Slika tela predstavlјa naš doživlјaj, osećanja, shvatanja u vezi sa sopstvenim telom i telesnim iskustvima. Slika tela utiče na opšte prihvatanje sebe i zadovolјstvo sobom.
Slika tela je subjektivan doživlјaj o našem telu koji ne mora biti povezan sa objektivnim kriterijumima. Na primer, značajan broj devojka svoje telo opaža deblјim nego što ono zaista jeste. |
---|
Kao jedan od značajnih faktora koji doprinosi takvom stanju, navodi se i naglašavanje mršavosti žena kao pozitivne vrednosti u zapadnom društvu, kao i način prikazivanja slike žena u masovnim medijima.
Briga o izgledu sopstvenog tela kod adolescenata izraženija je od brige povodom porodičnih konflikata, suočavanja sa stresom ili problema sa učenjem.
Velik broj telesnih promena koje se dešavaju tokom puberteta na značajan način utiču na sliku tela. Ono što je za adolescente uznemirujuće je što ne znaju krajnji ishod tih promena, one su nepredvidive. Te nagle promene, zahtevaju dosta napora i rada kako bi se integrisale u novu sliku o sebi. Potrebno je prilagoditi se i na reakcije okoline u vezi sa tim promenama. Iz tih razloga adolescenti provode dosta vremena pred ogledalom.
Pritisci društva u odnosu na izgled su veći kod devojčica nego kod dečaka, pogotovo što pubertetske promene, zbog nakuplјanja masnog tkiva, udalјavaju devojčice od ideala lepote prisutnog u zapadnom društvu. Međutim, u poslednje vreme su dominantne slike „zdravih“ mladića u medijima nerealne – ne mogu se dostići normalnim razvojem već intenzivnim vežbanjem – opsesivnim treniranjem i vežbanjem ili korišćenjem steroida.
Kako da roditelјi pomognu deci da prihvate telesne promene i izgrade pozitivnu sliku tela?
Deca su veoma osetljiva na poruke koje dobiju od roditelјa u vezi sa telom i promenama u pubertetu. Ponekad deci šaljemo određene poruke, a da nismo ni svesni njihove štetnosti, poput zadirkivanja oko promene glasa, rasta grudi i slično. Odnos roditelјa prema sopstvenom telu je takođe putokaz za decu oko toga kako da razumeju i prihvate sopstveno telo. |
---|
Podsticanje otvorenog razgovora, punog razumevanja za promene kroz koje deca prolaze, ali i negovanje zdravog odnosa prema sopstvenom telu su ključni u podršci deci za prihvatanje ovog turbulentnog perioda i izgradnju pozitivne slike tela!
Ukoliko dete vidi da se vi osećate dobro i zadovoljno svojim izgledom to će im pomoći da izgrade pozitivnu sliku o sopstvenom telu. Cenite raznolikost i naglasite detetu da je vredno i voljeno bez obzira na to kako izgleda. Ovo ne znači da ne treba da kod sebe i deteta razvijate zdrave navike u ishrani, već samo da akcenat nije na samom izgledu, već usvajanju zdravih navika.
Autorka: Dragica Jovišević Popović, psihološkinja, Institut za javno zdravlje Vojvodine
Ilustracija: Freepik