Hemoragijska groznica sa bubrežnim sindromom (HGBS), poznata kao "mišija groznica" je akutna virusna prirodnožarišna bolest.
Naglo počinje, praćena je visokom temperaturom i u većini slučajeva protiče i završava kao gripozni sindrom. Ono što ovu bolest razlikuje od gripoznog sindroma je moguć razvoj hemoragičnog sindroma sa tačkastim krvarenjima u koži, sluzokožama i unutrašnjim organima i u težim slučajevima oštećenjem bubrega.
HGBS je prvi put opisana 1884. u Koreji (Korejska hemoragična groznica). U zemljama Dalekog Istoka hemoragijska bolest s bubrežnim sindromom predstavlja veliki javnozdravstveni problem, tako u Kini godišnje oboleva oko 40.000 – 100.000 osoba, a u Južnoj Koreji 1000 osoba.
Na našim prostorima bolest je opisana prvi put 1954. godine dok je prva epidemija registrovana 1961. godine u Fruškoj Gori u vojnom kolektivu na logorovanju. U našoj najbližoj okolini, Fruška Gora je poznato endemsko područje ove bolesti.
Kao prirodnožarišna bolest stalno je prisutna sa različitom učešćalošću od godine do godine, najčešće u pojedinačnim oblicima javljanja, ređe u vidu epidemija. Obično je moguće sve slučajeve oboljenja epidemiološki povezati sa endemskim područjem gde je infekcija nastala. Epidemije se javljaju u godinama kada je znatno povećana brojnost glodara ("mišija godina"). Na brojnost glodara mogu uticati različiti ekološki činioci.
UZROČNIK - HANTAAN VIRUS
Hantaan virus, uzročnik "mišje groznice" je RNK virus iz roda Hantavirus, porodice Buniaviridae. Hantaan virus je grupa antigenski srodnih virusa rasprostranjenih u različitim delovima sveta. Na našim prostorima, kao prostorima Balkana i Centralne Evrope, cirkulišu serotipovi: Hantaan, Seoul, Poumala i Dobrava (Beograd).
Virus prirodno kruži i održava se među šumskim glodarima. Rezervoar i izvor uzročnika su razne vrste mišolikih glodara – šumski, poljski, domaći miš, domaći pacov i drugi. Zaražene životinje većinom nemaju simptome, već ih samo izlučuju u spoljašnju sredinu.
Zaraženi glodar preko svojih izlučevina (pljuvačke, mokraće i izmeta) zagađuje spoljnu sredinu (zemljište, vodu i predmete). Ukoliko je dostupna, hrana privlači glodara i na taj način biva eksponirana kontaminaciji izlučevinama glodara.
Ljudi se zaraze direktnim ili indirektnim kontaktom sa zaraženim životinjama: udisanjem kontaminirane prašine ili upotrebom hrane i vode koji su zagađeni svežim izlučevinama zaraženih glodara kao i prilikom direktnog kontakta - hvatanje, ubijanje i slično.
Najčešće obolevaju osobe koje zbog prirode svog posla dolaze u kontakt sa mišolikom glodarima, njihovim sekretima i ekskretima (šumski radnici, lovci, poljoprivrednici, vojnici na terenu - logorovanju). Nisu registrovani slučajevi interhumanog prenošenja.
Bolest se ne prenosi sa čoveka na čoveka!!!
KARAKTERISTIKE OBOLJENJA
Inkubacija (vreme od momenta zaražavanja do pojave znakova bolesti) iznosi od 3 do 45 dana, najčešće 3-4 nedelje.
Bolest počinje naglo, sa visokom temperaturom (do 40ºC), drhtavicom, glavoboljom, bolovima u krstima. Javlja se i bol u stomaku, povraćanje, slabost, žeđ i suvoća usta, crvenilo lica i konjuktiva, tačkasta krvarenja po koži, smanjeno izlučivanje urina.
"Mišija groznica" se najčešće javlja kao blago oboljenje i bez laboratorijske potvrde se teško može postaviti dijagnoza, te se pacijent vodi pod dijagnozom prehlade ili oboljenja sličnom gripi. U malom procentu inficiranih oboljenje može da ima teži tok, sa izraženim krvarenjima i razvijenim hemoragičnim sindromom, kada se oboljenje i registruje jer zahteva bolničko lečenje. Smrtni ishod kod komplikovanih, a samim tim i registrovanih slučajeva se javlja u 5-10%.
Bolest ima pet kliničkih faza:
- Febrilna faza (visoka telesna temperatura, glavobolja, slabost, bolovi u trbuhu ili krstima, crvenilo lica, tačkasta krvarenja)
- Hipotenzivna faza (normalizovanje telesne temperature, pad krvnog pritiska, pojava krvarenja po koži i sluzokoži)
- Oligurična faza (normalizacija krvnog pritiska, smanjenje lučenja mokraće do anurije)
- Diuretična faza (reguliše se izlučivanje mokraće)
- Rekonvalescentna faza (do ozdravljenja dolazi za 4-12 nedelja, oporavak traje mesecima)
REZERVOARI OBOLJENJA- ŽIVOTINJE
Mišoliki glodari se nalaze u prirodi, u šumama, vegetaciji niskog rastinja, žbunju, na livadama i njivama, u seoskim domaćinstvima, naseljima, skladištima životnih namirnica, deponijama otpadnih materija i na drugim mestima.
Prirodna žarišta su mesta u prirodi gde borave mišoliki glodari zaraženi virusom i svojim izlučevinama kontaminiraju okolinu.
Apodemus agrarius
Sigmodon huspidus
Kako se zaštititi?- MERE PREVENCIJE
- Izbegavati boravak u prirodnim žarištima HGBS, naročito u "mišijim godinama".
Izbegavati boravak u bujnoj vegetaciji niskog rastinja (gde se glodari razmnožavaju) i terene koji su izrovareni mišijim rupama.
- Životne namirnice i vodu za piće obavezno zaštititi od glodara, naročito za vreme boravka u šumi, polju, vikendici, na izletu i drugim mestima u prirodi. Ne ostavljati ih direktno na zemlji!
- Voće i povrće, koje je moglo da bude zagađeno izlučevinama glodara pre upotrebe, obavezno oprati higijenski ispravnom vodom.
- Ne konzumirati vodu iz neuređenih šumskih izvora i bara, jer mogu biti kontaminirani izlučevinama glodara.
- Prati ruke pre jela vodom, ili ih očistiti vlažnim maramicama za dezinfekciju.
- Redovno uklanjati otpatke hrane, a mesto za prikupljanje otpadnih materija zaštititi od pristupa glodara.
- Dezinfekcija površina koje su kontaminirali glodari prskanjem dezinficijensima pre pristupanju njihovom čišćenju. Ove površine ne čistiti metlom ili usisivačem; koristiti vlažne krpe namočene u dezinficijense.
- Pri obavljanju poslova pri kojima se diže prašina sa tla, staviti masku koja pokriva nos i usta.
- Izbegavati direktno ležanje na zemlji, pogotovo ako su uočeni glodari ili njihove rupe.
- Ne loviti i ne dirati žive ili uginule glodare.
- Ako ste posle boravka u prirodi oboleli sa znacima karakterističnim za HGBS (povišena temperatura, tačkasta krvarenja u koži poput osipa, smanjeno izlučivanje urina), odmah se javite lekaru radi preduzimanja blagovremenog leečenja. Pri pregledu, obavezno navedite podatak o boravku u prirodi i mogućem dodiru sa glodarima.
- Uništavanje glodara (deratizacija). Obavljaju registrovane stručne službe u seoskim domaćinstvima, u naseljima i oko naseljenih mesta u blizini žarišta, stambenim blokovima, parkovima, deponijama i mestima gde su otkriveni oboleli od "mišije groznice".