen broj posetilaca na 50
Organizator: Zavod za javno zdravlje Zrenjanin; Gradska uprava Zrenjanina

Radionica „Upravljanje stresom“ osmišljena je da pomogne učesnicima u razumevanju izvora stresa i razvijanju praktičnih tehnika za njegovo efikasno upravljanje. Polaznici će naučiti kako da prepoznaju rane znake stresa, kako stres utiče na njihove misli, osećanja i ponašanje, kao i koje strategije mogu primeniti kako bi se bolje nosili sa svakodnevnim pritiscima. Kroz interaktivne vežbe, razgovor i praktične primere, učesnici će se upoznati sa tehnikama relaksacije, upravljanja vremenom i prioritetima, kao i sa veštinama za održavanje mentalnog i fizičkog blagostanja. Radionica je posebno korisna za sve koji žele da poboljšaju svoju otpornost na stres, posebno u kontekstu obrazovanja, poslovnog okruženja ili ličnog razvoja. Kroz ovu obuku, polaznici će dobiti konkretne alate koji im mogu pomoći da ostanu smireni, fokusirani i produktivni, čak i u stresnim situacijama. Cilj obuke je pružanje učesnicima konkretnih znanja i veština za prepoznavanje i efikasno upravljanje stresom u svakodnevnim situacijama. Takođe, polaznici će naučiti tehnike koje im mogu pomoći da ostanu smireni, produktivni i fokusirani pod pritiskom, što će im biti korisno kako u profesionalnom, tako i u privatnom životu. Svrha obuke je unapređenje mentalnog zdravlja i otpornosti učesnika, uz promovisanje zdravijih pristupa stresu, što doprinosi njihovom ličnom i profesionalnom razvoju, kao i boljoj prilagodljivosti u različitim izazovnim situacijama. Radionica je namenjena svim mladima Grada Zrenjanina
Voditeljke:
  • Dijana Vašaš Kuručev, karijerna savetnica; Omladinski radnici Grada Zrenjanina
  • Milica Bogdanov, karijerna savetnica; Omladinski radnici Grada Zrenjanina

12.00-13.00 časova / sala Kancelarije za mlade Zrenjanin / Pupinova 16 / Zrenjanin
Bez prijave /ograničen broj učesnika na 30
Organizator: Omladinski radnici Grada Zrenjanina; Kancelarija za mlade Zrenjanin

Izložba likovnih radova dece predškolskog uzrasta i nižeg školskog uzrasta biće postavljena u holu Zavoda za javno zdravlje Zrenjanin tokom trajanja festivala, od 10-20. oktobra 2024. godine. Konkurs je raspisan u septembru ove godine i poslat svim predškolskim ustanovama i osnovnim školama na teritoriji Grada Zrenjanina. Slogan ovogodišnjeg Festivala mentalnog zdravlja je “Zašto se (ne) menjamo?” pa je u skladu sa tim odabrana i tema likovnog konkursa. U izradi radova je učestvovalo celo odeljenje ili grupa dece.

Bez prijave / otvorena izložba tokom trajanja Festivala, od 10-20. oktobra 2024. godine
13.00 časova / Otvaranje izložbe u holu Zavoda za javno zdravlje Zrenjanin / Dr Emila Gavrila 15 / Zrenjanin
Organizator: Zavod za javno zdravlje Zrenjanin

Tribina uključuje 3 teme koje se bave mentalnim zdravljem: 1. Rezilijentnost; 2. Uticaj ubrzanog tempa života na mentalno zdravlje; 3.Težnja za boljim životom i uticaj migracije na pojedinca i porodicu.
Na ovoj tribini govoriće se o pojmu “rezilijentan”, približiti šta on zapravo znači u praksi i kako postati rezilijentan. Razgovaraće se o bitnim dnevnim i životnim aktivnostima i ritualima koji doprinose očuvanju i unapređenju mentalnog zdravlja.. Tribina će se baviti migracijom stanovništva iz ugla izabranog lekara koji radi u seoskoj sredini. Sve češće se izabrani lekari susreću sa porodicama čija deca, roditelji, supružnici žive u inostranstvu, kao i porodicama koje su došle iz inostranstva sa decom kojima srpski nije maternji jezik. Kako pomoći takvim porodicama? Podeliće se priče iz stvarnog života.
Nakon izlaganja svih učesnika otvaramo prostor za pitanja i odgovore ili diskusiju.
Učesnici:
  • dr Bojana Vještica, spec. socijalne medicine; Dom zdravlja “Dr Boško Vrebalov“ Zrenjanin
  • dr Marija Šipka, doktor medicine, izabrani lekar; Dom zdravlja “Dr Boško Vrebalov“ Zrenjanin -ambulanta Aradac
  • Đurđica Šljapić, spec. javnog zdravlja strukovna medicinska sestra; Dom zdravlja “Dr Boško Vrebalov“ Zrenjanin
Moderator tribine: dr Jelena Medić Simovljević, spec. socijalne medicine, koordinatorka Festivala za mentalno zdravlje u Zrenjaninu; Zavod za javno zdravlje Zrenjanin

18.00-20.00 časova /Svečana sala Crvenog krsta Zrenjanin / Zmaj Jovina 1a / Zrenjanin
Bez prijave / ograničen broj posetilaca na 80
Organizator: Dom zdravlja “Dr Boško Vrebalov“ Zrenjanin/Zavod za javno zdravlje Zrenjanin / Crveni krst Zrenjanin

Petak, 11. oktobar

Radionica “Pametno se poveži“ je osmišljena da kroz niz interaktivnih aktivnosti (diskusija u grupi, simulacija situacija, igra uloge, izrade plakata) učesnicima pomogne da razumeju važnost između online i ofline života, prepoznaju štetne efekte prekomerne upotrebe društvenih mreža i kako da razviju strategiju za zdravije korišćenje istih. Cilj radionice je edukacija učesnika o potencijalnim opasnostima na društvenim mrežama, promovisanje svesti o zaštiti privatnostii ličnih podataka, razvijanje veštine prepoznavanja lažnih informacija i online prevara, kao i podsticanje odgovornog i etičnog ponašanja na internetu.
Namenjena je mladima od 10 do 19 godina.
Voditeljke:
  • Jasna Jahura, diplomirani psiholog; Dom zdravlja “Dr Boško Vrebalov” Zrenjanin
  • Bojana Tomić, viša medicinska sestra; Savetovalište za mlade Doma zdravlja “Dr Boško Vrebalov” Zrenjanin

09.00-12.00 časova /prostorija Savetovališta za mlade doma zdravlja “Dr Boško Vrebalov” Zrenjanin / Bulevar Milutina Milankovića 5 / Zrenjanin
Prijava na: savetovalistezamlade.zr@gmail.com / ograničen broj učesnika na 20
Organizator: Savetovalište za mlade Doma zdravlja “Dr Boško Vrebalov” Zrenjanin

Subota, 12. oktobar

Radionica na temu “Promene i muzej“ može biti odličan način da deca nauče kako muzeji čuvaju istoriju i kulturu, kao i kako se muzeji sami menjaju kroz vreme da bi prikazali promene u društvu, nauci, umetnosti i tehnologiji. Ova radionica podstiče decu da razmišljaju o muzejima ne samo kao o mestima koja čuvaju prošlost, već i kao o institucijama koje se razvijaju i prilagođavaju promenama u svetu. Cilj radionice je podsticanje razmišljanja kod dece o muzejima kao mestima koja su čuvari prošlosti, ali i mestima koja su i ogledala društvenih promena.
Radionica je namenjena mladima od 10 do 13 godina.
Voditeljka:
  • Aleksandra Kurjak, muzejski edukator; Narodni muzej Zrenjanin

10.00-11.00 časova / Narodni muzej / Subotićeva 1 / Zrenjanin
Prijava na: aleksandra.nmz@gmail.com / ograničen broj učesnika na 30
Organizator: Narodni muzej Zrenjanin

Ponedeljak, 14. oktobar

Tema radionice je mentalno zdravlje u prošlosti, sadašnjosti i buducnosti. Kreativnim igrama učenici u odeljenju aktivno učestvuju u diskusiji rada radionice. Cilj radionice je dobijanje informacija iz oblasti mentalnog zdravlja.
Radionica je namenjena učenicima trećeg razreda srednje škole.
Voditeljke:
  • Vesna Vitomir, nastavnik u medicinskoj školi; Medicinska škola Zrenjanin
  • Jasmina Mandić, nastavnik u medicinskoj školi; Medicinska škola Zrenjanin

08.00-09.30 časova / Medicinska škola Zrenjanin/ Novosadska 2A /Zrenjanin
Prijava na: vitomirvesna@gmail.com / ograničen broj učesnika na 30
Organizator: Medicinska škola Zrenjanin

“BlackOut" je društvena igra koja se bavi prevencijom bolesti zavisnosti. Obuhvata zavisnosti od kockanja, alkohola, nikotinskih proizvoda, psihoaktivnih supstanci, kao i tehnologije (samim tim što je društvena igra na tabli). Predstavlja posledice zavisnosti na neposredan način, kroz zabavu, i nudi rešenje u vidu zdravih navika. Analogno njihovoj svrsi u stvarnom životu, zavisnosti u društvenoj igri predstavljene su kao benefiti na početku igre dok se kroz igru zaključuje potpuno suprotno. Cilj ove radionice je podizanje svesti o vezi između bolesti zavisnosti i mentalnog zdravlja, prevenciji samih bolesti zavisnosti i edukaciji koja je bliska mladima. Radionica je namenjena mladima, pre svega učenicima srednjih škola i svima koji žele da čuju više o društvenoj igri “BlackOut”.
Voditelji/ke:
  • Milica Danikov, učenica zrenjaninske gimnazije; osnivačica “BlackOuta”društvene igre
  • Mateja Frank, učenik zrenjaninske gimnazije; osnivač “BlackOuta”društvene igre
  • Mihajlo Manigodić, učenik zrenjaninske gimnazije; osnivač “BlackOuta” društvene igre

12.05-13.00 časova / sala Kancelarije za mlade Zrenjanin / Pupinova 16 / Zrenjanin
Prijava na: vitomirvesna@gmail.com / ograničen broj učesnika na 30
Organizator: Društvena igra “BlackOut“; Kancelarija za mlade Zrenjanin

Tribina o uticaju društvenih mreža na mentalno zdravlje obuhvata pozitivne aspekte poput povezivanja i podrške, ali i negativne efekte kao što su pritisak za savršenstvo, zavisnost, cyberbullying i FOMO. Diskutovalo bi se o naučnim istraživanjima koja proučavaju vezu između korišćenja društvenih mreža i mentalnog zdravlja, kao i panel diskusija i interakcija sa publikom kroz pitanja i odgovore. Cilj radionice na temu otpora prema promeni je da učesnicima pomogne da razumeju razloge za otpor prema promenama i da ih osposobi za efikasno upravljanje tim otporom. Učesnici će naučiti kako da identifikuju i prepoznaju otpor kod sebe i drugih, razviju strategije za prevazilaženje tog otpora, i steknu veštine potrebne za uspešno sprovođenje promena. Kroz praktične alate i tehnike, radionica ima za cilj da olakša tranziciju i prilagođavanje novim okolnostima, povećavajući fleksibilnost i otpornost učesnika u suočavanju sa promenama. Tribina je namenjena mladima od 10 do 19 godina.
Voditeljka:
  • Tanja Todorović, psihoterapeut, psiholoki savetnik i master defektolog za bolesti zavisnosti; Todorović centar Zrenjanin-centar za psihoterapijsku i razvojnu podršku

13.05-14.20 časova /sala Kancelarije za mlade Zrenjanin / Pupinova 16 / Zrenjanin
Prijava na: todorovic.centar@gmail.com /ograničeni broj učesnika na 30
Organizator: Todorović centar Zrenjanin; Kancelarija za mlade Zrenjanin

Utorak, 15. oktobar

Interaktivno predavanje je namenjeno hraniteljskim porodicama u kojima su smeštena deca bez roditeljskog staranja. Cilj je da hranitelji bolje sagledaju i razumeju razvojne faze i ponašanja dece koja su pretrpela traumu.
Predavanje je namenjeno hraniteljskim porodicama i svim zainteresovanim roditeljima.
Učesnici:
  • Aleksandra Majstorović, dipl.pedagog, supervizor u Službi za zaštitu dece i mladih; Centar za socijalni rad Grada Zrenjanina
  • Olivera Lisica, savetnik za porodicu; Centar za socijalni rad Grada Zrenjanina

18.00-19.00 časova / sala 101 u Gradskoj upravi / Trg slobode 10 / Zrenjanin
Prijava na: olivera.lisica@csrzr.rs/ ograničen broj učesnika na 50
Organizator: Centar za socijalni rad Grada Zrenjanina

Igra i igrolike razmene se uvode i podstiču kao prilike za dete da istraži svet oko sebe i primeni različite veštine da bi u njemu učestvovalo i da bi ga razumelo. Roditelji će moći da vide i učestvuju praktično u igri, uz aktivno učešće patronažnih sestara. Prostor koji je predviđen za ovu aktivnost je opremljen strunjačama i prilagođenim igračkama. Želimo da podignemo svest roditelja o značenju igre i značaju prilika za učenje kroz igru. Takođe, želimo da ukažemo roditeljima na štetnost izloženosti ekranima u ovom periodu, pa i dalje.
Radionica je planirana za roditelje i decu u periodu odojčeta.
Voditeljka:
  • Slađana Stanić, strukovna medicinska sestra, glavna sestra polivalentne patronažne službe u Domu zdravlja “Dr Boško Vrebalov” Zrenjanin

16.10-19.00 časova / Prostorija škole za trudnice i buduće roditelje doma zdravlja “Dr Boško Vrebalov” Zrenjanin / Bulevar Milutina Milankovića 5 / Zrenjanin
Prijava na: halobeba1@gmail.com /ograničen broj učesnika na 20
Organizator: Polivalentna patronažna služba Doma zdravlja “Dr Boško Vrebalov” Zrenjanin

Sreda, 16. oktobar

Radionica na temu otpora prema promeni fokusira se na razumevanje razloga zašto ljudi pružaju otpor promenama, bilo u ličnom ili profesionalnom životu. Učesnici će istražiti psihološke i emocionalne aspekte otpora, kao što su strah od nepoznatog, gubitak kontrole i nesigurnost. Kroz interaktivne vežbe i studije slučaja, polaznici će naučiti strategije za prepoznavanje i prevazilaženje otpora, uključujući komunikaciju, empatiju i postepeno uvođenje promena. Radionica će omogućiti učesnicima da razviju veštine upravljanja promenama, kako bi efikasnije prolazili kroz tranzicije i prilagodili se novim okolnostima.
Cilj radionice na temu otpora prema promeni je da učesnicima pomogne da razumeju razloge za otpor prema promenama i da ih osposobi za efikasno upravljanje tim otporom. Učesnici će naučiti kako da identifikuju i prepoznaju otpor kod sebe i drugih, razviju strategije za prevazilaženje tog otpora, i steknu veštine potrebne za uspešno sprovođenje promena. Kroz praktične alate i tehnike, radionica ima za cilj da olakša tranziciju i prilagođavanje novim okolnostima, povećavajući fleksibilnost i otpornost učesnika u suočavanju sa promenama.
Radionica je namenjena odraslima.
Voditeljka:
  • Tanja Todorović, psihoterapeut, psiholoski savetnik i master defektolog za bolesti zavisnosti; Todorović centar Zrenjanin-centar za psihoterapijsku i razvojnu podršku

12.00-13.30 časova /sala Zavoda za javno zdravlje Zrenjanin / dr Emila Gavrila 15 / Zrenjanin
Prijava na: todorovic.centar@gmail.com /ograničeni broj učesnika na 20
Organizator: Todorović centar Zrenjanin; Zavod za javno zdravlje Zrenjanin

Četvrtak, 17. oktobar

Cilj predavanja je upoznati odrasle i roditelje sa razvojnim promenama i kako one utiču na mentalno zdravlje. Predavanje će podrazumevati izlaganje predavača o razvojnim promenama i mentalnom zdravlju, razvojne faze i životne promene, kako utiču jedno na drugo, bolje razumevanje, kako se izboriti sa životnim preprekama,..i slične, aktuelne teme. Predavanje će podrazumevati izlaganje svakog od predavača, po 20 minuta, sa vremenskim periodom predviđenim za pitanja i odgovore, diskusiju sa publikom.
Predavanje je namenjeno roditeljima i svim zainteresovanim odraslim osobama.
Učesnici:
  • Slobodan Puvalić, dipl. psiholog i psihoterapeut; Centar za pružanje usluga socijalne zaštite Grada Zrenjanina-Most
  • Dragana Kovrlija, dipl. pedagog; Centar za pružanje usluga socijalne zaštite Grada Zrenjanina-Most
  • Teodora Lazić, dipl. psiholog; Centar za pružanje usluga socijalne zaštite Grada Zrenjanina-Most
Moderatori:
  • Andrijana Stojanović, dipl. pedagog, rukovodilac službe za osamostaljivanje i podršku u Centru za pružanje usluga socijalne zaštite Grada Zrenjanina-Most
  • Nevena Montresor, dipl. psiholog, direktor Centra za pružanje usluga socijalne zaštite Grada Zrenjanina-Most

17.00-19.00 časova /sala 101 u Gradskoj upravi /Trg slobode 10 / Zrenjanin
Prijava na: andrijana.stojanovic@centarmostzr.rs / ograničen broj posetilaca na 50
Organizator: Centar za pružanje usluga socijalne zaštite Grada Zrenjanina-Most

Petak, 18. oktobar

Cilj radionice je podizanje svesti o bezbednosti na internetu, uticaju hiperpovezanosti društva na mentalno zdravlje. Edukativne radionice namenjene su starijim razredima osnovnih škola i nižim razredima srednjih škola.
Voditelj:
  • Luka Mandić, stručni saradnik Crvenog krsta Zrenjanin

20.00-21.00 čas / Sala Crvenog krsta Zrenjanin / Zmaj Jovina 1a / Zrenjanin
Prijava na: luka.mandic@redcross.org.rs / broj učesnika ograničen na 30
Organizator: Crveni krst Zrenjanin

Radionica koja će se baviti temom izazova i teškoća sa kojima se susreću osobe sa intelektualnim teškoćama i telesnim invaliditetom u različitim životnim dobima. Cilj radionice je detekcija problema i osnaživanje korisnika za prevazilaženje istih. Radionica je planirana da se održi na otvorenom prostoru (npr. park).
Radionica je namenjena odraslim osobama sa intelektualnim teškoćama i telesnim invaliditetom.
Voditelji:
  • Dubravka Zarić, dipl. defektolog, Dnevni boravak “Naša priča“ Centra za pružanje usluga socijalne zaštite Grada Zrenjanina-Most
  • Frosina Pantoš, dipl. specijalni pedagog Centra za pružanje usluga socijalne zaštite Grada Zrenjanina-Most

11.00-12.00 časova / Letnjikovac Dnevnog boravka “Naša priča“ / Milentija Popovića bb / Zrenjanin
Prijava na: pantos.frosina@centarmostzr.rs / broj učesnika ograničen na 20
Organizator: Centar za pružanje usluga socijalne zaštite “Most“- Dnevni boravak za odrasla lica sa telesnim invaliditetom i intelektualnim teškoćama

Četvrtak, 10.Oktobar

Uvodna reč, Predstavljanje FMZ, Program FMZ- Prim dr Ljiljana Lazić, direktor Zavoda za javno zdravlje Pančevo;
Predstavljanje volonterskog programa u okviru FMZ, Društvena važnost FMZ-Pneuma;
Obilazak stalne postavke Muzeja sa kustosom

13.00 časova /Narodni muzej Pančevo/Trg Kralja Petra I 7 /Pančevo
Učešće sa pozivom /mediji/ učesnici FMZ
Organizatori: Zavod za javno zdravlje Pančevo i Udruženje “Pneuma Kreativni Kolektiv”

Petak, 11.Oktobar

U okviru sociodramskog susreta “Smisao života, nekada i sada” učesnici će kroz odabir, razmatranje i odigravanje različitih uloga prepoznati prednosti, ali i teškoće i ograničenosti svake od uloga u kojima su se našli.
Promišljaćemo društvene situacije, pozicije i njihove odnose, i pokušaćemo da ih razumemo dublje. Na taj način učesnici će kroz odigravanje različitih socijalnih uloga, moći da ih sagledaju “iznutra”, kao i da pogledaju sopstvene uloge i pozicije iz tuđeg gledišta.
Radionica će pratiti uobičajeni tok sociodramskog susreta i trajaće 2 i po sata.
Voditeljka radionice: Zorka Vuković, diplomirana psihološkinja i psihodramska terapeutkinja pod supervizijom

18.00-20.30 / SINHRO HUB/ Zmaj Jove Jovanovića 11 / Pančevo
Prijava neophodna/ Broj mesta: 20 mesta. Link za prijavu
Organizator: SINHRO HUB

Subota, 12. oktobar

Radionica je namenjena đacima sedmog i osmog razreda. Sa učesnicima će se prolaziti teme adolescentskih razvojnih promena sa posebnim naglaskom na individualno doživljavanje ovog razvojno burnog perioda. Govoriće se o prilagođavanju i radiće se na osnaživanju resursa za adekvatno suočavanje sa već prepoznatim kao i sa potencijalnim izazovima uz podsticanje na empatiju i razumevanje svojih potreba i potreba vršnjaka.
Predavač: Alem Dedović

11.30 časova/ OŠ “Sveti Sava” / Vojvođanska bb / Pančevo
Događaj je zatvorenog tipa za đake OŠ “Sveti Sava” / Broj učesnika će biti maksimalno 15. U vremenskom trajanju od dva sata uz pauzu od pola sata na pola radionice.
Organizator: Pneuma kreativni kolektiv

Nedelja, 13. Oktobar

U kreativnoj radionici “Koristim staro, da bih vratio novo” cilj nam je da u opuštenoj atmosferi dok pravimo lutkice od starih stvari razgovaramo o životu i o tome šta mlade najviše opterećuje - kako da bolje regulišu svakodnevne stresore kao i tehnike opuštanja uz istrovremeno angažovanje njihove umetničke i kreativne strane. Na ovaj način istaćićemo značaj uzimanja pauze i preko potrebnog odmora u ovakvom tempu života.

18.00 časova / ORC, Dom omladine Pančevo/ Svetog Save 10 / Pančevo
Prijave su potrebne/ Broj učesnika: 20. Link za prijavu
Organizator: Udruženje građana za mentalnu edukaciju “Mozaik”

Ponedeljak, 14. Oktobar

Kreativne aktivnosti poput crtanja ili bojenja mogu pomoći umu da se opusti i oslobodi napetosti. Radionica farbanja figura je koncipirana tako da će učesnici imati priliku da se upoznaju i nauče tehnike farbanja manjih figurica sa akrilnim bojama. Naravno, sa ofarbanom figurom idu kući kako bi imali uspomenu na svoj rad na radionici.
Voditeljka radionice: Natalija Kosara – Liquid Turtle Miniature Art

19.00 -22.00 časova/ SINHRO HUB / Zmaj Jove Jovanovića 11/ Pančevo
Prijava je potrebna/ Broj mesta: 8. / Link za prijavu:
Organizator: Liquid Turtle Miniature Art

Cilj ove tribine je osvešćivanje pacijenata i osoba iz njihove neposredne okoline, kao što su članovi porodica, bliski prijatelji itd, da je osećaj straha prirodan i očekivan u trenutku suočavanja sa dijagnozom, i da nije nešto što treba zanemarivati, potiskivati ili ga se stideti – on je poziv na promenu i jačanje mentalnog zdravlja.
Kroz edukaciju i interaktivne sesije, tribina će se fokusirati na razvijanje strategija i tehnika za samopomoć i podršku, kako za same pacijente tako i za bliske osobe u njihovom okruženju. Ove strategije i tehnike će biti osmišljene tako da predstavljaju put ka pozitivnoj promeni, omogućavajući učesnicima da bolje razumeju svoje emocije, pronađu efikasne metode suočavanja i razviju veštine koje će im pomoći da se prilagode novim okolnostima.
Nakon tribine biće održana i radionica na istu temu za one koji budu želeli.

18.00 časova /Crveni krst Pančevo/ Žarka Zrenjanina 15/ Pančevo
Nije potrebna prijava.
Organizator: Udruženje obolelih od multiplog mijeloma Srbije

Utorak 15. Oktobar

Cilj radionice: Upoznavanje učesnika sa mehanizmima nastanka briga, anksioznosti povodom neizvesnosti/promena/novina/dvosmislenosti, njihovog načina održavanja i efekata koje imaju na svakodnevni život.
Kroz teoriju, praksu i iskustvene vežbe učesnici će imati priliku da spoznaju iracionalna uverenja koja uvode i održavaju nezdrave emocije i podstiču nekonstruktivna ponašanja. Kroz interaktivne aktivnosti i rad u malim grupama učesnici će biti upoznati sa strategijama iz RE&KBT koje će im pomoći da identifikuju i preispitaju svoja iracionalna uverenja, i podstaći ih da formulišu racionalna uverenja koja će primenjivati u svakodnevnom životu. Opšti cilj radionice je da pruži podršku ličnom razvoju učesnika kroz jačanje njihove rezilijentnosti, unapređivanja kvaliteta života i ostvarivanja psihološke dobrobiti kroz primenu racionalne životne filozofije o neizvesnosti, novinama, dvosmislenosti ili stalnim društvenim promenama.
Voditeljke radionice:
  • Dr Smiljana Cvjetković, docent na Katedri humanističkih nauka na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu i
  • Milica Todorović master psiholog i RE&KBT terapeut u edukaciji

11.00 časova/ Galerija Milorada Bate Mihajlovića / Žarka Zrenjanina 1 / Pančevo
Potrebne prijave na link / Broj učesnika: 15 učesnika (mladi od 18 do 30 godina)
Organizator: Udruženje za javno zdravlje Srbije

Ova interaktivna radionica namenjena je roditeljima. Bavi se osnaživanjem porodice tj. roditelja u njihovim ulogama kroz razvojne faze, prepoznavanje razvojnih kriza i pronalaženje načina za njihovo rešavanje, postavljanje granica koje osnažuju članove porodice u očuvanju integriteta porodičnog sistema.
Cilj radionice je prepoznavanje:
  • potreba članova porodice kroz razvojne faze porodičnog sistema,
  • uverenja koja ometaju uspešnu komunikaciju između članova porodice,
  • životnih prepreka koje ometaju razvoj porodičnog sistema.
Tokom radionice, nakon svake kratke prezentacije životnog ciklusa, dešavaće se razmena u krug, tokom koje se izlistavaju prepreke i načini prevazilaženja kroz sekvencioniranje životnih situacija nekih porodica (primeri voditelja radionice).
Voditeljke radionice:
  • Katarina Jocić, diplomirani defektolog, porodični psihoterapeut i
  • Jovana Marković, diplomirani defektolog, porodični psihoterapeut.

18.00 časova/ Dom omladine Pančevo/Svetog Save 10 / Pančevo
Prijava potrebna na link / Broj mesta: 15
Organizator: ŠOSO „Mara Mandić“ Pančevo

Sreda, 16. Oktobar

Cilj radionice: Upoznavanje učesnika sa mehanizmima nastanka briga, anksioznosti povodom neizvesnosti/promena/novina/dvosmislenosti, njihovog načina održavanja i efekata koje imaju na svakodnevni život.
Kroz teoriju, praksu i iskustvene vežbe učesnici će imati priliku da spoznaju iracionalna uverenja koja uvode i održavaju nezdrave emocije i podstiču nekonstruktivna ponašanja. Kroz interaktivne aktivnosti i rad u malim grupama učesnici će biti upoznati sa strategijama iz RE&KBT koje će im pomoći da identifikuju i preispitaju svoja iracionalna uverenja, i podstaći ih da formulišu racionalna uverenja koja će primenjivati u svakodnevnom životu. Opšti cilj radionice je da pruži podršku ličnom razvoju učesnika kroz jačanje njihove rezilijentnosti, unapređivanja kvaliteta života i ostvarivanja psihološke dobrobiti kroz primenu racionalne životne filozofije o neizvesnosti, novinama, dvosmislenosti ili stalnim društvenim promenama.
Voditeljke radionice:
  • Dr Smiljana Cvjetković, docent na Katedri humanističkih nauka na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu i
  • Milica Todorović master psiholog i RE&KBT terapeut u edukaciji

11.00 časova/ Galerija Milorada Bate Mihajlovića /Žarka Zrenjanina 1 / Pančevo
Potrebne prijave na link / Broj učesnika: do 15 učesnika (stručni saradnici osnovnih i srednjih škola).
Organizator: Udruženje za javno zdravlje Srbije

Radionica ima za cilj da ponudi prostor učesnicima/cama da istraže, osveste ili se dotaknu teme sopstvene ranjivosti u vremenu brzih društvenih promena. Takođe istraživaćemo "kulturu usporavanja" i dovoljnosti nasuprot "kulturi hitnosti" i "kulturi oskudice" što često negativno utiče na naše mentalno zdravlje (pojačana anksioznost, depresija, usamljenost). Dodatna vrednost radionice je zajedničko istraživanje lične i društvene rezilijentnosti (otpornosti) i kako da negujemo prakse solidarnosti, povezanosti i nežnosti prema sebi i drugima.
Radionica je usko povezana sa temom festivala - "Odnos prema promenama u društvu" jer istražuje kako promene utiču na nas, gde se osećamo najranjivi i gde se ne snalazimo u ovom svetu.
Voditeljka radionice:
  • Ivana Seratlić - MA socijalna radnica i psihodramska psihoterapeutkinja pod supervizijom pri Regionalnoj asocijacija za psihodramu i integrativnu primenu psihoterapije

15.00 časova / Dom omladine/ Svetog Save 10 / Pančevo
Potrebna prijava na link /Broj učesnika: 15 osoba
Organizator: Udruženje Sociativa

Panel je zamišljen da pruži dublji uvid u kompleksne odnose između individualnog i društvenog suočavanja sa prošlošću, sa posebnim fokusom na različite društvene promene u našem okruženju. Kroz konstruktivni dijalog istražićemo kako ove društvene promene utiču na mentalno zdravlje i stanje u društvu danas, te kako se suočavamo sa aktuelnim problemima.
Ciljevi panel diskusije su:
  1. Razumevanje individualnog suočavanja sa prošlošću: Razgovor o psihološkim mehanizmima koje pojedinci koriste kako bi se suočili sa traumatičnim iskustvima i/ili promenama i kako ti mehanizmi utiču na njihovo mentalno zdravlje.
  2. Društveni kontekst i promene: Razgovor i diskusija o različitim uticajima društvenih promena na kolektivno mentalno zdravlje i stanje u društvu. Diskusija o trenutnom stanju u društvu, o tome šta kažu istraživanja, opažanja i slično.
  3. Strategije za budućnost: Identifikacija konkretnih koraka i strategija koje mogu pomoći pojedincima i zajednicama da se bolje nose sa prošlošću i grade zdraviju budućnost za sebe i društvo./li>
Moderator: Vanja Jakovljević

18.00 časova, Gradska biblioteka Pančevo/ Nemanjina 1 / Pančevo
Prijava nije neophodna, broj mesta nije ograničen
Organizator: Pneuma kreativni kolektiv

Četvrtak, 17. Oktobar

Pozivamo vas da se oprobate u igranju kornhola!
Igra je jednostavna, podrazumeva bacanje vrećica sa određene udaljenosti prema tabli koja ima rupu, a cilj je ubaciti vrećicu u rupu ili na tablu što bliže rupi. Kornhol je prilagođen svima, bez obzira na godine, fizičku sposobnost ili invaliditet, što ga čini dodatno motivišućim za igranje.
Inkluzivnost kornhola čini ga ne samo sjajnom igrom za druženje, već i alatom za promociju jednakosti i inkluzije u zajednici. Za ovu igru nije neophodna posebna fizička spremnost. Prilika je da se ljudi različitih sposobnosti okupe i dele zajedničko iskustvo, gradeći mostove razumevanja i prijateljstva. Kornhol je zabavna igra koja može uticati na smanjenje stresa, osećaj pripadanja grupi i jačanje timskog duha, pa samim tim predstavlja aktivnost koja moža pozitivno uticati na naše mentalno zdravlje.

17.10. 12h-14h / Radni centar “Na pola puta”/ Nikole Tesle 5 / Pančevo
Link za prijavu
Organizator: Udruženje „Na pola puta“

Cilj - Razvijanje mašte i kritičkog mišljenja. Uticaj knjige na očuvanje mentalnog zdravlja individue.
Ciljna grupa: mladi od 13-18 godina
Značaj knjiga ili Biblioterapija (knjigoterapija):
Postoje različiti pristupi ovoj terapijskoj metodi a to su: Razvojna Biblioterapija - Ovaj oblik se koristi za obrazovanje pojedinaca u ključnim periodima njegovog odrastanja, kao što je npr. punoletstvo. Klinička Biblioterapija ili ,,Samopomoć" koristi tekstualni materijal za hvatanje u koštac sa problemima kao što su depresija ili anksioznost Kreativna Biblioterapija - Usredsređuje se na maštovitu literaturu, od kratkih priča, komada, poezije itd. Terapeuti je najviše koriste prilikom kriza identiteta koje se javljaju tokom postupka samospoznaje.
Biblioterapiju treba koristiti kao dodatak drugim metodama, kao što su bihejvioralna terapija i interpersonalna.
Na tribini će govornici približiti kako izgleda biblioterapija u praksi, te kako korisnici imaju benefit od iste. Približiće se učesnicima korišćenje čitanja u svrhu regulacije emocija i sopstvenih mentalnih stanja.
Govornici:
  • Babeu Natasa, diplomirani vaspitač
  • Stojković Ivana, diplomirani psiholog
  • dr Sanja Kalaba, integrativni dečiji i adolescentni psihoterapeut.

18.00 – 20.00 časova / Gradska biblioteka Pančevo/ Nemanjina 1 / Pančevo
Nije potrebna prijava.
Organizator: Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti „ Dr Slavoljub Bakalović“ Vršac u saradnji sa Zavodom za javno zdravlje Pančevo

Petak, 18. Oktobar

Događaj je osmišljen kao radionica za starije sugrađane u Gerontološkom Centru Pančevo koja će se realizovati iz dva dela. Prvi deo radionice će držati psiholozi Opšte bolnice Pančevo, na temu frustracije novim tehnologijama kod starije populacije i koristi koje bi učenje novih digitalnih veština doprinelo kvalitetu života ove populacije. Ovaj deo radionice se osvrće i na značaj doživotnog učenja. Drugi deo radionice je osmišljen kao praktična pomoć starijima od strane volontera Crvenog krsta Pančevo, u korišćenju elektronskih uređaja koje poseduje Gerontološki Centar i mobilnih telefona koje poseduje većina korisnika.
Voditelji radionice: Subotić Aleksandra, diplomirani psiholog; Zorica Ivančić, diplomirani psiholog i Marija Turenjanin diplomirani psiholog-zaposlene na odelenju Psihijatrije ,Opste Bolnice Pancevo.

10 časova/ Gerontološki centar Pančevo / Vojvođanski bulevar 1/ Pančevo
Događaj je namenjen korisnicima Gerontološkog centra Pančevo
Organizator: Zavod za javno zdravlje Pančevo u saradnji sa Gerontološkim centrom Pančevo, OB Pančevo i Crvenim krstom Pančevo

U procesu nastajanja ova predstava se oslonila na istoimenu priču iz Jalomovog romana Krvnik ljubavi, u kojoj se kroz autentičan proces psihoterapije govori o problemu gojaznosti, u čijoj se osnovi nalaze složena emocionalna i psihološka pitanja. Na probama su korišćene teme iz romana kao početne tačke za kreiranje sadržaja, iz kojeg se kasnije konverzacija odvijala u različitim pravcima. Seanse su trajale po 45 minuta. Sa svake probe je sačuvan audio snimak, koji smo preslušavali i formirali materijal za četiri psihoterapijske seanse, koliko ih ima u predstavi. Želimo da napomenemo da seanse koje ćete gledati nisu planirane i dogovorene do detalja, već smo u svakoj ostavili dovoljno prostora za kreiranje u datom trenutku. Zbog toga što je u toku nastajanja otkriveno da predstava živi svoj pun potencijal upravo onda kada nam je nepredvidiva, hteli smo da ostanemo u kontaktu sa tim delom procesa, te iz tog razloga jednu seansu u predstavi posvećujemo istraživanju i improvizaciji, čijem će kreiranju doprineti i sama publika.

18.00 - 21.00 časova /Muzička škola “Jovan Bandur” /Vojvode Živojina Mišića 3 / Pančevo
Prijava je potrebna na link / Broj mesta je ograničen na 40
Organizator: Predstava je master rad Milene Radovančev

Subota, 19. Oktobar

Cilj radionice:
  • uspostavljanje emotivne konekcije kroz rekonstrukciju lepog životnog dogadjaja;
  • savladavanje elementarne digitalne pismenosti.
Ishodi radionice:
  • na kraju radionice polaznici ce moci da se prisete lepih trenutaka sa ostalim korisnicima ustanove;
  • savladaju elementarne funkcije mobilnih telefona ( Viber, slanje slika, kucanje poruka...).
Promene se odnose na razvijanje društvene svesti o procesu starenja, podršci starijima u tom procesu kao i o značaju uključivanja starijih lica u društvene tokove i njihovog evidentnog doprinosa istima.
Voditelji radionice:
  • Dobrila Jovanović, psihoterapeutkinja, defektološkinja, koordinatorka Kluba za starija lica Crvenog krsta Pančevo;
  • Nina Petrović, apsolvetkinja andragogije i
  • Aleksandra Nikolić, apsolvetkinja andragogije.

11.00 časova / Prostorije Crvenog krsta Pančevo/ Žarka Zrenjanina 15 / Pančevo
Radionica je zatvorenog tipa, namenjena je senior volonterima Crvenog krsta Pančevo.
Organizator: Crveni Krst Pančevo

Nedelja, 20. Oktobar

Radio emisija / podkast “U raljama osećanja” nastala je sa ciljem stvaranja sigurnog prostora da se misli, razgovara i oseća o mnogobrojnim emotivnim mukama sa kojima se kroz život susrećemo. Kroz prizmu psihologije i psihoterapije, otvara važna pitanja i trudi se da ponudi neke odgovore na širok opseg tema, o ranom razvoju, traumama, mentalnom zdravlju i bolesti, o telesnosti i seksualnosti, o strahovima, o ljubavi, o usamljenosti, o partnerskim odnosima, roditeljstvu, gubicima i tugovanju, o sreći.
Kao i prošle godine, podkast će se odvijati i snimati standardno u formi razgovora između voditeljke i gošće, ali uz prisustvo publike koja će na kraju imati mogućnost da se uključi i postavi pitanja. Odabrali smo ovu formu jer omogućuje publici da i sama učestvuje i oseti se potencijalno povezano sa samim govornicima i sa temom.
Tema ove emisije/podkasta biće: Socijalni odnos prema LGBTQ+ populaciji
Voditeljka i autorka podkasta: Đurđa Timotijević, psihološkinja i psihoterapeutkinja
Gošće i sagovornice u podkastu:
  • Doris Rafajlovski, diplomirana psihološkinja.
  • Jelena Vidić, psihološkinja i psihoterapeutkinja, docentkinja na Fakultetu za medije i komunikacije

18.00 časova / Dom omladine Pančevo /Svetog Save 10 / Pančevo
Prijave nisu neophodne.
Organizator: Pneuma kreativni kolektiv, “U raljama osećanja”

Četvrtak, 10. oktobar

Cilj obeležavanja Svetskog dana mentalnog zdravlja - 10.oktobra je da skrenemo pažnju javnosti na značaj očuvanja, zaštite i unapređenja psihičkog zdravlja, kao i da damo doprinos smanjivanju predrasuda i stigme prema osobama sa psihičkim poteškoćama, problemima ili bolestima.

10.00 – 12.00 časova/ plato kod “Ćelavog trga”/Trg cara Lazara 1/ Sombor
Bez prijave
Organizator: Centar za individualni razvoj i unapređenje društva Psihozon, Sombor u saradnji sa drugim institucijama i organizacijama, uz podršku volontera i Grada Sombora.

Cilj psiholoških radionica za mlade je informisanje i edukacija mladih o važnim temama vezanim za psihičko zdravlje, kako bi blagovremeno prepoznali probleme u psihološkom funkcionisanju, blagovremeno potražili stručnu pomoć, upoznali se sa mogućnostima psihološke podrške, smanjili predrasude vezane za psihološko funkcionisanje i sl.
Učesnici: Učenici srednjih škola Sombora

Od 30. septembra do 10. oktobra 2024. godine
Kontakt za više informacija: meira.mrdjenov@gmail.com
Organizator: Centar za individualni razvoj i unapređenje društva Psihozon, Sombor u saradnji sa drugim institucijama i organizacijama, uz podršku volontera i Grada Sombora.

Utorak, 15. Oktobar

Na tribini će biti reči o vrstama zavisnosti, karakteristikama, poreklu i izvorima sklonosti ka zavisnostima. Slušaćemo o socijalnim stavovima i viđenjima zavisnosti, kao i o perspektivi promene.
Voditelj: Jadranka Radojčić, psiholog Nacionalne službe za zapošljavanje

17.00 – 19.00 časova/ Dečije odeljenje biblioteke Sombor/ Trg cara Lazara 3/ Sombor
Organizator: Podružnica psihologa Zapadno-Bačkog okruga

Četvrtak, 17. oktobar

Učesnici okruglog stola će pokušati dati odgovor na pitanja Zašto se ljudi menjaju ili kako ostaju u istim odnosima, relacijama, pozicijama ? Koliko smo spremni na promene i neizvesnost, a koliko nam je bitna stabilnost i sigurnost ? Da li je promena pitanje rizika i izlazak iz zone konfora? Kako da rastemo i budemo dobro ? Da li je sve pitanje balansa između potreba?
Učesnici:
  • Tanja Đurić, psiholog Centra za socijalni rad Sombor,
  • Sandra Čačić, dr psiholoških nauka, Odeljenje za psihijatriju Sombor,
  • Jadranka Radojčić, psiholog Nacionalna služba za zapošljavanje Sombor i
  • Meira Mrđenov, psiholog OŠ “Dositej Obradović” Sombor

17.00 – 19.00 časova/Dečije odeljenje biblioteke Sombor/Trg cara Lazara 3/ Sombor
Bez prijave
Organizator: Podružnica psihologa Zapadno-Bačkog okruga

Četvrtak, 10. oktobar

Učenici četvrtog i petog razreda će izvesti predstavu koja se bavi značajem očuvanja zdrave pijaće vode i životne sredine. Učenici će kroz pesmu, igru i glumu pokazati važnost zdravog neposrednog fizičkog okruženja po mentalno zdravlje, kao i ličnu odgovornost u menjanju životnih navika. Događaj je namenjen učenicima mlađih razreda osnovne škole.
Učesnici: učenici četvrtog i petog razreda (OŠ „Jovan Popović“ i „OŠ 21. oktobar“)
Realizatori:
  • Snežana Vasić, učiteljica
  • Jelena Vasović Bajović, učiteljica
  • Vesna Ilić, psiholog

10.00 časova/ OŠ “21. oktobar”/ Kragujevac
Događaj zatvorenog tipa
Organizatori: OŠ „Jovan Popović“ i „OŠ 21. oktobar“

Cilj radionice je podići svest mladima o važnosti brige o mentalnom zdravlju; da pruži alatke za regulaciju emocija, da ih edukuje kako da reaguju u situacijama kada se pojave problemi i kome se mogu obratiti za pomoć. Događaj je namenjen učenicima srednje škole.
Učesnici: učenici srednje škole
Realizator i moderator:
  • Jelena Matić, školski psiholog

10.00 – 12.00 časova/ SŠ „Knez Aleksandar Karađorđević“/Kragujevac
Bez prijave
Organizator: Srednja škola „Knez Aleksandar Karađorđević“, Kragujevac

Ovaj događaj je osmišljen kako bi pružio uvid u različite aspekte mentalnog zdravlja od strane stručnjaka iz razičitih oblasti. Kroz interaktivni pristup sa učesnicima koji uključuje prepoznavanje i upravljanje stresom, značaj socijalne podrške, razumevanje mentalnih bolesti i praktične strategije za prilagođavanje promenama, učesnici će imati priliku da se aktivno angažuju, uče i diskutuju o temama koje su od ključne važnosti za njihovo mentalno zdravlje i dobrobit. Događaj je otvoren za sve zainteresovane i ima za cilj da osnaži zajednicu u procesu suočavanja sa promenama i izazovima u svakodnevnom životu.
Učesnici:
  • Dr Suzana Perović, specijalista neuropsihijatrije
  • Dr Branka Jestrović, specijalista psihijatrije
  • Anastasija Delić, diplomirani psiholog
  • Nataša Božović, master socijalnog rada i socijalne politike
  • Nevena Manasijević, diplomirani socijani radnik
  • Tatjana Spasić, diplomirani terapeut

16.30 časova, SKC Kragujevac
Bez prijave
Organizator: Dom zdravlja Kragujevac

Cilj bi bio da se podigne svest o kognitivnim poremećajima i promenama koje oni donose, kao i da se pruži edukacija posetiocima o različitim nivoima kognitivnog deficita kroz interaktivan i informativan pristup. Događaj je namenjen svim zainteresovanim građanima.
Učesnici:
  • Anastasija Delić, diplomirani psiholog
  • Vanja Aćimović, diplomirani psiholog

16.30 časova, SKC Kragujevac
Bez prijave
Organizator: Dom zdravlja Kragujevac

Ponedeljak, 14. oktobar

Korisnici Gerontološkog centra će članovima Učeničkog parlamenta OŠ "Jovan Popović" i OŠ "21.oktobar" predstaviti svoj put odrastanja i vaspitanja. Osvrnuće se na promene vrednosti kroz generacije i kako se to ogledalo u procesu vaspitanja. Korisnici će pričati i o ličnim i društvenim izazovima sa kojima su se susretali, kao i na privikavanje na "digitalni svet." Učenici će biti u prilici da podele svoja iskustva vaspitanja, kao i da zajedno sa korisnicima uporede načine života i (ne)promene sistema vrednosti.
Učesnici: korisnici Gerontološkog centra i Učenički prlament OŠ “Jovan Popović” i OŠ “21. oktobar”

11.00 časova/ Gerontološki centar/ Kragujevac
Događaj zatvorenog tipa
Organizatori: Vesna Ilić, diplomirani psiholog, OŠ „Jovan Popović“ i OŠ „21. oktobar“ i Olivera Savić, diplomirani psiholog, Gerontološki centar

Kroz interaktivni rad sa učesnicima podstičemo ih da prepoznaju svoju ulogu u nasilnoj situaciji, učimo ih više o samom nasilju i podele svoja iskustva. Događaj je namenjen učenicima srednje škole.
Učesnici: učenici Prve tehničke škole
Moderatori:
  • Marko Batinić,
  • Dunja Gojgić
  • i Marija Ivković, studenti psihologije

14.00 časova/ Prva tehnička škola Kragujevac
Organizator: Studijski program Psihologija

Utorak, 15. oktobar

Kroz interaktivni rad sa učesnicima podstičemo ih da prepoznaju svoju ulogu u nasilnoj situaciji, učimo ih više o samom nasilju i podele svoja iskustva. Događaj je namenjen učenicima srednje škole.
Učesnici: učenici Prve tehničke škole
Moderatori: Marko Batinić, Dunja Gojgić i Marija Ivković, studenti psihologije

13.00 časova/ Prva tehnička škola Kragujevac
Organizator: Studijski program Psihologija

Realizatori će u uvodnom delu radionice edukovati učesnike o razvojnim fazama i promenama. Nakon edukacije i usmerenog razgovora, deca će dobiti kreativne zadatke u kojima će aktivno učestvovati podeljeni u grupe (kako da pozitivnom promenom postignu željenu osobinu, na pr. šta treba da uradim ako sam neodgovoran da postanem odgovoran). Namenjeno je deci osnovnoškolskog uzrasta - 5. razred
Moderatori:
  • Milica Leković, specijalni pedagog
  • Nevena Milošević, psiholog

10.00- 12.00 časova/ OŠ “21. oktobar”/ Kragujevac
Događaj zatvorenog tipa
Organizator: Centar “Kneginja Ljubica”

Na ovom predavanju učesnici će imati prilike da se upoznaju sa svim emocijama, kao i njihovm kasnijim preklapanjima i usložavanjem, naglašavajući značaj svake emocije za razvoj pojedinaca. Učesnici će moći da saznaju na koji način se emocionalne kompetencije razvijaju, od čega taj razvoj zavisi, da razumeju promene do kojih dolazi u emocionalnom funkcionisanju u periodu adolescencije, zašto do tih promena dolazi, kao i na koje načine mogu sebi da pomognu i zašto je važna podrška kao i od koja mogu da je dobiju. Namenjeno je zainteresovanim srednjoškolcima.
Moderator:
  • Maja Veselinović

12.00 časova/ Zgrada gradske uprave Kragujevac
Bez prijave
Organizatori: Kancelarija za mlade, Omladina Jazasa Kragujevac

Sreda, 16. oktobar

Cilj je da se deci i učesnicima pojasni da hendikep ne mora biti prepreka za napredovanje u životu, rad na sebi i poštovanje okoline, rad sa ljudima koji nas okružuju i razmevanju su jako bitni za prevazilaženje svih izazova koje hendikep sa sobom nosi. Događaj je namenjen svim zainteresovanim, uz akcenat na učenike srednjih škola.
Moderator:
  • Sanja Stojanović, master-diplomirani biolog, licencirani predavač po inkluzivnom programu

10.00 časova/ Crveni krst Kragujevac
Bez prijave
Ogranizator: Udruženje studenata sa hendikepom Kragujevac

Razgovor sa roditeljima i psihoterapeutom, kao i kolegama iz drugih organizacija posvećenih podršci porodicama OSI o fazama prihvatanja dijagnoze, načinima podrške koji su im značili i vidovima podrške u Kragujevcu. Događaj je namenjen za javnost.
Učesnici:
  • Andrea Dimitrijević - predsednica Udruženja "Podrška porodici SIDRO"- Trener emocionalne pismenosti i asertivne komunikacije, NLP master, NLP porodični kouč, sertifikovani EET terapeut, hipnoterapeut u završnoj fazi edukacije
  • Sanja Stojanović - profesorka biologije, predsednica USH KG
  • Svetlana Božović - osnivačica BCD centra, defektološkinja, psihoterapeutkinja u superviziji O.L.I .centar
  • Katarina Lović - psihološki savetnik u edukaciji integrativne psihodinamike psihoterapije - faze prihvatanja.
  • Predstavnik Društva za borbu protiv dijabetesa i Udruženja "Bez glutena"
  • Predstavnik roditelja iz SIDRA

18.00 časova/ SC Iskra
Bez prijave
Organiazatori: Udruženje “Podrška porodici SIDRO” i Udruženje studenata sa hendikepom

Prikazivaće se isečci razgovora koji su parlamentarci vodili sa prof dr Aleksandrom Baucal nakon obavljenog istraživanja u 27 odeljenja na temu šta izaziva stres kod učenika i kako unaprediti kvalitet mentalnog zdravlja u školi, učenika i nastavnika. Poruka mladih je "Mi možda jesmo različiti ali su nam potrebni zajednički razgovori". Namenjeno učenicima i zaposlenima škole.
Učesnici: parlemntarci i nastavnici škole
Moderator
  • Nataša Buzadžić, diplomirani pedagog
  • Sanja Stojanović - profesorka biologije, predsednica USH KG

12.00 časova/ Druga kragujevačka gimnazija/ Kragujevac
Događaj zatvorenog tipa
Organizator: Druga kragujevačka gimnazija

Petak, 18. Oktobar

Prikaz rezultata istraživanja Procena mentalnog zdravlja i prevencija mentalnih poremećaja u populaciji odraslog stanovništva na teritoriji grada Kragujevca. Cilj je da se predstave rezultati istraživanja zdravstvenim radnicima, predstavnicima skupštine grada i partnerima u oblasti javnog zdravlja. Događaj namenjen zdravsvenim radnicima i saradnicima, kao i predstavnicima skupštine grada i pomenutim partnerima,
Moderator: prof. dr Ivana Simić Vukomanović, vanredni profesor za užu naučnu oblast Socijalna medicina, Fakulteta medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu

12.00 časova/ Institutu za javno zdravlje Kragujevac
Događaj zatvorenog tipa
Organizator: Institut za javno zdravlje Kragujevac

Cilj događaja je podizanje svesti o važnosti mentalnog zdravlja i izazovima sa kojima se mladi suočavaju, kao i smanjiti stigmu povezanu sa mentalnim poremećajima.Događaj je namenjen svim zainteresovanim građanima.

12.00 časova/Teatar Joakim Vujić/ Kragujevac
Bez prijave
Organizatori: Nevena Vasović, dipl. pedagog, Zastava Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika Kragujevac
Marija Đoković, koordinatorka Kancelarije za mlade
Tanja Lukić, direktorka Dramskog studija “Petar Pan”

Na mestu događaja će biti izloženi ilustrovani panoi koji pozivaju na diskusiju o načinima uklanjanja nejednakosti u našem društvu, pri čemu svaki prolaznik može dati svoj doprinos razgovoru. Odgovori prolaznika koje oni zapisuju na papiriće i ostavljaju u kutiju će kasnije biti postavljeni na društvene mreže kako bi se dalje razvila diskusija o navedenom problemu i podstaklo razmišljanje naših sugrađana.

17.00-19.00 časova/ TC Big Fashion Kragujevac
Bez prijave
Organizator: Biljana Radovanović, predsednica Udruženja Daun Kragujevac

Radionica je namenjena roditeljima dece sa invaliditetom kao i roditeljima dece bez inavaliditeta,gde bi roditelji zajedno sa stručnim osobljem škole razmenili iskustva i uticaj školske sredine na mentalno zdravlje dece,posebno dece sa invaliditetom.
Moderatori:
  • Andrea Dimitrijević - predsednica Udruženja "Podrška porodici SIDRO"- Trener emocionalne pismenosti i asertivne komunikacije, NLP master, NLP porodični kouč, sertifikovani EET terapeut, hipnoterapeut u završnoj fazi edukacije
  • Sanja Stojanović - profesorka biologije, predsednica USH KG

17.00-19.00 časova/ SC Iskra, Kragujevac
Bez prijave
Organizatori: Udruženje stduenata sa hendikepom Kragujevac i Podrška porodici Sidro

Radionica ima za cilj da ukaže na značaj ranog razvoja i predškolskog vaspitanja i obrazovanja, kao i na važnost promovisanja vrednosti inkluzije, razvijanja svesti o različitosti i transforisanja prakse od deklarativne ka proaktivnoj. Događaj je otvoren za javnost. Moderatori:
Moderatori:
  • Ivana Jokić, psiholog i
  • Anita Erić, pedagog

18.00 časova/ PU Bambi (PU Nada Naumović)/ Kragujevac
Bez prijave
Organizator: PU Nada Naumović

Nedelja, 20. oktobar

Programom radnog osposobljavanja i angažovanja želimo da prepoznamo afinitete naših korisnika, zadovoljimo njihove potencijale i zalažemo se za proces njihove integracije u društvo. Uzimanjem učešća na Festivalu mentalnog zdravlja želimo da informišemo širu lokalnu zajednicu o važnosti mentalnog zdravlja i postojanja pristupa istom kada su u pitanju osobe iz socijalno ugroženih grupa. Događaj je otvoren za javnost.
Moderator: Ana Vlašković, studentkinja psihologije i PR & fandrejzing kordinator Udruženja Zadrugarstvo

16.00 časova/ SKC Kragujevac
Organizator: Udruženje Zadrugarstvo

Želimo da podignemo svest o psihičkim poremećajima i mentalnom zdravlju. Pojekcija filma koja će biti u vezi sa temom festivala nakon čega sledi grupna diskusija o odgledanom filmu. Događaj je namenjen za javnost.
Moderator: Ana Vlašković, studentkinja psihologije i PR & fandrejzing kordinator Udruženja Zadrugarstvo
Moderatori:
  • Kristina Balać, diplomirani psiholog
  • Anastasia Miljković, studentkinja psihologije

16.00 časova/ SKC Kragujevac
Bez prijave
Organizator: Udruženje psihologa i studenata psihologije Engram

Cilj predstave je da pokaže kako su se ljudi suočavali ( i kako se suočavaju) sa ličnim i društvenim izazovima. Predstava je prilagođena i namenjena učenicima osnovnih škola, ali i svim zainteresovanim.
Realizatori:
  • Marija Đorđević, nastavnik Srpskog jezika i knjizevnosti
  • Ivana Mladenovic, nastavnik Srpskog jezika i knjizevnosti
  • Milica Vlaskovic, nastavnik Tehnike i tehnologije
  • Olga Popov, nastavnik Muzicke kulture
  • Vladimir Dunic, nastavnik Tehnike i tehnologije
  • Danijela Raletic, direktor OŠ "21.oktobar"
  • Vesna Ilić, psiholog OŠ "21. oktobar"
  • Učenički parlament OŠ "21.oktobar“

18:00 časova/ Pozorište za decu u Kragujevcu
Bez prijave
Organizator: Osnovna škola "21. oktobar" Kragujevac

Četvrtak, 10. oktobar

Predavanje ima za cilj da objasni kako se dominantne vrijednosti u društvu danas mijenjaju, kako se nosimo sa tim promjenama, i na koje načine možemo ojačati porodične i zajedničke veze u eri nesigurnosti. Predavanje će obuhvatiti praktične savjete za jačanje mentalnog zdravlja i očuvanje solidarnosti u svakodnevnom životu, uz poseban naglasak na ulogu podrške u suočavanju sa izazovima, posebno onima koji se tiču zdravlja. Događaj je namijenjen mladim i odraslim ljudima, koji su zainteresovani za očuvanje porodičnih vrijednosti, zdravlja i solidarnosti.
Predavač: Milica Krivokapić, psihološkinja, direktorica Nevladine fondacije “Lovćenska vila“

10:00-11:30 časova / Organizacija Crvenog krsta Prijestonice Cetinje / Cetinje
Bez prijave
Organizator: Nevladina fondacija “Lovćenska vila“, u saradnji sa Organizacijom Crvenog krsta Prijestonice / JU Centar za socijalni rad za Prijestonicu Cetinje

Panel diskusija usmjerena je na razmjenu iskustava i stavova o mentalnom zdravlju kroz prizmu različitih generacija. Cilj ovog događaja je da se istraži kako se pristup mentalnom zdravlju mijenjao kroz vrijeme, kakva je trenutna situacija i kako možemo unaprijediti brigu o mentalnom zdravlju u budućnosti.
Diskusiji će prisustvovati korisnici Doma starih i studenti što sugeriše da je događaj namijenjen osobama iz različitih generacija.
Pozdravne riječi:
  • Mr Jelena Šofranac - direktorka JU Dom starih ,,Podgorica”
  • Miloš Bulatović - izvršni direktor NVO ,,Psihološka asocijacija Crne Gore”
Učesnici u diskusiji:
  • Korisnici i zaposleni u JU Dom starih ,,Podgorica” i studenti studijskog programa Primijenjena psihologija sa Univerziteta Donja Gorica.
Voditeljke diskusije:
  • mr Ana Maksimović – projektna koordinatorka NVO ,,Psihološka asocijacija Crne Gore” (psihološkinja i saradnica na Univerzitetu Donja Gorica)
  • Milica Uskoković - projektna asistentkinja NVO ,,Psihološka asocijacija Crne Gore”

10:30 do 12:00 časova / JU Dom starih ,,Podgorica” - multimedijalna sala / Bulevar Veljka Vlahovića bb, Stari Aerodrom / Podgorica
Prijava na: amaksimovic.pacg@gmail.com ili na broj telefona +382 69 210 176 (Broj mjesta je ograničen)
Organizatori: NVO "Psihološka asocijacija Crne Gore"”" / JU Dom starih "Podgorica"

Učesnici radionice će se upoznati sa razvojnim promjenama u adolescenciji - izazovima, rizicima i sl. Takođe, upoznaće se sa načinima identifikacije pokazatelja dobrog mentalnog zdravlja u njihovom uzrastu i njegovog unapređenja, načinom razumijevanja mentalnog zdravlja kao kontinuuma različitih mentalnih stanja, kao i načinima analiziranja sopstvenih i stavova drugih prema čuvanju mentalnog zdravlja.
Učesnici: Učenički parlament OŠ “Štampar Makarije“ Podgorica
Voditeljke radionice:
  • Dušica Dubljević psihološkinja
  • Dragana Đurđević, psihološkinja

10: 15- 11: 00 časova / JU OŠ “Štampar Makarije“ / Podgorica
Bez prijave
Organizatori: JU OŠ “Štampar Makarije“ Podgorica

Informativno-edukativni događaj na otvorenom koji će omogućiti građanima i građankama da sa stručnjacima iz oblasti relevantnih mentalnom zdravlju (psiholozi, psihoterapeuti, socijalni radnici), razgovaraju o načinima brige i unapređenja mentalnog zdravlja, kao i o dostupnim servisima podrške u zajednici. Glavni cilj je da se javnosti ponude raznolike aktivnosti (vježbe, načini samoprocjene i samounapređenja) u domenu mentalnog zdravlja. Kroz edukativni materijal, građanima i građankama će biti pruženi resursi za bolje razumijevanje mentalnog zdravlja.
Miloš Knežević i Danijel Kalezić

12:00 – 20:00 časova / Trg Nezavisnosti / Podgorica
Bez prijave
Organizator: CAZAS

Adolescencija je jedna od faza ljudskog razvoja koja čovjeka najbrže i najviše formira. U toku tog perioda adolescenti stiču znanje i socijalno-emocionalne veštine i razvijaju osobine i sposobnosti koje su važne za preuzimanje uloga odraslih i za aktivan doprinos društvu. Depresija, anksioznost i poremećaji ponašanja među vodećim su uzrocima bolesti i invaliditeta kod adolescenata.
Sve lošije mentalno zdravlje adolescenata i mladih u svijetu predstavlja veliki izazov. Podaci govore da 20% mladih od 16-25. godine ima mentalni poremećaj koji se može dijagnostikovati.
Predavači:
  • Boris Ćorić spec. psihijatrije, Specijalna bolnica za psihijatriju Dobrota Kotor
  • Olivera Marković, spec. medicinske psihologije, Specijalna bolnica za psihijatriju Dobrota Kotor
  • Milica Samardžić, MSc psihologije u Specijalna bolnica za psihijatriju Dobrota Kotor,
  • Aleksanda Dragojević, MSc soc. radnik u Specijalna bolnica za psihijatriju Dobrota Kotor
*predavanja su namijenjena učenicima srednjih škola i održaće se u školama na više lokacija u opštini Kotor (Gimnazija, Kotor; Srednja stručna škola, Kotor, Srednja pomorska škola, Kotor)

Bez prijave
Organizatori: ZU Specijalna bolnica za psihijatriju Dobrota Kotor

Petak, 11. oktobar

Cilj radionice je osnažiti mlade uzrasta 14-18 godina da mijenjaju patrijarhalne obrasce rodnih uloga u emotivnoj vezi, te smanjiti rizik od pojave nasilja. Fokus radionice će biti na tome da djevojke nauče da prepoznaju prve znake nasilja u emotivnim vezama i da dječaci uoče obrasce zablude o ,,muškosti”. Mladi će se osnažiti da kroz postavljanje granica, razvijanje samopouzdanja i asertivne komunikacije, čime stvaraju temelje za zdrave i ravnopravne odnose.
Voditeljke radionice:
  • Nada Jelovac, psihološkinja
  • Marija Pašić, psihološkinja Institut za javno zdravlje Crne Gore
  • Jovana Mirković, socijalna radnica

11:00 - 12:30 časova / Sigurna ženska kuća / Ivana Crnojevića 69 / Podgorica
Prijava na: shelter@t-com.me
Organizator: Sigurna ženska kuća

Cilj predavanja je ukazivanje mladima na važnost digitalne pismenosti i kritičkog razmišljanja prilikom upotrebe društvenih mreža kao i potencijalnom uticaju društvenih mreža na mentalno zdrvlje pojedinca.
Događaj je namijenjen učenicima 7-9. razreda osnovne i 1-3. razreda srednje škole.
Vršnjački edukatori:
  • Hana Đekić,
  • Neda Perović,
  • Đorđije Radulović,
  • Damjan Šćekić i
  • psihološkinja Nikolina Radović

12:00 – 14:00 časova / Svečana sala Gimnazije “Slobodan Škerović“ / Vaka Đurovića bb / Podgorica
Bez prijava
Organizatori: Tim “Glas učenika“

Dostignuća savremene medicine dovela su do mogućnosti potpunog izliječenja pojedinih malignih bolesti, sa jedne strane i značajnog produženja života sa druge strane. Međutim, ono što ostaje konstanta u svim situacijama, bez obzira na stadijum u kojem je maligna bolest otkrivena, jeste stanje distresa sa kojim se osoba suočava pri saznanju da boluje od maligne bolesti. Fokus predavanja su očuvanje i unapređenje psiho-fizičkog zdravlja oboljelih i potencijalno oboljelih od raka i članova njihovih porodica. Cilj je da se kroz diskusiju stavi akcenat na efekte prevencije, ali i psihološke podrške kako bi se smanjio broj oblijevanja, a već postojećim pacijentima omogućio normalan tok svakodnevnih aktivnosti i povećao kvalitet života.
Učesnici: Nađa Pekić, psiholog i emocionalni trener
Voditeljka i moderatorka programa: Ksenija Krivokapić, izvršni direktor NVO Humanošću do srca

17:00-18:30 časova / Prostorije Opštine Nikšić, Tržni centar Nikšić / Nikšić
Organizator: NVO Humanošću do srca

Radionica je namijenjena tinejdžerima/kama, odnosno učenicima/cama završnih razreda osnovne škole kao i srednjoškolcima/kama. Psihološkinje i psihoterapeutkinje NVO ''Mirta'' razgovaraće sa njima o promjenama koje nosi adolescencija, te kako se nositi sa tim promjenama i prihvatiti ih. Kako se društvo mijenja, mijenjaju se i okolnosti u kojima naši tinejdžeri odrastaju, ali neke promjene na psihološkom planu su univerzalne. Tokom radionice biće puštani i inserti iz filma koji se tiče promjena na planu adolescencije. Nakon radionice, prikupićemo poruke djece o tome šta im je u ovom osjetljivom periodu potrebno od odraslih, od društva, kako bi lakše prebrodili tranzicioni period.
Voditeljke radionice:
  • Marica Stijepović, psihološkinja i
  • Itana Kovačević, psihološkinja i psihoterapeutkinja, osnivačice NVO ''Mirta''

18:00-20:00 časova / Kuća zdravlja / Podgorica
Prijava na e-mail adresu: psiholoski.centar.mirta@gmail.com (ograničen broj mjesta)
Organizator: NVO Psihološki centar Mirta

Na interaktivnoj projekciji filma “Džoker” razgovaraćemo o čovjekovom odnosu prema vremenskoj dimenziji na praktičnom primjeru likova iz filma “Džoker”. Ova projekcija je namijenjena adolescentima i mladima starijim od 13 godina. Uz pomoć psihološkinje, istraživaćemo razlike između zdravih crta ličnosti i poremećaja ličnosti, prepoznavanje tipova poremećaja ličnosti, adresiranje promjena u ponašanju, kao i utvrđivanje posljedica koje prošli događaji mogu ispoljiti na sadašnji i budući period.
Edukatorka:
  • Aleksandra Terek, MSc psihologije

18.00 – 21.00 časova / Omladinski servis Kotor, Ministarstvo sporta i mladih / Obala bb, Objekat Kulturnog centra “Nikola Đurković“ / Kotor
Prijava na e-mail adresu: omladinskiserviskotor@gmail.com
Organizator: Omladinski servis Kotor

Subota, 12. oktobar

Panel diskusija će se fokusirati na istorijski i savremeni otpor prepoznavanju žena i njihovih doprinosa društvu, ali i pružiti uvid u posljedice tog otpora po mentalno zdravlje žena. Tokom događaja biće predstavljeno i najnovije istraživanje o rodnoj ravnopravnosti koje je NVO Juventas sproveo u 2024. godini. Kroz razgovor sa stručnjakinjama iz različitih oblasti, cilj je osvijetliti kako su žene tokom istorije bile marginalizovane, kako su se borile za priznanje i ravnopravnost, te kakav je sada, ali i kakav je bio uticaj te borbe.
Panelistkinje:
  • Ivana Vujović, izvršna direktorka NVO Juventas
  • dr Tijana Todorović, vizuelna umjetnica

18:00 - 19:30 časova / CKZ Ribnica / Podgorica
Bez prijave
Organizator: NVO Juventas

Predavanje će pružiti uvid u osnovne koncepte tehnologija baziranih na vještačkoj inteligenciji (AI) i objasniti kako njen ubrzani razvoj utiče na opšte mentalno blagostanje. Predavanje predstavlja svojevrstan poziv na otvoreni dijalog baziran na činjenicama i nauci, kako o mentalnom zdravlju tako i o tehnologiji. Posebna pažnja biće posvećena fenomenu anksioznosti izazvane razvojem AI, te kako ljudi doživljavaju ove promjene. Kroz interaktivni demo dio predavanja, učesnici će imati priliku da saznaju više o istoriji chatbot-ova, njihovom evolutivnom razvoju, kao i o njihovom potencijalu da pružaju podršku u izazovima mentalnog zdravlja.
Predavač: Irina Stamatović, koordinatorka projekta

18:00-19:30 časova / M-tel Digitalna fabrika / Podgorica
Bez prijave
Organizator: Crnogorsko udruženje za vještačku inteligenciju (MAIA)

Nedelja, 13. oktobar

Na radionici za mlade govoriće se o povezanosti mentalnog zdravlja i društvenih mreža (pozitivne i negativne posljedice) kao i o smislu života nekada i sada. Sprovešće se biblointervencija čiji bi rezultat bio tekst, priča koju bi polaznici napisali na navedene teme. Cilj je osnaživanje mladih ljudi da iskažu svoje mišljenje i razgovaraju o temama iz psihološkog ugla.
Voditeljke radionice:
  • Tamara Milić, psihološkinja
  • Dušica Dubljević, psihološkinja

10:00-12:00 časova / Book kafe (zgrada Maxim) / Podgorica
Bez prijava
Organizatori: Udruženje psihologa Crne Gore

Kao profesionalci, svakodnevno pokušavamo da motivišemo druge ljude na promjenu kako bi im životi bili kvalitetniji, i u tome je naša uloga na poboljšanju cjelokupnog društva. Međutim, promjena nije laka, a potrebna je i briga o mentalnom zdravlju samih profesionalaca i otvoren razgovor o tome kako se mi nosimo sa promjenama, otporima i strahom od promjene kod sebe i drugih. U ovom procesu podrška profesionalcima/kama često izostaje na svim nivoima. Zato otvaramo vrata jednom otvorenom razgovoru, radionici koja će biti posvećna samo pomagačima, o tome kako se mi nosima sa promjenama, otporima, strahovima od promjene kod sebe i drugih.
Voditeljke radionice:
  • Marica Stijepović, psihološkinja i psihoterapeutkinja i
  • Itana Kovačević, psihološkinja i psihoterapeutkinja, osnivačice NVO ''Mirta'', sa dugogodišnjim iskustvom u radu sa djecom i adolescentima

12:00-14:00 časova / CKZ Ribnica / Podgorica
Prijava na e-mail adresu: psiholoski.centar.mirta@gmail.com (zbog ograničenog broja mjesta)
Organizator: NVO Psihološki centar Mirta

Svi smo barem jednom u životu se osjetili kao da ne znamo ko smo, gdje idemo, šta radimo. Zašto dolazi do osjećaja zaglavljenosti? Kako prepoznati da smo ‘’stuck in the middle‘’? Koji su dalji koraci? Učesnici interaktivog predavanja saznaće kroz naučni, ali i životni pristup uz zanimljive priče i opservacije.
Predavačice:
  • Adriana Pejaković, psihološkinja
  • Jelena Milutinović, psihološkinja

18.00 - 20.00 časova / CZK Ribnica / Podgorica
Bez prijave
Organizatorke: Adriana Pejaković / Jelena Milutinović

Ponedjeljak, 14. Oktobar

Predavanje sa diskusijom namijenjeno studentima humanističkih nauka na kojem će se diskutovati o aktuelnim podacima na globalnom nivou, najčešćim predrasudama u vezi sa suicidom, kao i ulozi medija u etičkom izvještavanju o suicidu. Predavanje je osmišljeno tako da inspiriše studente da kritički razmišljaju u vezi sa predrasudama, kao i da ih, kao buduće stručnjake, usmjeri da na adekvatan način izvještavaju o osjetljivim temama kao što je suicid.
Predavači:
  • Mina Gazivoda spec. medicinske psihologije
  • Marija Pašić - MA psihologije Institut za javno zdravlje Crne Gore
  • Aleksandar Popović - spec. psihijatrije

12:00-13:00 časova / Univerzitet Donja Gorica / Podgorica
Bez prijave
Organizator: CAUZ- Crnogorska asocijacija za unapređenje zdravlja

Radionica ima za cilj da pruži prostor za otvoren razgovor o emocionalnim izazovima kroz koje prolaze osobe koje se suočavaju sa teškim dijagnozama, poput raka dojke. Kroz lična iskustva, učesnici će imati priliku da čuju kako su pojedine osobe uspješno savladale stres, anksioznost i strah od budućnosti, koristeći različite metode za suočavanje sa psihičkim teretom bolesti.
Moderatorka: Damira Murić, psihološkinja

12:00 - 14:00 časova / Biblioteka Radosav Ljumović / Podgorica
Bez prijave
Organizator: NVO Lantana

Interaktivno predavanje, koje je namjenjeno roditeljima tenejdžera/ki i široj javnosti, kojih se ova tema tiče. Predavanje će obuhvatiti psihološko-naučna saznanja o promjenama koje se dešavaju u adolescenciji, funkcionisanju adolescentskog mozga, ponašanju i promjenama u istim, ali i odnosima koji se u samoj porodici sa adolecenotom mijenjaju. Tinejdžeri/ke prolaze kroz brojne promjene i izazove, koji mogu uznemiriti roditelje, kao i sve ostale uključene u rad sa njima. Problemi se preveniraju otvorenim razgovorima, a ovim predavanjem cilj nam je da ukažemo na isto.
Voditeljke: Marica Stijepović, psihološkinja i psihoterapeutkinja i Itana Kovačević, psihološkinja i psihoterapeutkinja

18:00-20:00 časova / Kuća zdravlja / Podgorica
Bez prijave
Organizator: NVO Psihološki centar Mirta

Ova panel diskusija će se fokusirati na temu socijalne distance i njenog uticaja na ranjive grupe, kao i na mentalno zdravlje tih grupa. Na panelu će biti prezentovano istraživanje o socijalnoj distanci koje je NVO Juventas sproveo u opštoj zajednici 2024. godine propraćeno dodatnom diskusijom. Diskusija će obuhvatiti različite aspekte i izazove s kojima se suočavaju ranjive grupe, sa posebnim fokusom na osobe koje koriste droge, osobe koje se bave seksualnim radom, LGBTIQ+ zajednicu, osobe u zatvoru, romsku zajednicu, osobe koje žive sa HIV-om.
Panelisti:
  • Ivana Vujović, izvršna direktorka NVO Juventas
  • Miloš Bulatović, psiholog, autor istraživanja
  • Marija Radović, programska direktorka NVO Juventas
  • Ranko Dacić, izvršni direktor Crnogorska mreža za smanjenje štete Link

18:00- 19:30 časova / CKZ Ribnica / Podgorica
Bez prijave
Organizatori: NVO Juventas / Crnogorska mreža za smanjenje štete "Link"

Utorak, 15. oktobar

Radionica je namijenjena studentima Fakulteta političkih nauka, smjera socijalna politika i socijalni rad, sa ciljem prevencije zavisnosti od kockanja i edukacije studenata o ovom problemu. Tokom radionice biće riječi o faktorima koji utiču na razvijanje zavisnosti od kockanja, kao i o posledicama koje ona ostavlja na fizičko i mentalno zdravlje zavisnika, funkcionisanje porodice i interpersonalne odnose. Radionica će se realizovati kroz rad u grupama, a poseban naglasak će biti na otporu prema promjeni koji se javlja kod zavisnika.
Radionicu će realizovati Maja Lješnjak, dipl.psihološkinja i savjetnica u psihoterapiji.

13:30 - 15:00 časova / Fakultet političkih nauka / Podgorica
Bez prijave
Organizator: ADP-Zid / Fakultet političkih nauka

Ova panel diskusija će se fokusirati na temu kako građanski aktivizam i političke promjene utiču na mentalno zdravlje aktivista. Diskusija će obuhvatiti različite aspekte iskustava aktivista, izazove sa kojima se suočavaju i strategije za održavanje mentalnog zdravlja dok se zalažu za društvene promjene.
Panelisti:
  • Jelena Čolaković, programska direktorica NVO Juventas
  • Ana Dedivanović izvršna direktorica Udruženja LBTQ žena "Stana"
  • Jovan Ulićević, izvršni direktor Asocijacije "Spektra"
  • Ranko Dacić izvršni direktor Crnogorske mreže za smanjenje štete LINK

18: 00- 20: 00 časova / CKZ Ribnica / Podgorica
Bez prijave
Organizatori: NVO Juventas / Udruženje LBTQ žena "Stana" / Asocijacija "Spektra" / Crnogorska mreža za smanjenje štete LINK

Predavanje ima za cilj sagledavanje uzroka, stanja i posljedica ekonomske krize na privredu i mentalno zdravlje čovjeka. Predavanje praćeno diskusijom će povezati i objediniti psihološke i ekonomske segmente koji se ispoljavaju u vrijeme nestabilnih ekonomskih uslova. Učesnici će kroz primjere usvojiti teorijske i praktične aspekte posljedica ekonomske krize na mentalno zdravlje.
Predavanje je namijenjeno mladima uzrasta od 15 godina na više.
Predavači:
  • Aleksandra Terek, MSc Psihologije
  • Neđeljka Radonjić, BSc Ekonomije, administratorka Omladinskog servisa Kotor

19.00-20.00 časova / Omladinski servis Kotor, Ministarstvo sporta i mladih / Obala bb, Objekat Kulturnog centra “Nikola Đurković“ / Kotor
Prijava na e-mail adresu: omladinskiserviskotor@gmail.com
Organizator: Omladinski servis Kotor

Srijeda, 16. Oktobar

Ovo interaktivno predavanje u pokretu ima za cilj da prikaže suštinsku, ali i spacijalnu marginalizovanost problema mentalnog zdravlja u društvu, ali i pozicije psihijatrijske službe u zdravstvu. Posjetioci će imati priliku da čuju o istorijatu Klinike za psihijatriju, prirodi poremećaja mentalnog zdravlja i njihovih tretmana, da postavljaju pitanja i dobiju odgovore iz prve ruke od osoblja sa najdužim stažom u ovoj oblasti. Događaj ima za cilj da približi temu i utiče na bolje razumijevanje, kako bi se stigma i diskriminacija koja prate i pacijente, ali i zdravstveno osoblje na psihijatriji umanjili.
Voditeljka: dr Tea Dakić, psihijatrica

11:00 - 12: 00 časova / Šetnja - Početna lokacija: Heliodrom Kliničkog centra Crne Gore / Podgorica
Bez prijave
Organizator: Klinika za psihijatriju Kliničkog centra Crne Gore

Panel diskusija posvećena psihološkim i pravnim aspektima rodno zasnovanog nasilja, s posebnim fokusom na posljedice nasilja po mentalno zdravlje i značaj pružanja adekvatne podrške. Biće razmatrano kako trenutne kaznene mjere utiču na smanjenje nasilja i kolika je njihova efikasnost u prevenciji njegovog ponavljanja. Predstaviće se izazovi u borbi protiv nasilja uključujući dinamiku sudskih procesa, zaštitu žrtava i prema počiniocima. Učesnici će imati priliku da kroz diskusiju razmotre ključne izazove koji često ostaju zanemareni, a koji doprinose ponavljanju nasilja.
Panelisti:
  • Mirko Kojović - sudija Osnovnog suda u Nikšiću;
  • Ilija Radulović - sudija Osnovnog suda u Podgorici;
  • Marija Pašić - MA psihologije Institut za javno zdravlje Crne Gore;
  • Aleksandar Popović - spec. psihijatrije
Moderaktor/ka: Mina Gazivoda, spec. medicinske psihologije

12:00-13:00 časova / Fakultet političkih nauka, Sala 1 / Podgorica
Bez prijave
Organizator: CAUZ - Crnogorska asocijacija za unapređenje zdravlja

Predavanje će se realizovati sa ciljem podizanja svijesti građana o tome da kockanje može da dovede do bolesti zavisnosti koja ostavlja ozbiljne posledice na psihičko i mentalno zdravlje pojednica koji kocka i da se negativno odražava na funkcionisanje njegove porodice, partnerske odnose i šire društveno okruženje. Tokom predavanja poseban naglasak će biti na otporu prema promjeni koji se javlja kod zavisnika.
Predavanje će održati Maja Lješnjak, dipl.psihološkinja i savjetnica u psihoterapiji.

14:00 - 15:30 časova / Biblioteka ’’Radosav Ljumović’’ / Podgorica
Prijava na e-mail adresu: zid@t-com.me do 15.10.2024.
Organizator: ADP-Zid u saradnji sa timom FMZ

Cilj događaja je da se osvijeste naučeni obrasci ponašanja koji su organizovani po principu nasilja, da se problematizuje smjer kretanja rješavanja nasilja u Crnoj Gori u kojem dominiraju prakse usmjerene na odbranu, da se definiše svjesno suprostavljanje strukturalnom i kulturnom nasilju uz izbjegavanje spirale nasilja, da se ukaže na mogućnost otpora nasilju nenasilnim sredstvima, da se pokrene volja da se razvija stav nenasilja, poštovanje drugoga i afirmacija sebe što doprinosi psihološkom blagostanju i razvijanju ljudskosti kao vrijednosnoj kategoriji.
Predavačica: Ljubomirka Ljupka Kovačević

18:00-20:00 časova / Kuća slobodne misli / Kavač bb / Kotor
Bez prijave
Organizatori: ANIMA Centar za žensko / Mirovno obrazovanje Kotor

Radionica na temu diskriminacije i netolerancije, siromaštva i opštih ljudskih prava. Svi učesnici će dobiti karticu sa ulogom koju treba da tumače. Događaj je namijenjen svim mladim ljudima koji žele da bolje uoče nejednakosti u društvu i da promijene perspektivu tako što će igrati dodijeljenu ulogu.
Voditeljka radionice: Nina Giljanović, omladinska aktivistkinja Mreže za omladinski aktivizam Crne Gore
Moderatorka: Damira Murić, MSc psihološkinja

19:00 h - 20: 00 časova / Biblioteka ,,Radosav Ljumović” / Podgorica
Prijava na: +381 69 122 792 , organizaciono.moacg@gmail.com
Organizator: Mreža za omladinski aktivizam Crne Gore

Predavanje ima za cilj da iz perspektive sistemske porodične terapije, teorije i prakse, pričanjem terapijskih i ličnih priča, edukuje učesnike/ce o životnim ciklusima porodice, konstelacijama i njihovim specifičnostima, različitim dinamikama, razvoju otpornosti, korektivnom obrascu i promjeni na nivou pojedinca i porodice. Predavanje je polustruktirarano, kako bi bilo prilagođeno potrebama grupe, a uključuje vježbe i intervencije koje angažuju učesnike/ce.
Voditeljka: Branka Ćalasan, dipl.psihol.,psihoterapeutkinja

19:30 - 21:00 časova / Američki ugao (American Corner) / Podgorica
Bez prijave
Organizator: NVO PORTRET

Četvrtak, 17. oktobar

Starenje stanovništva predstavlјa jednu od najvećih društvenih (razvojnih) transformacija. Ono donosi mudrost i iskustvo, ali i svijest da mladost ne može da se vrati. Suočeni sa takvim razmišljanjem na površinu isplivaju potisnuti strahovi, neostvarene želje i nagomilani problemi. Na okruglom stolu razgovaraćemo o izazovima i poteškoćama sa kojima se suočavaju starija lica u Prijestonici Cetinje sa posebnim akcentom na narušenost (mentalnog) zdravlja, ali i o postojećim i potencijalnim mogućnostima za podršku i unapređenje kvaliteta života ove kategorije stanovništva.
Događaj je namijenjen predstavnicima svih relevantnih institucija i organizacija na lokalnom nivou čija se djelatnost odnosi na stara lica.
Učesnici:
  • Predstavnik Doma zdravlja Cetinje
  • Predstavnik ZU Opšte bolnice „Danilo I“ Cetinje
  • Predstavnik Organizacije Crvenog krsta Prijestonice Cetinje
  • Predstavnik Sekretarijata za društvene djelatnosti u Prijestonici Cetinje
  • Predstavnik Nevladine fondacije „Lovćenska vila“
  • Predstavnici Centra za socijalni rad za Prijestonicu Cetinje
  • Predstavnik Udruženja penzionera Cetinja
  • Predstavnik JU Dnevni boravak za stara lica Cetinje

09:00 – 11:00 časova / Agencija za razvoj i podršku poslovanju Cetinje / Cetinje
Bez prijave
Organizator: Centar za socijalni rad za Prijestonicu Cetinje / Nevladina fondacija „Lovćenska vila“

Učesnici radionice će imati priliku da se upoznaju sa ličnim razvojnim promjenama, osvijeste rečenice koje su tokom svog razvoja dobijali od strane autoriteta, način na koji su ih shvatali i kako sada utiču na njihov dalji razvoj ličnosti. Često smo nesvjesni značaja ovih rečenica, koje stvaraju otpore u razvoju, preplavljujući nas različitim emocijama sa kojima se ponekad teško nosimo.
Radionica je namijenjena mladima od 18 – 35 godina.
Voditeljka: Aleksandra Nikčević, diplomirani psiholog i psihoterapeut

18:00 – 20:00 časova / kancelarije NVU Impulsa Nikšić / Milovana Pekovića P+5/60- zgrada ŠIK Javorka / Nikšić
Prijave na e-mail adresu: aleksandra.impuls@gmail.com (Broj mjesta je ograničen)
Organizator: NVU Impuls

Radionica na kojoj će se učesnici/e će kroz teoriju, interaktivne vježbe i diskusiju baviti stresom, posebno onim koji je prouzrokuvan predrasudama, diskriminacijom i nasiljem koje potiče iz homofobije, bifobije i transfobije. Pored toga, fokusiraće se na razvijanje samoupravljanja nad vlastitim emocijama i ponašanjima i jačanje autonomije, omogućavajući učesnicima da preuzmu kontrolu nad svojim emocionalnim odgovorima i donose odluke koje doprinose kvalitetu njihovog života. Takođe, pružiće se informacije o resursima, pravima i podršci, te ce ohrabriti angažovanje u zajednici kako bi se dodatno ojačala socijalna podrška i rezilijentnost. Cilj radionice prepoznati česte i specifične situacije koje izazivaju stres kod LGBTIQ osoba i razviti strategije za prevladavanje ovih uzroka stresa.
Moderatorke radionice:
  • Marica Vlahović, šefica Kancelarije za LGBTIQ lica pri Sekretarijatu za socijalno staranje Glavnog grada
  • Milica Prelević, psihološkinja i članica Udruženja LBTQ žena ,,Stana"

17:00h - 19:00h / Kuća zdravlja / Novaka Miloševa 30 / Podgorica
Prijava na: Linku
Organizatori: Kancelarija za LGBTIQ lica - Sekretarijat za socijalno staranje Glavni grad Podgorica / Udruženje LBTQ žena ,,Stana“

Održavanje predavanja sa diskusijom za žene oboljele od raka dojke od strane stručnjaka/inja Kliničkog centra Crne Gore i Instituta za javno zdravlje Crne Gore sa sljedećim temama:
  • Psihološka radionica za žene oboljele od raka dojke - Damira Murić, psihološkinja
  • Izazovi mentalnog zdravlja i značaj podrške ženama oboljelima od raka dojke, stigma i diskriminacija - Mr. sci bioetike dr Tea Dakić, psihijatrica
  • Značaj ishrane i fizičke aktivnosti u prevenciji raka dojke - Doc. dr Snežana Barjaktarović Labović, specijalista higijene, uži specijalista dijetoterapije

12:00-14:00 / Institut za javno zdravlje Crne Gore / Podgorica
Bez prijava
Organizatori: Institut za javno zdravlje Crne Gore / Klinički centar Crne Gore

Psihijatrija se danas do te mjere promijenila da se gotovo ne može prepoznati. Promijenila se i psihijatrijska patologija i postupanje sa klijentima, kao i organizacija zaštite mentalnog zdravlja. Na početku novog milenijuma, sa mnogo većim naučnim saznanjima, iskustvom i mogućnostima, ali suočeni sa novim civilizacijskim izazovima, sagledavamo okolnosti koje su uticale na razvoj zaštite mentalnog zdravlja. Mentalno zdravlje je presudno za blagostanje pojedinca i društva, jer duševni poremećaj ne uzrokuje samo emocionalnu patnju, smanjenje kvaliteta života, otuđenost i diskriminaciju oboljelog, već i cijeloj zajednici predstavlja ogroman ekonomski i socijalni teret. Da bi se smanjio teret društvu uslovljen mentalnim poremećajima, neophodno je stimulisati sveukupnu promociju mentalnog zdravlja u okviru nacionalne politike, zakonodavstva, donošenja odluka i angažovanja sredstava.
Predavači:
  • Aleksandar Tomčuk, psihijatar, Specijalna bolnica za psihijatriju Dobrota Kotor
  • Boris Ćorić spec. psihijatrije, Specijalna bolnica za psihijatriju Dobrota Kotor
  • Danijela Miladinović, spec, psihijatrije, subspec. forenzičke psihijatrije,Specijalna bolnica za psihijatriju Dobrota Kotor
  • Olivera Marković spec. medicinske psihologije, u Specijalna bolnica za psihijatriju Dobrota Kotor
  • Milica Vukotić, dipl. defektolog, Specijalna bolnica za psihijatriju Dobrota Kotor
  • Aleksandra Dragojević, MSc soc. radnik, Specijalna bolnica za psihijatriju Dobrota Kotor

18.00 - 20:30 časova / Centar za kulturu "Nikola Đurković", Mala sala / Kotor
Bez prijava
Organizator: Specijalna bolnica za psihijatriju Dobrota, Kotor

U okviru predavanja i diskusije razmotriće se povezanost između vremena provedenog ispred ekrana i štetnih efekata na razvoj djece i mlade generacije. Kroz diskusiju će se razmotriti na koji način upotreba digitalnih uređaja oblikuje mentalno zdravlje i razvija izbjegavajuće obrasce ponašanja kao i kako kontinuirana izloženost ekranima utiče na nervni sistem te doprinosi fizičkom i mentalnom zdravlju djece. Diskutovaće se o ključnim pitanjima: da li je problem u količini vremena provedenog ispred ekrana ili u samim aktivnostima koje se odvijaju. Takođe, razmotriće se kako upotreba ekrana utiče na razvoj emocionalne inteligencije i međuljudskih odnosa, kao i na koji način se mogu oblikovati zdravije digitalne navike za buduće generacije.
Predavači:
  • Milica Vukotić, dipl. defektolog, Specijalna bolnica za psihijatriju Dobrota Kotor
  • Milana Žarković, dipl. psiholog
*predavanja su namijenjena učenicima osnovnih škola i održaće se u školama na više lokacija u opštini Kotor (OŠ Nikola Đurković, Radanovići, OŠ Veljko Drobnjaković, OŠ Njegoš, Kotor)

Bez prijava
Organizator: Specijalna bolnica za psihijatriju Dobrota, Kotor

Petak, 18. oktobar

Predavanje ima za cilj da objasni prisutnima na koji način društvene mreže mogu uticati na mentalno zdravlje. Govoriće se o društvenim mrežama, o pozitivnim i negativnim posljedicama korišćenja društvenih mreža na mentalno zdravlje mladih. Kroz naučne uvide, rezultate različitih istraživanja, primjere iz prakse, diskusiju i kontinuiranu interakciju učesnici će bolje razumjeti uticaj društvenih mreža na mentalno zdravlje.
Predavačice:
  • Snežana Jovićević, psihološkinja
  • dr Marija Draganić Vulanović, pedagoškinja

11.00-12:30 časova /JU Prva srednja stručna škola / Nikšić
Bez prijave
Organizator: JU Prva srednja stručna škola, Nikšić

Multimedijalni projekat čija je glavna tema vršnjačko nasilje a obuhvata i edukativne elemente emocionalne i medijske pismenosti. Kroz dokumentarističku dramu cilj je približiti mladima značaj introspekcije kao preduslova za bolje razumijevanje društva oko sebe i izgradnju zdravih relacija.
Autorka projekta: Žana Gardašević Bulatović
Učesnici: Lara Dragović, Itana Dragojević i Aleksa Balević

11:00 -11:45 časova / KIC “Budo Tomović”, sala “Dodest” / Podgorica
Bez prijava
Organizator: NU Crnogorska ekspertska mreža za održivost i inovacije / Glosarij

Predavanje sadrži teorijsko i na istraživanju zasnovano osvjetljavanje sistema opresije i socijalne kontrole žena u psihijatriji. Tretman u institucijama je usmjeren na gratifikovanje rezultata da se žene usklade sa rodnom ulogom. Na taj način se smatraju psihijatrijski zbrinute. Tako se vrši sistemsko nasilje, potpomognuto zakonskim rješenjima o pravima mentalnih pacijenata.
Predavačica: Ervina Dabižinović

17:00-19:30 časova / CKZ Ribnica / Podgorica
Bez prijave
Organizator: ANIMA Centar za žensko i mirovno obrzovanje Kotor

Praksa je pokazala da hraniteljska porodica djeci omogućava život i razvoj u uslovima najsličnijim odrastanju u biološkoj porodici i u tom smislu protektivnu ulogu može mnogo bolje da izvrši nego institucionalni smeštaj. Ovo je veoma značajno kada se zna da djeca i mladi koji su korisnici ove usluge sistema pripadaju grupi vulnerabilne populacije. Cilj ovog predavanja jeste pojasniti važnost dugoročnih stabilnih odnosa i sigurnog okruženja za djecu u hraniteljstvu koji su ključni za njihov zdrav emocionalni razvoj i osjećaj sigurnosti. Predavanje je otvorenog tipa i namijenjeno je svim zainteresovanim građanima, potencijalnim hraniteljima i hraniteljkama.
Učesnici: Predstavnici Centra za socijalni rad za Prijestonicu Cetinje: Radović Dušica, psihološkinja i Tanović Anđela, Ms socijalnog rada i socijalne politike

11:00 - 13:00 časova / Agencija za razvoj i podršku poslovanju Cetinje
Bez prijave
Organizator: Centar za socijalni rad za Prijestonicu Cetinje

Razvojne promjene su dio prirodnog životnog ciklusa. Fizičke, emocionalne, socijalne i kognitivne promjene se događaju tokom raznih životnih faza (djetinjstvo, adolescencija, zrelost, starost). One mogu nositi stres, anksioznost, depresiju i nesigurnosti, te je važno znati se na zdrav način nositi sa razvojnim promjenama i odgovorno djelovati. Na ovoj radionici učesnici će naučiti kako se na zdrav način suočiti sa životnim promjenama, kao i kako prepoznati i izboriti se sa negativnim signalima - životnim preprekama. Radionica je namijenjena svim zainteresovanim licima bez obzira na godine koji žele da prošire znanja iz ove oblasti.
Edukatorka: Aleksandra Terek, MSc psihologije

18:30 - 20:00 časova / Omladinski servis Kotor, Ministarstvo sporta i mladih / Objekat Kulturnog centra „Nikola Đurković“ / Obala bb / Kotor
Prijava na e-mail adresu: omladinskiserviskotor@gmail.com
Organizator: Omladinski servis Kotor

Psihološka radionica koja ima za cilj osnaživanje mladih da prepoznaju „prisilni pozitivizam” pri upotrebi društvenih mreža i njegov uticaj na njihovo mentalno zdravlje. Kroz lični angažman, uživo i online igre i sadržaje, mladi će imati priliku da iskustveno uče o mentalnom zdravlju u savremenom svijetu. Psihološka radionica ima za cilj osnaživanje mladih da prepoznaju „prisilni pozitivizam” pri upotrebi društvenih mreža i mapiraju „prisilni pozitivizam" kroz razmjenu iskustava i prepoznaju njegov uticaj na mentalno zdravlje.
Namijenjeno je mladima od 15-29 godina.
Voditeljke: Jovana Strugar i Branka Ćalasan, dipl.psihol.,psihoterapeutkinje

18:00-20:00 časova / Ul. Vasa Raičkovića 19/10 /Podgorica
Prijave na e-mail adresu: (broj mjesta je ograničen)
Organizator: NVO PORTRET

Subota, 19. Oktobar

Radionica ima za cilj da podstakne učesnike da se bliže upoznaju sa pojmom asertivne komunikacije, koji su to uzroci neasertivnosti, kako nas uvjerenja blokiraju da postavimo granice i odbijemo nečiji zahtjev te na kraju da kroz konkretne metode i tehnike na ličnim primjerima učesnici nauče da kažu NE i ne osjećaju krivicu. Dogadjaj je interaktivnog tipa. Radionica je namijenjena svim punoljetnim licima koji žele da rade na sebi i njeguju svoje mentalno zdravlje. Broj mjesta je ograničen na 10 učesnika.
Voditelji radionice:
  • MSc Branka Nikočević, dipl psiholog
  • Ljiljana Radišević, specijalni pedagog

11: 00- 13: 00 časova / PREeduco centar / Ulica Balšića br. 6 / Podgorica
Prijava na e-mail adresu: preeduco@gmail.com (broj mjesta ograničen, prijavu neophodno poslati do 17. oktobra)
Organizator: PREeduco centar

Nedelja, 20. Oktobar

Kreativna interaktivna radionica i predavanje govore o važnosti korišćenja kreativnog potencijala pojedinca, kao i o snazi lične mikro-akcije kroz kanal savremene umjetnosti i primijenjene ekologije. Radionica je namijenjena odraslima, ljubiteljima umjetnosti i prirode.
Učesnici:
  • Milena Živković vizuelna umjetnica, autorica projekta Mentalna ekologija
  • Sanja Radusinović ekonomiskinja
  • Nina Bulatović

10:00- 12:00 časova / Atrio Concept House / Miljana Vukova br. 43 / Podgorica
Prijava na e-mail adresu: mentalnaekologija@gmail.com (broj mjesta ograničen na 20)
Organizatori: Ž-Space, L-dema i NU Kutak

Projekcija kratkog igranog filma koji obrađuje temu tradicionalnih uloga žena u društvu nakon koje će se voditi otvorena diskusija bazirana na likovima u filmu kao i njihovih međuljudskih odnosa i uloga u kojima djelaju.
Učesnice:
  • Anđelija Rondović, glumica
  • Kristina Obradović, glumica
  • Ana Kečalović, producentkinja
  • Mina Gazivoda, psihološkinja
Moderatorka: Kaća Žarić, rediteljka

18:30 - 20:00 / Centar za kulturu Ribnica / Podgorica
Bez prijave
Organizatori: Kaća Žarić u saradnji sa Festivalom mentalnog zdravlja u Crnoj Gori