Podržimo decu u izgradnji pozitivne slike tela

Slika tela predstavlјa naš doživlјaj, osećanja, shvatanja u vezi sa sopstvenim telom i telesnim iskustvima. Slika tela utiče na opšte prihvatanje sebe i zadovolјstvo sobom.

Slika tela je subjektivan doživlјaj o našem telu koji ne mora biti povezan sa objektivnim kriterijumima. Na primer, značajan broj devojka svoje telo opaža deblјim nego što ono zaista jeste.

Kao jedan od značajnih faktora koji doprinosi takvom stanju, navodi se i naglašavanje mršavosti žena kao pozitivne vrednosti u zapadnom društvu, kao i način prikazivanja slike žena u masovnim medijima.

Briga o izgledu sopstvenog tela kod adolescenata izraženija je od brige povodom porodičnih konflikata, suočavanja sa stresom ili problema sa učenjem.

Velik broj telesnih promena koje se dešavaju tokom puberteta na značajan način utiču na sliku tela. Ono što je za adolescente uznemirujuće je što ne znaju krajnji ishod tih promena, one su nepredvidive. Te nagle promene, zahtevaju dosta napora i rada kako bi se integrisale u novu sliku o sebi. Potrebno je prilagoditi se i na reakcije okoline u vezi sa tim promenama. Iz tih razloga adolescenti provode dosta vremena pred ogledalom.

Pritisci društva u odnosu na izgled su veći kod devojčica nego kod dečaka, pogotovo što pubertetske promene, zbog nakuplјanja masnog tkiva, udalјavaju devojčice od ideala lepote prisutnog u zapadnom društvu. Međutim, u poslednje vreme su dominantne slike „zdravih“ mladića u medijima nerealne – ne mogu se dostići normalnim razvojem već intenzivnim vežbanjem – opsesivnim treniranjem i vežbanjem ili korišćenjem steroida.

Kako da roditelјi pomognu deci da prihvate telesne promene i izgrade pozitivnu sliku tela?

Deca su veoma osetljiva na poruke koje dobiju od roditelјa u vezi sa telom i promenama u pubertetu. Ponekad deci šaljemo određene poruke, a da nismo ni svesni njihove štetnosti, poput zadirkivanja oko promene glasa, rasta grudi i slično. Odnos roditelјa prema sopstvenom telu je takođe putokaz za decu oko toga kako da razumeju i prihvate sopstveno telo.

Podsticanje otvorenog razgovora, punog razumevanja za promene kroz koje deca prolaze, ali i negovanje zdravog odnosa prema sopstvenom telu su ključni u podršci deci za prihvatanje ovog turbulentnog perioda i izgradnju pozitivne slike tela!

  • Razgovarajte sa svojim detetom o tome kako se oseća u vezi sa svojim telom. Ohrabrite dete da razgovara sa vama o svojim osećanjima. Poručite im da je u redu ukoliko se budu osećali zbunjeno u vezi sa promenama koje im se dešavaju u pubertetu; generalno, kada nam se dešava nešto novo, često nam treba vremena da to prihvatimo.
  • Pomozite deci da promišljaju i odupru se pritiscima medija i društvenih mreža da se izgleda na određen, uniforman način. Ukazati deci da su pritisci društva da se izgleda savršeno, mršavo i proporcionalno štetni; slike koje vide na televiziji i internetu su obrađene i neizvodljive u realnosti;.
  • Podstaknite decu da svoja tela vole onakva kakva su. Važno je naglasiti da su sva tela lepa na svoj način, da naša tela nisu simetrična i da je to normalno; kako se telo menja možda ćemo se osećati čudno i zbunjeno, ali da je važno da polako naučimo da prihvatamo i volimo svoje telo.
  • Dobro je dati i neki svoj primer iz odrastanja o tome kako smo doživlјavali telesne promene. Na primer, kako su majke reagovale na to što su im grudi asimetrične (obično raste jedna dojka prvo, i to zna da zabrine neke devojčice); kako je očevima bilo kada su imali vlažne snove – ovo posebno zna da zbuni i zabrine dečake – važno je pripremiti dečake da to može da se desi i da je u potpunosti normalna pojava i slično.
  • Ukazati im da promene u funkcionisanju hormona, kao i ostale promene koje im se dešavaju tokom puberteta mogu da utiču i na njihova osećanja; moguće je da će emocije doživljavati snažnije i da će se ona brže smenjivati u početku, ali da će vremenom naučiti da ih kontrolišu.
  • Iskoristite ovu priliku da preispitate odnos koji imate prema sopstvenom telu i budete dobar uzor detetu. Ukoliko i sami pridajete veliki značaj izgledu, mršavljenju i govorite o svom nepoželjnom izgledu, to može da da utisak deci da izgled ima presudan značaj i da i oni sami doživljavaju pritisak da izgledaju na određeni način.

Ukoliko dete vidi da se vi osećate dobro i zadovoljno svojim izgledom to će im pomoći da izgrade pozitivnu sliku o sopstvenom telu. Cenite raznolikost i naglasite detetu da je vredno i voljeno bez obzira na to kako izgleda. Ovo ne znači da ne treba da kod sebe i deteta razvijate zdrave navike u ishrani, već samo da akcenat nije na samom izgledu, već usvajanju zdravih navika.

Autorka: Dragica Jovišević Popović, psihološkinja, Institut za javno zdravlje Vojvodine

Ilustracija: Freepik