Kampanje



9. FESTIVAL MENTALNOG ZDRAVLJA. TEMA: „ODNOS PREMA PROMENAMA U DRUŠTVU„

23.09.2024

 

Ovogodišnji Festival mentalnog zdravlja, deveti po redu u Novom Sadu, odvija se na temu: Odnos prema promenama u društvu”, pod sloganom: Zašto se (ne) menjamo?”.

 

Još jednu godinu u nizu, Institut za javno zdravlje Vojvodine, u saradnji sa brojnim ustanovama i organizacijama, obeležava 10. oktobar, Svetski dan mentalnog zdravlja, organizovanjem Festivala mentalnog zdravlja. Tom prilikom, posetioci će biti u mogućnosti da besplatno iskuse prakse koje pomažu u unapređenju mentalnog zdravlja pojedinca i zajednice. Takođe, tokom Festivala imaćemo priliku da zajedno razmišljamo, pričamo, podižemo svest o temi koja nikada ne prestaje da bude aktuelna i važna – mentalnom zdravlju.

Deveti Festival mentalnog zdravlja se održava u periodu od 10. do 20. oktobra 2024. godine na nekoliko lokacija u Novom Sadu i okolini, dok se po treći put odvija u Subotici i Somboru a po drugi put u Zrenjaninu, Pančevu, Kragujevcu i nekoliko gradova Crne Gore.

 

Planirane su različite aktivnosti:

  • tribine, okrugli stolovi, predavanja,
  • radionice,
  • nagradni konkursi,
  • izložbe,
  • ulične akcije,
  • rekreacija,
  • pozorišne predstave,
  • filmske projekcije,
  • koncerti,
  • bazar,
  • kvizovi itd.


Sve aktivnosti su besplatne.

 

Program Festivala se nalazi na sledećem linku: https://izjzv.org.rs/app/FMZ/
Skraćenu verziju programa možete preuzeti: 

O temi 9. Festivala mentalnog zdravlja (“Odnos prema promenama u društvu”):

 

Razvojne i društvene promene imaju značajan uticaj na mentalno zdravlje pojedinca i društvo u celini.

Uticaj razvojnih promena se ne odražava samo na fizički razvoj, već i na emocionalni razvoj, jer tokom različitih životnih faza, poput adolescencije, odraslosti i starosti, ljudi prolaze kroz promene koje utiču na njihovu emocionalnu zrelost, stabilnost i regulisanost. Na primer, adolescencija može doneti izazove poput identitetskih kriza, što može uticati na mentalno zdravlje. Razvojni procesi takođe uključuju formiranje i održavanje socijalnih veza i odnosa. Kvalitet socijalnih veza može pozitivno ili negativno uticati na mentalno zdravlje. Osobe s podržavajućim socijalnim mrežama obično imaju bolje mentalno zdravlje.

 

Uticaj društvenih promena (ekonomskih, kulturnih, tehnoloških…) na mentalno zdravlje su mnogobrojni. Na primer, promene u ekonomskom okruženju, poput recesija ili povećanja nezaposlenosti, mogu povećati stres i anksioznost među ljudima. Ekonomska razvijenost u društveno uređenje utiče na dostupnost resursa za mentalno zdravlje, kao što su terapija i lekovi. Promene u kulturnim normama i vrednostima mogu uticati na percepciju mentalnog zdravlja. Povećana svest o mentalnim bolestima i smanjenje stigme mogu olakšati pojedincima da potraže pomoć.

Razvoj tehnologije neretko pruža nove načine za pristup terapiji (npr. teleterapija) ali i stvara nove izazove, poput cyberbullying-a ili zavisnosti od društvenih mreža.

Razvojne i društvene promene često se prepliću. Na primer, stres izazvan društvenim promenama može pogoršati razvojne izazove, dok pojedinci koji se bore s mentalnim zdravljem mogu doživljavati kraće ili duže periode težeg prilagođavanja na društvene promene.

 

Festival mentalnog zdravlja i ove godine ističe važnost pristupanja mentalnom zdravlju holistički, uzimajući u obzir da čovek može imati odnos prema promenama na individualnom i društvenom planu i da je ovaj odnos recipročan – promene su prirodan deo ljudskog života i društva, ali promene kod drugih osoba i u društvu mogu biti izazovne kada je u pitanju naše mentalno zdravlje.

 

Događaji tokom Festivala imaju za cilj da edukuju, ali i da podstaknu sve članove zajednica na akciju koja može doprineti stvaranju resursa u zajednici i društvu za zaštitu i unapređenje mentalnog zdravlja i blagostanja.

Pozivamo sve da nam se pridruže na 9. Festivalu mentalnog zdravlja, od 10. do 20. oktobra i da se zajedno pitamo, upoznamo, učimo, delimo prakse i time stvorimo humaniju i zdraviju zajednicu!

 

Festival mentalnog zdravlja se održava od 2016. godine u Novom Sadu i okolini i uključuje saradnju Instituta za javno zdravlje Vojvodine i ustanova i organizacija koje se bave unapređenjem i zaštitom mentalnog zdravlja i blagostanja stanovništva. Tom prilikom, pokreću se važne društvene teme, preispituje položaj mentalnog zdravlja u (našem) društvu, a našim sugrađanima svih generacija nude se brojni besplatni psihološki i kreativni sadržaji. Od 2022. godine Festivalu se pridružuju i partneri iz Subotice i Sombora, dok su se 2023. godine  pridružili i partneri iz  Zrenjanina, Pančeva, Kragujevca i nekoliko gradova Crne Gore.

Već dugi niz godina Festivalu veliku podršku pruža Programski odbor koji u velikoj meri doprinosi njegovom kvalitetu. Članice Programskog odbora su:

  • prof. dr Marija Zotović, psiholog, redovna profesorka Odseka za psihologiju, Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu, Podružnica za Južnobački okrug Društva psihologa Srbije,
  • prof. dr Mirjana Beara Benjak, psiholog, Institut za pozitivnu psihologiju, Novi Sad; vanredna profesorka za naučnu oblast Psihologija, Filološko-umetnički fakultet - FILUM, Univerzitet u Kragujevcu,
  • Tatjana Bokun, psiholog, volonterka Centra za pružanje emotivne podrške i prevenciju samoubistva SRCE,
  • dr Milica Lazić, psiholog, naučna saradnica Odseka za psihologiju, Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu; Psihološki centar za mentalno zdravlje u zajednici MentalHub,
  • Svetlana Nešić Bajgo, psiholog, savetnica u Pokrajinskom zaštitniku građana – Ombudsmanu,
  • Teodora Gligorić, studentkinja psihologiju, predstavnica mladih, Klub studenata psihologije „Transfer“,
  • prof. dr Marija Jevtić, lekar specijalista higijene i humane ekologije, Institut za javno zdravlje Vojvodine,
  • dr sci. med Snežana Ukropina, lekar specijalista socijalne medicine, načelnica Centra za promociju zdravlja Instituta za javno zdravlje Vojvodine,
  • Dragica Jovišević Popović, psiholog, Institut za javno zdravlje Vojvodine, koordinatorka Festivala mentalnog zdravlja.

 

Festival mentalnog zdravlja u Novom Sadu je podržala Gradska uprava za zdravstvo Grada Novog Sada u okviru projekta „Svi zajedno za bolje mentalno zdravlje u Novom Sadu u 2024. godini“ i Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji.

Dodatne aktivnosti u oblasti unapređenja mentalnog zdravlja na široj teritoriji Autonomne pokrajine Vojvodine Institut za javno zdravlje Vojvodine sprovodi pod pokroviteljstvom Pokrajinskog sekretarijara za zdravstvo AP Vojvodine, u saradnji sa mrežom zavoda za javno zdravlje, u okviru Posebnog programa u oblasti javnog zdravlja za teritoriju APV – Programskog zadatka 7: „Unapređenje mentalnog zdravlja stanovništva – ‘Podrška porodici i pokretanje zajednice’ “. Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo AP Vojvodine ove godine podržava edukaciju zdravstvenih radnika i zaposlenih iz ostalih sektora relevantnih za mentalno zdravlje na temu pokretanja zajednice u cilju unapređenja mentalnog zdravlja na teritoriji Vojvodine i podržao je štampanje plakata sa logom Festivala mentalnog zdravlja. Deo aktivnosti na polju unapređenja mentalnog zdravlja obuhvaćen je i aktivnostima Programskog zadatka 6: „Unapređenje zdravstvene pismenosti populacije – ‘Znanjem do zdravih izbora’ “, u kojem, pored zavoda za javno zdravlje, učestvuju i svi domovi zdravlja u AP Vojvodini. Svi materijali i rezultati ovog rada dostupni su na internet stranici Instituta za javno zdravlje Vojvodine:

https://izjzv.org.rs/app/podrska_od_samog_pocetka/ i https://izjzv.org.rs/app/znanjem_do_zdravih_izbora/.

 

Partneri manifestacije u Novom Sadu:

  1. Centar za emotivnu podršku i prevenciju samoubistva "Srce"
  2. Mreža za bolje mentalno zdravlje “Karika”
  3. Medicinski fakultet, Univerziteta u Novom Sadu
  4. EU Info Point, Novi Sad
  5. Centar za nestalu i zlostavljanu decu, Novi Sad
  6. Centar za omladinski rad
  7. Omladinski savez udruženja OPENS
  8. Crveni krst Vojvodine
  9. Studentski kulturni centar, Novi Sad
  10. EDIT centar / Psihološko savetovalište za mlade - Infopolis
  11. Grupa "Izađi"
  12. Institut za pozitivnu psihologiju
  13. Udruženje “Centar za PET terapiju prijateljška šapa”
  14. Pokrajinski zažitinik građana “Ombudsman”
  15. Knjižara "Bulevar Books"
  16. Klub studenata psihologije „Transfer“
  17. Kulturna stanica Eđšeg
  18. Nacionalni park „Fruška gora“
  19. Novosadski humanitarni centar
  20. Organizacija za podršku ženama sa invaliditetom "...Iz kruga - Vojvodina"
  21. PSD „Železničar“, Novi Sad
  22. PSD “Planinska košnica”, Novi Sad
  23. Psihološki centar za mentalno zdravlje u zajednici "MentalHub"
  24. Udruženje za pomoć zavisnicima i bivšim zavisnicima “Restart”
  25. Škola za dizajn "Bogdan Šuput" Novi Sad
  26. Udruženje građana “Patrija” , Novi Sad
  27. Centar za edukaciju I razvoj “Glavologija” , Novi Sad
  28. Kolping društvo Srbije
  29. Fakultet za sport i psihologiju TIMS, Novi Sad
  30. Fakultet za pravne I poslovne studije dr Lazar Vrkatić, Novi Sad
  31. Crveni krst Sremski Karlovci
  32. Galerija likonvne umetnosti poklon zbirka Rajka Mamuzića
  33. Edukativni centar AJS Medic d.o.o. Novi Sad
  34. Galerija Matice srpske
  35. Emisija “Priručnik za prezivljavanje”, Radio Novi Sad 1

Institut za javno zdravlje Vojvodine je krovna ustanova Festivala mentalnog zdravlja i nosilac autorskih prava. Institut pruža mentorsku podršku i smernice gradovima u realizaciji ove manifestacije, ali nije odgovoran za sam sadržaj događaja.

«

Aktuelnosti/Kampanje

Pretraga


Arhiva


Podelite informaciju