Nacionalna nedelja dojenja u Srbiji tradicionalno se obeležava 40. kalendarske nedelje i simbolično predstavlja trajanje trudnoće. Cilj je da se ukaže na značaj dojenja kojim se obezbeđuje najoptimalnija ishrana, pravilan rast i razvoj i istakne značaj podrške trudnicama, babinjarama, majkama dojiljama i porodici da ostvare uspešno dojenje. Ove godine Nacionalna nedelja dojenja obeležava se od 30. septembra do 7. oktobra pod istim sloganom: „Budimo bliže – podrška tokom dojenja za sve”.
Dojenje predstavlja najjednostavniji, najzdraviji i najekonomičniji način da se obezbedi zadovoljenje potreba novorođenčeta za pravilnom ishranom. Majčino mleko je potreba svakog novorođenčeta, odojčeta i deteta do navršene druge godine života. Sastav i količina majčinog mleka prilagođeni su uzrastu deteta i njegovim potrebama. Ono sadrži sve što je potrebno za fizički, psihički, socijalni, emocionalni i saznajni razvoj, razvoj svih čula (vid, miris, sluh, dodir, ukus) i inteligencije (govora i jezika) i štiti od mnogih infekcija i alergija.
Nacionalna nedelja dojenja 2024. imaju za cilj da:
- Informiše ljude o zastupljenosti dojenja, koliko je dojenje važno za zdravlje majke i bebe, ali i o postojećim nejednakostima koje se odnose na podršku dojenju.
- Podstakne akcije za smanjenje nejednakosti u podršci dojenju, sa posebnim fokusom na vulnerabilne grupe.
- Učvrsti praksu dojenja radi smanjenja socijalnih razlika.
- Pokrene i uključi ipojedince i organizacije kako bi se poboljšala njihova međusobna saradnja, ali i uključenost u aktivnosti za podršku i promociju dojenja kao najoptimalnijeg načina ishrane.
Posebno je važno da se osnaže i podrže osetljive grupe u cilju povećanja stopa dojenja, što je od značaja naročito u vreme vanrednih i kriznih situacija kako bi se smanjile nejednakosti koje postoje u društvu.
Dojenje nije isključiva odgovornost žena – zaštita, promocija i podrška dojenju je kolektivna društvena odgovornost. Podršku majkama koje doje moguće je obezbediti na različite načine. Tradicionalno, podršku pruža uža, ali i šira porodica. Potrebna je međutim i podrška šire okoline: organizacija civilnog društva, vlada, kreatora zdravstvene politike, zdravstvenih sistema i zdravstvenih radnika, savetnika za dojenje, poslodavaca, prijatelja, kao i zajednice u celini.
https://waba.org.my/wbw/
Povodim Nacionalne nedelje dojenja Institut za javno zdravlje Vojvodine organizuje sledeće aktivnosti:
- Konkurs za likovne i literarne radove na temu „Majčino mleko je najbolja hrana od prvoga dana“.
- Javnu manifestaciju sa dodelom nagrada u Domu zdravlja „Novi Sad“ za najuspešnije radove na likovnom i literarnom konkursu.
- Edukaciju edukatora, učenika 3. razreda srednje medicinske škole „7. april“ Novi Sad.
- Stručni sastanak za medicinske sestre.
- Konferenciju za medije.
- Štampano zdravstveno-vaspitno sredstvo „Dnevnik dojenja“ i
- Postavljena je zdravstveno-vaspitna izložba.