Имате ли ви или неко вама близак искуство са алкохолом које би могло да помогне младима да схвате последице његове штетне употребе?
Пошаљите причу на e-mail: ni1ni2anikako5@izjzv.org.rs у дужини до 500 речи и објавићемо је под псеудонимом.
Постаните активни, помозите вршњацима или нешто млађим генерацијама да схвате које су последице штетне употребе алкохола.
Животне приче помажу да се предвиде последице, избегну замке које су многи пре нас успешно заобишли и не понављају грешке услед незнања, неискуства или страха од неприхватања вршњачке групе.
Читајући стварне вршњачке приче млади проживљавају могуће ситуације не плашећи се да замишљају да греше, чиме стичу неопходно самопоуздање да се одупру и другим понашањима која су штетна по здравље.
„Имала сам 15 година. Било је лето, распуст. Положила сам пријемни и уписала се у жељену гимназију. Држала сам неку дијету пре мора. Ништа страшно, само пуно воћа и поврћа, а увече нисам јела после 6 сати. Друштво из основне одлучило је да се окупи то вече. Позив преко „фејса“ креће поподне, касније размењујемо још пар СМС-ова и око 10 увече окупило се нас 7 другарица и још неколико пријатеља из других разреда. Били су ту и неки старији, углавном браћа вршњака. Кренуле су „туре“. Ја сам прву одбила. Пила сам сок. А затим, један од оних тренутака: приђе неки интересантан момак и понуди ми коктел. Е, тада нисам имала спреман одговор... Углавном, ја сам убеђена да нисам попила ништа више. Проблем је у томе што се ничега не сећам, осим собе у болници, стида у моменту када сам препознала татино лице, маму, сестру...Знам да се ово не дешава свима. И сама сам мислила да је немогуће да ми се тако нешто деси. Можда моја прича некоме помогне да се лакше заузме за свој став, без обзира на изазове. Мислим да није толики проблем спровести одлуку да не пијеш алкохол, колико може бити тешко имати контролу над моментом када ипак пристанеш да пробаш.“
„Ја сам своје прво пиће, вероватно, попио још као дете, али то не рачунам. Мислим, ми у кући имамо бифе а родитељи су друштвени и некако им је то природно. Да ли да споменем да деда пече ракију? Маму ретко видим да нешто узме, а тата је мање-више спреман да се „придружи“ сваком госту, био то пријатељ, рођак или комшија. Ипак, зна за меру. Када сам први пут у свом друштву нешто попио, ја сам се, уствари, шалио. Замишљао сам да изгледам зрелије, чини ми се да су ме и други тако видели. Иначе, ја не пијем алкохол сваки пут кад изађем и нисам у том фазону. Видео сам довољно примера у којима те алкохол направи будалом, на онај најгупљи начин – ти мислиш да си фаца а сви око тебе да си "морон" (а да тога ниси свестан).“
„Да не дужим... Не бих ни пристала да ме тај друг превезе да нисам потрошила и новац који су ми моји дали за такси. Познавала сам тог дечка, био је одличан ђак у основној школи, две године старији, сада је на неком техничком смеру, четврта година, не знам где. Изгледао ми је озбиљно, пио је нешто као кола-пиће и ћутао. Други су пили пиво, видела сам. Ипак, када је повезао нас три другарице, развезао му се и језик и самопоуздање, а нама се све у вези са њим разбистрило. Касно. Али, тог пута смо имали среће. Ауто је само слетео са пута. Угрували смо се, носили „крагне“ за врат недељу дана и то је то. Родитељи нам одузели мобилне до краја полугодишта, мени и гајтан од лаптопа, а чујем да је он завршио на суду (тек је напунио 18 година) и да су му одузели дозволу на неко време. Најгоре тек предстоји. Најежила сам се када сам чула да ће мама моје другарице да га тужи јер је она балерина и неће моћи да настави са вежбањем. Не разумем зашто једноставно не пракирају кола, кажу „попио сам“ и позову такси. Живот ти се преокрене у тренутку. Зар није тако? Али, бар смо живи...Има и горе...Једино, следећи пут, сигурније је да идем таксијем.“
„Шта да кажем а да не испаднем глуп? Нити сам ја попио више од једног пива, нити је она. Мада, да будем искрен, за њу не знам. Женско је. Оне, ваљда, ни не смеју да пију ко ми. Бубуљице, гојење и блам... Али зашто нисам ставио кондом, зашто она није тражила? Знала је да га имам. Не знам и никада ми неће бити јасно... То при чистој свести не бих урадио... Једино објашњење је тај алкохол... Попустиле су ми кочнице и сада је касно... Док се одважила да ми се повери прошло је месец и по дана. Не вреде више ни ‘пилуле за јутро после'. Родитеље неће да обавести, мене је 'откачила' и из живота и са фејса. И таман када сам помислио да је најгоре прошло – нешто ми се десило, тамо доле. Неко црвенило и пецкање. Па шта ми је све ово требало?“
Одговор је: А Л К О Х О Л.
Слоган „Ни 1 ни 2 а никако 5“ значи да је најбоље не пити алкохолна пића, а уколико се одлучиш да некада попијеш алкохолно пиће, знај да не смеш прекорачити дозу („не прећи на следећи ниво“), односно, девојке и жене, начелно, не би требале да попију више од 1 пића а младићи и мушкарци не више од 2 пића у једној прилици, тј. током дана. Под једним „пићем“ се подразумева: чаша/флаша/конзерва пива (око 0,5 литара), 2чаше/флаше (око 0,5 литарa) алкопопса (мешана пића са процентом алкохола од око 5% нпр. Бризер и сл), чаша вина (око 1,5децилитара), чаша жестоког пића (око 0,5децилитара) или мешано пиће.
Веома значајно је и одупирати се притиску вршњачке групе да се пије већа количина алкохола ради опијања, јер је то једна од ретких „трка“ у животу од које је најбоље одустати.
Имајте увек спреман одговор за одбијање алкохолних пића, а када је притисак претежак, боље је и изаћи из друштва него попустити.
Многи светски градови, метрополе и читаве земље ограничавају дужину рада кафеа и клубова, не дозвољавају продају алкохолних пића у продавницама након 19 или 20 часова, забрањују точење и продају алкохола у кафеима и ресторанима пре 10 ујутру и после 22 часа, или још строжије радним данима и ригорозно проверавају узраст младих који наручују или купују алкохол, односно, намеравају да посете клубове за пунолетне. На тај начин сачувају се многи животи и имовина, спречава се насиље и криминал, млади науче да се забаве на исти начин и истом дужином трајања али у такво доба дана и вечери да то не омета њихов раст и развој и омогућава њима и родитељима да се одморе за школске и радне обавезе. И друштво и појединци могу пуно научити из искустава која су већ проверена, није неопходно да понављамо генерацијске грешке.
Уколико приметите да имате проблем са зависношћу од алкохола или то приметите код блиске особе, обратите се свом изабраном лекару, он вам може помоћи и на време упутити на лечење и бити значајна подршка!
Ако нисте баш сигурни, прочитајте искуства вршњака и промислите из њиховог угла.