Novosti



SVETSKI DAN MENTALNOG ZDRAVLJA, 10. OKTOBAR 2024. „PROMOCIJA ZDRAVLJA NA RADNOM MESTU“

11.10.2024

Ovogodišnja kampanja povodom obeležavanja Svetskog dana mentalnog zdravlja organizuje se na inicijativu Svetske federacije za mentalno zdravlje, organizacije Ujedinjeni za globalno zdravlje i Svetske zdravstvene organizacije u partnerstvu sa ministarstvima zdravlja i organizacijama civilnog društva širom sveta. Ove godine Svetski dan mentalnog zdravlja, obeležava se pod sloganom: „Promocija mentalnog zdravlja na radnom mestu“.

Svetska zdravstvena organizacija povodom obeležavanja Svetskog dana mentalnog zdravlja ističe koliko je važna prevencija mentalnih poremećaja i očuvanje mentalnog zdravlja na radnom mestu. Bezbedno i zdravo radno okruženje može delovati kao zaštitni faktor za mentalno zdravlje. Nepovoljni uslovi rada utiču na mentalno zdravlje, ukupan kvalitet života i produktivnost na poslu.

Od suštinskog je značaja da vlade, poslodavci, organizacije koje predstavljaju radnike i poslodavce i druge zainteresovane strane odgovorne za zdravlje i bezbednost radnika rade zajedno na poboljšanju mentalnog zdravlja na radu.

Ključne poruke

Mentalno zdravlje i posao su usko povezani. Radno okruženje koje podržava radnika podstiče mentalno zdravlje, pružajući svrhu i stabilnost. Loši uslovi rada mogu naštetiti mentalnom blagostanju, smanjujući i zadovoljstvo poslom i produktivnost.

Radnici se suočavaju sa rizicima po mentalno zdravlje. Postoje različiti rizici po mentalno zdravlje sa kojima se radnici mogu suočiti, uključujući diskriminaciju, loše uslove rada ili ograničenu autonomiju. Slabo plaćeni ili nesigurni poslovi često nemaju adekvatnu zaštitu, zbog čega su radnici na ovim poslovima više izloženi psihosocijalnim rizicima.

Uticaj na pojedince. Nedostatak podrške osobama sa mentalnim zdravstvenim problemima može negativno uticati na njihovo samopouzdanje, uživanje na poslu, radnu sposobnost, odsustva i mogućnost zapošljavanja. Slično su pogođeni negovatelji i članovi porodice.

Širi uticaj na rad i društvo. Loše mentalno zdravlje može dovesti do smanjenja učinka, odsustva sa posla. Samo depresija i anksioznost dovode do gubitka od približno 12 milijardi radnih dana svake godine.

Stigma stvara prepreke za zapošljavanje. Stigma i diskriminacija često sprečavaju osobe sa mentalnim zdravstvenim problemima da potraže pomoć ili da pronađu i zadrže posao. Smanjenje diskriminacije na radnom mestu kroz svest, obuku i angažovanje sa ljudima koji žive sa mentalnim zdravstvenim problemima stvara zdravije, inkluzivnije radno okruženje.

Podrška radnicima da učestvuju i napreduju u radu. Poslodavci bi trebalo da podrže radnike sa mentalnim zdravstvenim problemima na radnom mestu. To znači, na primer, organizovanje redovnih sastanaka podrške, zakazivanje čestih pauza, postepeno ponovno upoznavanje radnika sa zadacima i obezbeđivanje skladišta za lekove.

Obuka menadžera za podršku mentalnom zdravlju. Poslodavci treba da obezbede menadžerima obuku za prepoznavanje i rešavanje stresora na radnom mestu. Obučeni menadžeri mogu efikasno da podrže svoje timove i neguju zdravije radno okruženje sa više podrške.

Akcija i saradnja vlade su od suštinskog značaja. Vlade, poslodavci i reprezentativne organizacije moraju da rade zajedno na kreiranju politika koje sprečavaju rizike od mentalnog zdravlja, promovišu dobrobit i izgrade radna mesta koja podržavaju mentalno zdravlje na prvom mestu.

Briga o sopstvenom mentalnom zdravlju. Vlade i poslodavci imaju primarnu odgovornost da zaštite i promovišu mentalno zdravlje na poslu. Neophodno je da zaposleni nauče tehnike za upravljanje stresom i da budu svesni promena u svom mentalnom zdravlju. Ako je potrebno, može se potražiti podrška od prijatelja od poverenja, člana porodice, kolega, nadzornika ili zdravstvenog radnika.

Akcije za unapređenje i zaštitu mentalnog zdravlja na poslu trebaju da se sprovode uz zajedničko uključivanje zaposlenih, pogotovu onih koji imaju životno iskustvo u suočavanju sa problemima u vezi sa mentalnim zdravljem, njihovih poslodavaca i osoba zaduženih za bezbednost i zdravlje na radnom mestu.Važno je pružiti priliku svakome da napreduje na poslu i u životu. Svako može da preuzme korake kako bi zaštitio i unapredio svoje mentalno zdravlje uz pomoć naučenih tehnika za prepoznavanje i upravljanje stresom na poslu kroz pozitivno razmišljanje, planiranje i organizaciju vremena, uspostavljanje zdravih navika poput redovne fizičke aktivnosti i pravilne ishrane. Ukoliko je potrebno može se potražiti podrška prijatelja od poverenja, člana porodice, kolege, nadređenog ili stručnog lica.

Svake godine se povodom obeležavanja Svetskog dana mentalnog zdravlja u Republici Srbiji organizuju različite zdravstveno promotivne aktivnosti kao što su tribine, okrugli stolovi, izložbe, radionice, interaktivna predavanja, aktivnosti na otvorenom itd.

Izvor:  https://www.who.int/campaigns/world-mental-health-day/2024

            https://www.batut.org.rs/

 

 

INSTITUT ZA JAVNO ZDRAVLJE VOJVODINE, NA DAN 10. OKTOBRA OTVARA DESETODNEVNI FESTIVAL MENTALNOG ZDRAVLJA, OVE GODINE PO DEVETI PUT, NA TEMU I POD SLOGANOM PROMOCIJA ZDRAVLJA NA RADNOM MESTU

 

 

Ovogodišnja tema Svetskog dana mentalnog zdravlja je  „Promocija mentalnog zdravlja na radnom mestu“.

Pozivamo Vas da u skladu sa svojim mogućnostima obeležite Svetski dan mentalnog zdravljau saradnji sa lokalnom zajednicom, Crvenim krstom, udruženjima građana, sekcijama, edukativnim centrima u vašoj zajednici, psihološkim savetovalištima putem različitih aktivnosti:

  • edukacija o faktorima rizika i očuvanju mentalnog zdravlja,
  • individualno savetovanje,
  • radionicama posvećenim psihološkoj otpornosti,
  • predavanjima,
  • organizovanjem različitih vidova fizičke aktivnosti,
  • izložbe,
  • otvorena okupljanja na raznim sadžajima,
  • medijska promocija

Obaveštavamo Vas da će Institut za javno zdravlje Vojvodine održati po deveti put, Festival mentalnog zdravlja od 10. do 20. oktobra 2024. godine pod sloganom: „ Zašto se (ne) menjamo?“

Kompletan program Festivala dostupan je na sledećem linku: https://izjzv.org.rs/app/FMZ/

Više informacija o obeležavanju 10. OKTOBRA, SVETSKOG DANA MENTALNOG ZDRAVLjA možete pronaći na internet stranici Instituta za javno zdravlje Vojvodine www.izjzv.org.rs

Zahvaljujemo se Programskom odboru 9. FMZ, svim saradnicima, ustanovama, udruženjima, medijima, opštinama, ekspertima, donosiocima odluka, donatorima i volonterima koji nam pružaju poverenje i svake godine dodaju vrednost i povećavaju posećenost Festivala mentalnog zdravlja.

Program 9. FMZ: http://izjzv.org.rs/app/FMZ/

 

 

 

«

Aktuelnosti/Novosti

Pretraga


Arhiva


Podelite informaciju