Prva osoba koja je prepoznala efekat medicinskih tretmana neplodnosti na funkcionisanje, kao i na mentalno zdravlje pojedinca i para bila je Barbara Mening, medicinska sestra koja je radila sa parovima sa problemom neplodnosti. Od tih 70-ih godina prošlog veka do danas sprovedena su brojna istraživanja koja pokazuju da je Meningova skrećući pažnju na ovaj aspekt medicinskog tretmana bila u pravu, te da psihosocijalna podrška od strane medicinskog osoblja predstavlja značajan deo tretmana neplodnosti.
Rezultati istraživanja sprovedenog u našoj zemlji ukazuju da je ova podrška bitan faktor u procesu suočavanja sa problemom neplodnosti i da parovi govore o manje zastupljenom stresu kada podršku percipiraju zastupljenijom. Nadalje, psihološka podrška i empatija od strane medicinskog osoblja pokazala se značajnom i prilikom donošenja odluka o nastavku ili prekidu tretmana, što dodatno ukazuje na važnost postojanja iste, kao i edukovanja medicinskih stručnjaka u domenu ove oblasti. Ipak, iako istraživanja pokazuju da su parovi u velikoj meri zadovoljni stručnošću lekara, u polju pružanja ove vrste podrške ima prostora za unapređenje.
Prema definiciji Evropskog društva za humanu reprodukciju i embriologiju (ESHRE), psihosocijalna podrška odnosi se na omogućavanje optimizacije brige i rad na psihološkim i socijalnim aspektima neplodnosti parovima, njihovim porodicama i profesionalcima koji rade sa njima (2008).
Psihosocijalna podrška može se ugrubo podeliti u tri nivoa:
Zadatak celokupnog medicinskog osoblja koje se susreće sa parovima u tretmanu je pružanje osnovnog nivoa podrške, dok druga dva nivoa podrazumevaju tretman od strane stručnjaka iz oblasti mentalnog zdravlja, a zadatak ostalih je prepoznavanje parova kojima je potreban ovaj vid podrške i upućivanje na psihologa.
Šta je ono što kao medicinsko osoblje možete da uradite kako biste parovima olakšali proces tretmana?
Neplodnost ne predstavlja isključivo medicinski problem, naprotiv, ona je danas posmatrana kao biopsihosocijalna kriza i kao takva zahteva interdisciplinarnost. Iako je vaš primarni zadatak u okviru tretmana pružanje najbolje moguće medicinske podrške u smislu obezbeđivanja najadekvatnijeg medicinskog tretmana za pojedinca, tokom ovog procesa važno je obratiti pažnju na još neke aspekte:
Ukoliko ste psiholog koji radi u domu zdravlja ili u okviru klinike za vantelesnu oplodnju:
Autorka: dr Jovana Jestrović Enser, psihološkinja.