Međunarodni dan sestrinstva, 12. maj 2018. godine, obeležava se pod sloganom „Sestrinstvo: glas koji sledimo – zdravlje je ljudsko pravo“, ukazujući da bi zdravstvena zaštita trebala da bude dostupna svima, bez obzira na mesto gde se pruža i okruženje.
Međunarodni savet sestrinstva (International Council of Nurses) ukazuje na više značajnih aspekata dostupnosti zdravstvene zaštite:
- uočavanje i identifikacija neprepoznatih zdravstvenih potreba;
- zadovoljavanje raznolikih zdravstvenih potreba;
- dostupnost i laka pristupačnost uslugama;
- priuštiva nega;
- sigurna i kvalitetna nega;
- neprekidan i humanocentrični pristup.
Zašto se Međunarodni dan sestrinstva ove godine usmerava na zdravlje kao ljudsko pravo? Ovo šire usmerenje omogućava sestrinstvu da razume filozofsku osnovu svoje celokupne prakse, bilo da se u okviru nje pojedinci bave promocijom zdravlja, prevencijom bolesti i povreda ili tretmanom akutnih i hroničnih stanja. Ovaj fokus nam omogućava da utvrdimo zdravstvene posledice socijalnih odrednica zdravlja (sanitarnih mera, adekvatne ishrane, stanovanja, životne sredine i radne okoline, obrazovanja, ravnopravnosti...) i omogućava nam da razumemo sistem zdravstvene zaštite iz perspektive u čijem je središtu osoba i zajednica.
„Humanocentrični pristup znači ophođenje prema ljudima, pacijentima i njihovim bližnjima, starateljima i drugima sa saosećanjem, dostojanstvom i poštovanjem. On podrazumeva njihovo uključivanje u donošenje odluka o sopstvenom zdravlju i nezi. Ovaj pristup znači i uključivanje ljudi u dizajniranje sistema i stvaranje politike...“ (Angel Gurriá, OECD Secretary-General)
Zdravstveni sistem je esencijalni element zdravog i ravnopravnog društva. Zdravlje kao ljudsko pravo je perspektiva koja znači da gde god da živite možete dobiti zdravstvenu zaštitu koja je u skladu sa vašim zdravstvenim potrebama.