Toplo vreme je prilika za boravak u prirodi u kojoj mogu biti prisutni i vektori (mahom insekti), potencijalni prenosioci nekih zaraznih bolesti. Među najznačajnije vektore ubrajaju se:
- Komarci (mogu preneti malariju, groznicu Zapadnog Nila, dengu, žutu groznicu, ziku, čikungunju, lajšmanijazu i papatači groznicu)
- Krpelji (mogu preneti Lajmsku bolest, Krpeljski encephalitis, Krimsku-Kongo groznicu i Q groznicu)
- Vaši (mogu preneti pegavac i povratnu groznicu)
- Buve (mogu preneti mišiji pegavac i kugu)
Mere prevencije se preporučuju svima, a posebno osobama starijim od 65 godina, licima sa oslabljenim imunitetom i/ili hroničnim oboljenjima, novorođenčadi i maloj deci, trudnicama, porodiljama, jer su kod njih češći teži oblici bolesti i komplikacije.
Kako se odbraniti od komaraca?
- Izbegavajte boravak na otvorenom, u periodu najintenzivnije aktivnosti komaraca (u sumrak i zoru) naročito blizu stajaćih voda.
- Ukoliko ipak boravite u to vreme na otvorenom, na otkrivene delove tela nanesite repelente (sredstva koja odbijaju komarce) u skladu sa uputstvima proizvođača.
- Nosite odeću dugih rukava i nogavica u svetloj boji.
- Obezbedite odgovarajuće zaštitne mreže („komarnike“) na prozorima i vratima.
- Koristite mrežu oko dečijih krevetaca ili kreveta tokom spavanja, ukoliko prostorija nema „komarnike“.
- Po mogućnosti, u doba najintenzivnije aktivnosti komaraca boravite u klimatizovanim prostorijama, sa zatvorenim vratima i prozorima.
- Redovno praznite nakupljenu vodu u kantama, kofama, tanjirima od saksijskog cveća, automobilskim gumama, plastičnim folijama, ceradama, raznim posudama, koje se nalaze u dvorištu, terasama i baštama.
- Nakon što ispraznite vodu iz automobilskih guma, prekrijte ih folijom. Nepokrivene gume tretirajte insekticidima na svakih 15 dana.
- Bazene i fontane jednom mesečno, ispraznite, očistite, osušite i ostavite prazne oko 12 sati pre nego što sipate novu vodu.
- Održavajte terase, bašte i zelene površine čistim i urednim, redovno kosite travu i uklanjajte kabasti otpad (gume, burad i sl.).
Kako se odbraniti od krpelja?
- Nanesite repelente za odbijanje krpelja na otkrivene delove tela pre boravka u prirodi.
- Tokom boravka u prirodi nosite svetlu odeću dugih rukava i nogavica (krajeve nogavica uvucite u čarape), šešir širokog oboda i zatvorenu obuću, radi lakšeg uočavanja krpelja i sprečavanja njihovog kontakta sa kožom.
- Izbegavajte boravak na livadama, travnjacima i područjima sa visokom travom i krećite se samo po raskrčenim i jasno obeleženim stazama.
- Redovno kosite travu i održavajte svoja dvorišta, mesta logorovanja ili kampovanja u prirodi.
- Nakon povratka iz prirode, obavezno se istuširajte i obavite samopregled tela na prisustvo krpelja.
- Odeću koja je nošena tokom boravka u prirodi istresite i operite.
- Obavezno pregledajte i kućne ljubimce nakon svakog boravka u prirodi.
Postupak nakon uboda krpelja:
- Istog dana se javite lekaru i vađenje krpelja prepustite obučenim zdravstvenim radnicima
- Ne pokušavajte samostalno izvaditi krpelja i nemojte tretirati ubodno mesto sredstvima poput alkohola, ulja, i sl. pre odstranjivanja krpelja.