Ovogodišnji Festival mentalnog zdravlja, deveti po redu u Novom Sadu, odvija se na temu: „Odnos prema promenama u društvu”, pod sloganom: „Zašto se (ne) menjamo?”.
TEMA: „Dostojanstveno starenje: Važnost jačanja sistema nege i podrške za starije osobe širom sveta“
Slogan: „Promena narativa o samoubistvu”.
Jedan od 100 smrtnih slučajeva u svetu posledica je samoubistva. Samoubistvo može uticati na svakog od nas. Svako samoubistvo je poražavajuće i ima dubok uticaj na one oko njih. Međutim, podizanjem svesti, smanjenjem stigme oko samoubistva i podsticanjem aktivnosti zasnovanih na dokazima, možemo smanjiti slučajeve samoubistava širom sveta. Svetski dan prevencije samoubistava prilika je za podizanje svesti o samoubistvu i promovisanje akcija kroz proverene pristupe koji će smanjiti broj samoubistava i pokušaja samoubistva na globalnom nivou.Međunarodni dan mladih obeležava se svake godine 12. avgusta, ukazujući međunarodnoj zajednici na pitanja mladih i ističući potencijal mladih kao partnera u današnjem globalnom društvu.
Svetski dan prevencije utapanja, proglašen Rezolucijom Generalne skupštine UN A/RES/75/273 „Globalna prevencija utapanja“ iz aprila 2021. godine, obeležava se četvrti put od ustanovljenja, 25. jula, pod sloganom: „Svako se može utopiti, ali niko ne bi trebao.“
Međunarodni dan protiv zloupotrebe i nezakonite trgovine drogama obeležava se 26. juna širom sveta. Obeležavanje ovog datuma, koji je 1987. godine usvojila Generalna skupština Ujedinjenih nacija, ima za cilj mobilisanje pojedinaca i zajednice za podizanje svesti o posledicama zloupotrebe droga i njihovo podsticanje za aktivan odnos u suzbijanju ovog značajnog društvenog problema.
Svetski dan zaštite životne sredine je predvođen Programom Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP), koji se održava svake godine od 1973. godine. Izrastao je u najveću globalnu platformu za širenje svesti o značaju očuvanja životne okoline, odnosno o aktuelnim problemima kao što su zagađenje vazduha, zagađenje plastikom, ilegalna trgovina divljim životinjama, održiva potrošnja, povećanje nivoa mora, sigurnost hrane itd.
Mentalno zdravlje je deo opšteg zdravlja i definiše se kao “stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može da se nosi sa normalnim životnim stresom, može da radi produktivno i plodno i sposoban je da doprinosi zajednici” (Brlas S i Gulin M, 2010; SZO).
31. maj je Svetski dan bez duvana (SDBD). I ove godine će se SZO i ustanove i organizacije koje predvode u oblasti javnog zdravlja iz celog sveta okupiti da podignu svest o štetnom uticaju duvanske industrije na mlade.