promo slika

СУМЊАТЕ ДА ВАШ АДОЛЕСЦЕНТ КОРИСТИ ДРОГЕ?

Ниједан родитељ не жели да се нађе у ситуацији у којој сазнаје да је његово дете пробало неку од дрога. Иако је ситуација често болна за родитеље, важно је да се на време суочимо са проблемом који има наш адолесцент и одмах реагујемо. Разлози за коришћење дрога код адолесцената су често комплексни и вишеструки.

За потребе ове брошуре издвојићемо само неколико разлога уз предлоге на који начин родитељи могу да одговоре или на шта да се осврну у зависности од ситуације.

„Хтео/ла сам да пробам. Сви око мене су пробали.“

Постоје адолесценти који су подложнији притиску вршњака, којима је тешко да се изборе за себе, а изразито им је важно да се уклопе у групу вршњака. Обично се ради о деци која имају нижи степен вере у себе и своје способности.

Њима је потребна додатна подршка, оснаживање да се заузму за себе. У овој ситуацији важно је да:

Коришћење дроге може да буде и део експериментисања типичног за адолесценцију. Важно је да јасно искажете свој став да се не слажете са таквим понашањем. Понекад родитељи кажу: „У животу је важно све пробати“. Овакав став може да буде подстицајан за адолесцента да се упусти у нека понашања која су ризична, па и експериментисање са дрогама.

„Па и ти си пробао/ла дрогу“

Уколико је тачно да сте у младости конзумирали дроге, та ситуација је прилика за искрен и отворен разговор.

Објасните свом адолесценту искрено шта је оно што је утицало на Вас да започнете са коришћењем неке ПАС, како сада гледате на то, и пре свега, шта је оно што је утицало на Вас да престанете са конзумирањем. Можда ћете на овај начин показати и своју слабост и рањивост, али управо је такав искрен приступ прилика за већи степен повезаности између Вас и Вашег детета. Тада ће оно бити и пријемчивије да чује ваше данашње мишљење о коришћењу дрога и његових штетних последица.

„Нећу да причамо о томе“

Веома је тешко и фрустрирајуће за родитеље када пред собом имају дете које се затвара у себе, а увиђају да неки проблем постоји. Оно што може да помогне је да промените приступ у односу на уобичајену и за дете очекивану Вашу реакцију. То би значило да изађете из уобичајене шеме функционисања. На пример, уколико би Ваше дете очекивало да у таквој ситуацији „посегнете“ за бесом и претњама, изненадите га и искажите да се бринете за њега и позовите га да отворенео разговарате о томе како се адолесцент осећа. Изненадите дете другачијим приступом. Уколико је Ваше дете и даље затворено понудите му опцију да разговара са неком другом одраслом особом од поверења или да затражи стручну помоћ а можда и стручну подршку.

Ако Ваше дете има проблем са било којом ПАС или понашањем које има карактеристике болести зависности - јавите се његовом изабраном лекару. Не одуговлачите!