Šta je Denga i kako se zaštititi?
Denga groznica je virusna groznica koju prenose zaraženi komarci iz roda Aedes.
Svake godine i do 400.000.000 ljudi bude inficirano virusom Denge.
Jedna ista osoba može se zaraziti virusom Denge više puta tokom života.
Jedna od četiri osobe zaražene virusom Denge će razviti simptome.
Simptomi nastaju nakon 3-10 dana od uboda zaraženog komarca.
Bolest počinje sa skokom telesne temperature i jednim ili više sledećih simptoma:
Bol iza očne jabučice, bolovi u mišićima, kostima, zglobovima, trbuhu, osip, mučnina i povraćanje.
Kod jednog od 20 obolelih će se razviti teški oblik Denga groznice, koji zahteva bolničko lečenje jer može doći do unutrašnjeg krvarenja, šoka pa i smrtnog ishoda.
Simptomi teškog oblika Denga groznice su bol i osetljivost trbuha, povraćanje (najmanje tri puta u toku 24h), krvarenje iz nosa i desni, povraćanje krvi ili prisustvo sveže krvi u stolici, umor i malaksalost.
Dijagnoza Denga groznice potvrđuje se laboratorijskim testiranjem krvi obolelog.
Pola svetske populacije (oko 4 milijarde ljudi) živi u područjima sa visokim rizikom od Denga groznice, i Denga groznica je veoma čest uzrok febrilnih stanja kod ljudi.
U NAŠOJ ZEMLJI SE REGISTRUJU SAMO IMPORTOVANI SLUČAJEVI. NAJVEĆI RIZIK JE ZA NAŠE PUTNIKE U MEĐUNARODNOM SAOBRAĆAJU KOJI PUTUJU U ZEMLJE GDE JE OVA BOLEST ODOMAĆENA ( TROPSKI I SUBTROPSKI PREDELI JUGOISTOČNE AZIJE, SREDNJE I LATINSKE AMERIKE, AFRIKE, MEDITERANA)
Prevencija: Zaštitite sebe i svoju porodicu od ujeda komaraca. Nosite široku odeću, dugih rukava i nogavica, kada ste napolju koristite repelente.
Preduzmite neophodne korake da sprečite da se u vašoj okolini množe komarci:
Koristite mreže na prozorima i vratima. Popravite rupe na mrežama kako biste komarce držali napolju.
Koristite klima uređaj, ako je dostupan.
Sprečite komarce da polažu jaja u vodi ili blizu nje.
Proverite posude za vodu u zatvorenom i na otvorenom prostoru.
Jednom nedeljno ispraznite i očistite, okrenite, pokrijte ili bacite predmete koji zadržavaju vodu, kao što su gume, kante, igračke, bazeni, kadice za ptice, saksije za cveće ili kante za smeće.
Trenutno su u svetu u toku epidemije Denga groznice na više kontinenata, u Centralnoj Americi, Južnoj Americi, Jugoistočnoj Aziji, Pacifičkim ostrvima (Melanezija, Mikronezija i Polinezija), na Karibima.
Kontakt telefon za dodatne informacije :
Ambulanta za putnike u međunarodnom saobraćaju
Institut za javno zdravlje Vojvodine 021 4897889
Institut za javno zdravlje Srbije 011 2684566
Izvor podataka: https://www.cdc.gov/dengue/areas-with-risk/index.html