Povodom 29. oktobra Svetskog dana borbe protiv moždanog udara
Moždani udar, kako ga izbeći!
Moždani udar označava prestanak funkcionisanja određenih grupa moždanih ćelija, a nastaje usled nedostatka hranljivih materija i/ili kiseonika. Nedostatak ovih materija se javlja kao posledica poremećaja krvotoka usled začepljenja krvnih sudova ili usled njihovog prskanja i izliva krvi u moždano tkivo ili moždane ovojnice. Moždani udar može dovesti do trajnog oštećenja koje utiče na pokretljivost, mogućnost spoznaje, vid i komunikaciju. Nažalost u skoro 30% slučajeva moždani udar može da dovede i do smrtnog ishoda.
Faktori rizika za nastanak moždanog udara su visok krvni pritisak, prethodni moždani udar, prethodni poremećaj moždane cirkulacije, šećerna bolest, visok nivo holesterola, pušenje i apsolutna aritmija (poremećaj srčanog ritma). Visok krvni pritisak je najvažniji faktor rizika na koji može da se utiče promenom stila života.
Moždani udar se poslednjih godina javlja u sve ranijoj životnoj dobi (25% obolelih su mlađi od 65 godina). Zbog toga je veoma važno rano uočavanje znakova moždanog udara, kako bi se smanjila smrtnost i sprečila pojava invaliditeta. Takođe je od velike važnosti i podizanje svesti o mogućnostima prevencije moždanog udara.
Treba misliti unapred.
Pogledajte letak u prilogu i saznajte na koji način možete unaprediti Vaše zdravlje i smanjiti šansu od nastanka moždanog udara.