Ovogodišnji Festival mentalnog zdravlja, deveti po redu u Novom Sadu, odvija se na temu: „Odnos prema promenama u društvu”, pod sloganom: „Zašto se (ne) menjamo?”.
Deveti Festival mentalnog zdravlja se održava u periodu od 10. do 20. oktobra 2024. godine na nekoliko lokacija u Novom Sadu i okolini, dok se po treći put odvija u Subotici i Somboru a po drugi put u Zrenjaninu, Pančevu, Kragujevcu i nekoliko gradova Crne Gore.
Planirane su različite aktivnosti:
- tribine, okrugli stolovi, predavanja,
- radionice,
- nagradni konkursi,
- izložbe,
- ulične akcije,
- rekreacija,
- pozorišne predstave,
- filmske projekcije,
- koncerti,
- bazar,
- kvizovi itd.
Sve aktivnosti su besplatne.
Program Festivala se nalazi na sledećem linku: https://izjzv.org.rs/app/FMZ/
Skraćenu verziju programa možete preuzeti:
O temi 9. Festivala mentalnog zdravlja (“Odnos prema promenama u društvu”):
Razvojne i društvene promene imaju značajan uticaj na mentalno zdravlje pojedinca i društvo u celini.
Uticaj razvojnih promena se ne odražava samo na fizički razvoj, već i na emocionalni razvoj, jer tokom različitih životnih faza, poput adolescencije, odraslosti i starosti, ljudi prolaze kroz promene koje utiču na njihovu emocionalnu zrelost, stabilnost i regulisanost. Na primer, adolescencija može doneti izazove poput identitetskih kriza, što može uticati na mentalno zdravlje. Razvojni procesi takođe uključuju formiranje i održavanje socijalnih veza i odnosa. Kvalitet socijalnih veza može pozitivno ili negativno uticati na mentalno zdravlje. Osobe s podržavajućim socijalnim mrežama obično imaju bolje mentalno zdravlje.
Uticaj društvenih promena (ekonomskih, kulturnih, tehnoloških…) na mentalno zdravlje su mnogobrojni. Na primer, promene u ekonomskom okruženju, poput recesija ili povećanja nezaposlenosti, mogu povećati stres i anksioznost među ljudima. Ekonomska razvijenost u društveno uređenje utiče na dostupnost resursa za mentalno zdravlje, kao što su terapija i lekovi. Promene u kulturnim normama i vrednostima mogu uticati na percepciju mentalnog zdravlja. Povećana svest o mentalnim bolestima i smanjenje stigme mogu olakšati pojedincima da potraže pomoć.
Razvoj tehnologije neretko pruža nove načine za pristup terapiji (npr. teleterapija) ali i stvara nove izazove, poput cyberbullying-a ili zavisnosti od društvenih mreža.
Razvojne i društvene promene često se prepliću. Na primer, stres izazvan društvenim promenama može pogoršati razvojne izazove, dok pojedinci koji se bore s mentalnim zdravljem mogu doživljavati kraće ili duže periode težeg prilagođavanja na društvene promene.
Festival mentalnog zdravlja i ove godine ističe važnost pristupanja mentalnom zdravlju holistički, uzimajući u obzir da čovek može imati odnos prema promenama na individualnom i društvenom planu i da je ovaj odnos recipročan – promene su prirodan deo ljudskog života i društva, ali promene kod drugih osoba i u društvu mogu biti izazovne kada je u pitanju naše mentalno zdravlje.
Događaji tokom Festivala imaju za cilj da edukuju, ali i da podstaknu sve članove zajednica na akciju koja može doprineti stvaranju resursa u zajednici i društvu za zaštitu i unapređenje mentalnog zdravlja i blagostanja.
Pozivamo sve da nam se pridruže na 9. Festivalu mentalnog zdravlja, od 10. do 20. oktobra i da se zajedno pitamo, upoznamo, učimo, delimo prakse i time stvorimo humaniju i zdraviju zajednicu!
Festival mentalnog zdravlja se održava od 2016. godine u Novom Sadu i okolini i uključuje saradnju Instituta za javno zdravlje Vojvodine i ustanova i organizacija koje se bave unapređenjem i zaštitom mentalnog zdravlja i blagostanja stanovništva. Tom prilikom, pokreću se važne društvene teme, preispituje položaj mentalnog zdravlja u (našem) društvu, a našim sugrađanima svih generacija nude se brojni besplatni psihološki i kreativni sadržaji. Od 2022. godine Festivalu se pridružuju i partneri iz Subotice i Sombora, dok su se 2023. godine pridružili i partneri iz Zrenjanina, Pančeva, Kragujevca i nekoliko gradova Crne Gore.
Već dugi niz godina Festivalu veliku podršku pruža Programski odbor koji u velikoj meri doprinosi njegovom kvalitetu. Članice Programskog odbora su:
- prof. dr Marija Zotović, psiholog, redovna profesorka Odseka za psihologiju, Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu, Podružnica za Južnobački okrug Društva psihologa Srbije,
- prof. dr Mirjana Beara Benjak, psiholog, Institut za pozitivnu psihologiju, Novi Sad; vanredna profesorka za naučnu oblast Psihologija, Filološko-umetnički fakultet - FILUM, Univerzitet u Kragujevcu,
- Tatjana Bokun, psiholog, volonterka Centra za pružanje emotivne podrške i prevenciju samoubistva SRCE,
- dr Milica Lazić, psiholog, naučna saradnica Odseka za psihologiju, Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu; Psihološki centar za mentalno zdravlje u zajednici MentalHub,
- Svetlana Nešić Bajgo, psiholog, savetnica u Pokrajinskom zaštitniku građana – Ombudsmanu,
- Teodora Gligorić, studentkinja psihologiju, predstavnica mladih, Klub studenata psihologije „Transfer“,
- prof. dr Marija Jevtić, lekar specijalista higijene i humane ekologije, Institut za javno zdravlje Vojvodine,
- dr sci. med Snežana Ukropina, lekar specijalista socijalne medicine, načelnica Centra za promociju zdravlja Instituta za javno zdravlje Vojvodine,
- Dragica Jovišević Popović, psiholog, Institut za javno zdravlje Vojvodine, koordinatorka Festivala mentalnog zdravlja.
Festival mentalnog zdravlja u Novom Sadu je podržala Gradska uprava za zdravstvo Grada Novog Sada u okviru projekta „Svi zajedno za bolje mentalno zdravlje u Novom Sadu u 2024. godini“ i Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji.
Dodatne aktivnosti u oblasti unapređenja mentalnog zdravlja na široj teritoriji Autonomne pokrajine Vojvodine Institut za javno zdravlje Vojvodine sprovodi pod pokroviteljstvom Pokrajinskog sekretarijara za zdravstvo AP Vojvodine, u saradnji sa mrežom zavoda za javno zdravlje, u okviru Posebnog programa u oblasti javnog zdravlja za teritoriju APV – Programskog zadatka 7: „Unapređenje mentalnog zdravlja stanovništva – ‘Podrška porodici i pokretanje zajednice’ “. Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo AP Vojvodine ove godine podržava edukaciju zdravstvenih radnika i zaposlenih iz ostalih sektora relevantnih za mentalno zdravlje na temu pokretanja zajednice u cilju unapređenja mentalnog zdravlja na teritoriji Vojvodine i podržao je štampanje plakata sa logom Festivala mentalnog zdravlja. Deo aktivnosti na polju unapređenja mentalnog zdravlja obuhvaćen je i aktivnostima Programskog zadatka 6: „Unapređenje zdravstvene pismenosti populacije – ‘Znanjem do zdravih izbora’ “, u kojem, pored zavoda za javno zdravlje, učestvuju i svi domovi zdravlja u AP Vojvodini. Svi materijali i rezultati ovog rada dostupni su na internet stranici Instituta za javno zdravlje Vojvodine:
https://izjzv.org.rs/app/podrska_od_samog_pocetka/ i https://izjzv.org.rs/app/znanjem_do_zdravih_izbora/.
Partneri manifestacije u Novom Sadu:
- Centar za emotivnu podršku i prevenciju samoubistva "Srce"
- Mreža za bolje mentalno zdravlje “Karika”
- Filozofski fakultet, Univerziteta u Novom Sadu
- Medicinski fakultet, Univerziteta u Novom Sadu
- EU Info Point, Novi Sad
- Centar za nestalu i zlostavljanu decu, Novi Sad
- Centar za omladinski rad
- Omladinski savez udruženja OPENS
- Crveni krst Vojvodine
- Studentski kulturni centar, Novi Sad
- EDIT centar / Psihološko savetovalište za mlade - Infopolis
- Grupa "Izađi"
- Institut za pozitivnu psihologiju
- Udruženje “Centar za PET terapiju prijateljška šapa”
- Pokrajinski zažitinik građana “Ombudsman”
- Knjižara "Bulevar Books"
- Klub studenata psihologije „Transfer“
- Kulturna stanica Eđšeg
- Nacionalni park „Fruška gora“
- Novosadski humanitarni centar
- Organizacija za podršku ženama sa invaliditetom "...Iz kruga - Vojvodina"
- PSD „Železničar“, Novi Sad
- PSD “Planinska košnica”, Novi Sad
- Psihološki centar za mentalno zdravlje u zajednici "MentalHub"
- Udruženje za pomoć zavisnicima i bivšim zavisnicima “Restart”
- Škola za dizajn "Bogdan Šuput" Novi Sad
- Udruženje građana “Patrija” , Novi Sad
- Centar za edukaciju I razvoj “Glavologija” , Novi Sad
- Kolping društvo Srbije
- Fakultet za sport i psihologiju TIMS, Novi Sad
- Fakultet za pravne I poslovne studije dr Lazar Vrkatić, Novi Sad
- Crveni krst Sremski Karlovci
- Galerija likonvne umetnosti poklon zbirka Rajka Mamuzića
- Edukativni centar AJS Medic d.o.o. Novi Sad
- Galerija Matice srpske
- Emisija “Priručnik za prezivljavanje”, Radio Novi Sad 1
Institut za javno zdravlje Vojvodine je krovna ustanova Festivala mentalnog zdravlja i nosilac autorskih prava. Institut pruža mentorsku podršku i smernice gradovima u realizaciji ove manifestacije, ali nije odgovoran za sam sadržaj događaja.