Postoji li savršen roditelј? Roditelјstvo bez sumnji i straha? Idealno vaspitanje? Ako pomenuta pitanja prevedemo na odluke u svakodnevnom životu, ona bi glasila: „Da li postupam ispravno kontrolišući mu telefon?“; „Pratim njegove/njene naloge na socijalnim mrežama?“; „Plaćam stanarinu ili račun za mobilni telefon?“; „Zajedno tražimo i prelistavamo oglase za njegov/njen posao? „Da li mu pomažem ili otežavam...?
Zasigurno znamo odgovor na dva pitanja. Prvi je da savršeno roditelјstvo ne postoji, a drugi da je savez roditelјa i mladih klјučan i neophodan za uspešan put ka osamostalјivanju.
Pitamo se ZAŠTO?
Zato što je roditelјstvo maraton. Roditelј je saveznik koji podržava adolescenta u izazovnoj trci sa preprekama. Greške su gotovo izvesne, bez obzira na sigurnost u roditelјskoj ulozi i prethodno iskustvo. Ukoliko zajedno koračaju, ukoliko se usklađuju, razmenjuju iskustva, savez jača, i u svakoj narednoj etapi maratona, odnosno, fazi razvoja, roditelј i dete postaju mudriji.
Porodica sa mladom osobom
Verovatno ste se susreli sa uverenjima da je put osamostalјivanja dece test dotadašnjeg roditelјstva. Čak i kad vam se čini da vršnjaci vašeg deteta zauzimaju centralno mesto u njegovom životu, roditelјi zadržavaju važnu ulogu u razvoju mlade osobe. Vi ste uzori na koje se ugledaju, od vas očekuju da im pružite emocionalnu podršku, i poverenje. Roditelјi koji ne uspostave ravnotežu između podrške i osamostalјivanja mlade osobe, otežavaju put prelaska u odraslo doba. Zato je važno zastati i pitati se „U kom trenutku pomislimo da je njihovo osamostalјivanje naš gubitak?“
Odlaganje odrastanja u Srbiji, traje i do sredine tridesetih godina posmatrajući pojave poput napuštanja roditelјskog doma, stupanja u brak, ostvarivanja partnerske zajednice i/ili finansijske samostalnosti.
Na koji način ostvariti ravnotetežu?
Veruj mi da bih ti verovao
Usklađivanjem topline i podrške sa nadzorom, podstiče se autonomija mladih. Ukoliko osete da su poštovani, i omogućavaju im se privilegije za odgovornost, imaju više želјe i motivacije da se ponašaju odgovorno. S druge strane, direktna kontrola pomoću proizvolјnih kazni ili pravila („jer sam ja tako rekao”), ili postupci kojima se ugrožava privatnost (direktno nadgledanje profila na socijalnim mrežama, bankovnog računa, odabir partnera ili prijatelјa), ostvaruju suprotan efekat. Pored toga, često razmišlјanje o opasnostima na koje mogu naići, zamaglјuje koristi od osamostalјivanja. Pripremlјenost za određenu vrstu samostalnosti možemo proveriti odgovarajući na sledeća pitanja:
Usmeravajte mlade na aktivnosti van porodičnog vidokruga, poput volonterizma ili radnog angažovanja, čime ćete podstaći mladu osobu da nauči nove veštine i proveri svoje sposobnosti, ostvari osećaj pripadnosti van porodice, preuzima odgovornost, znajući da mora stići na vreme ili da se računa na njegovo prisustvo...
Značaj podrške roditelјa
Uravnotežena podrška omogućava da mladi iskuse posledice svojih odluka i ponašanja, imajući u vidu jasno izrečena roditelјska očekivanja i pravila, što je u suprotnosti sa „prinudnim zahtevima roditelјa“, kojima se preti oduzimanjem stvari ili privilegija. Na koje načine možemo podržati mlade?
Nije dovolјno samo pružati podršku, važan je i način na koji mlade osobe prepoznaju roditelјsku podršku, uz svesnost da višak roditelјske podrške može štetiti dobrobiti mlade osobe.
Kako je pokazati?
Roditelјi imaju iskustvo i širu perspektivu, te mogu ponuditi vredne savete o donošenju odluka ili razvijanju životnih veština kao što su planiranje vremena, finansija ili obrazovanja. Veština rešavanja problema i nezavisno donošenje odluka su važne životne veštine, a mladi ih mogu usvojiti vođeni vašim primerom:
Autor: Katedra za psihologiju, Medicinski fakultet, Univerzitet u Novom Sadu