- Festival mentalnog zdravlja će se održati od 10. do 20. oktobra, a uključiće sledeće aktivnosti na više lokacija u Novom Sadu i Subotici i onlajn:
- radionice,
- interaktivna predavanja,
- tribine i okrugle stolove ,
- nagradne konkurse,
- filmske projekcije sa diskusijom
- izložbe
- interaktivne performanse
- Šiz (pab) kviz.
Detaljan program možete videti OVDE.
Tema ovogodišnje kampanje ima za cilj da ukaže na značaj kulture za mentalno zdravlje. Kultura se može ogledati u našim verovanjima, običajima, mitovima, umetnosti, pretežnim humanističkim praksama u zajednici (volontiranje, mentorstvo, donatorstvo…), u tome šta doživljavamo kao dobro i poželjno, šta smatramo morlanim, šta je za nas prijateljstvo, brak, religioznost, kako se odnosimo prema mladima, starima, odgajanju dece, poslovnim kolegama, organizacijama i institucijama i slično. Ova pitanja nisu univerzalno definisana, i ako pogledamo širom sveta primetićemo da različite kulture imaju različite izraze, obrasce, pisana i nepisana pravila koja “usmeravaju” ponašanje pojedinaca i zajednice.
Način na koji se ponašamo, razmišljamo ili komuniciramo, kulturne norme i pravila mogu u velikoj meri da utiču na definisanje i doživljaj mentalnog zdravlja. Tako, na primer, kultura utiče na to koji oblici ponašanja će se smatrati psihosocijalnom poteškoćom, kako će se zajednica odnositi prema osobi ili grupi za koju smatra da ima poteškoću. Kultura može da utiče na to kako njeni pripadnici/e ispoljavaju određene psihološke poteškoće, kako ih objašnjavaju i kako sprovode tretman.
Tokom kampanje biće pokrenuta pitanja kako različiti aspekti kulture mogu da utiču na mentalno zdravlje, kakva je kultura brige o mentalnom zdravlju u našoj zajednici i društvu, u kojoj meri kultura brige zavisi od ekonomskih sistema i društvenih procesa, na koji način kreiramo i koristimo različite resurse u zajednici i na koji način pristupamo tretmanu problemima mentalnog zdravlja. Poseban aspekt kampanje biće posvećen načinu izražavanja kulture (umetnosti, književnosti, komunikaciji) kao važnom resursu zajednice u zaštiti i unapređenju mentalnog zdravlja. Brojna istraživanja ukazuju da stvaralaštvo i umetnost imaju značajnu ulogu u poboljšanju zdravlja i blagostanja, a umetnički programi u zajednici mogu unaprediti mentalno zdravlje i biti važan činilac u tretmanu psihosocijalnih problema – istraživanja pokazuju da stvaranje i “konzumiranje” različitih oblika umetnosti može smanjiti nivo stresa, pozitivno uticati na samoizražavanje, blagostanje, doživljaj smisla, izražavanje i regulaciju osećanja.
Događaji tokom festivala imaju za cilj da edukuju, ali i da podstaknu sve članove i članice na akciju koja može doprineti stvaranju resursa u zajednici i društvu, koji mogu doprineti zaštiti i unapređenju mentalnog zdravlja i blagostanja.
Pozivamo sve da nam se pridruže na 7. Festivalu mentalnog zdravlja, od 10. do 20. oktobra i da, kroz svoje učešće u besplatnim iskustvenim programima i promišljanje na ovogodišnju temu, razviju dobru kulturu brige o mentalnom zdravlju!
Festival je podržala Gradska uprava za zdravstvo Grada Novog Sada.
Partneri manifestacije u Novom Sadu:
- BalkanIDEA Novi Sad
- Centar Gaudium
- Centar SRCE
- Centar za socijalni rad Grada Novog Sada
- Centar Psihobalans
- Crveni krst Vojvodine
- Crveni krst Novog Sada
- Dom zdravlja “Novi Sad”
- Društvo tumača i prevodilaca za znakovni jezik - Novi Sad
- Društvo grupnih analitičara Beograd (DGAB)
- Galerija Matice srpske
- Gradska biblioteka u Novom Sadu
- Grupa "IZAĐI"
- Klub studenata psihologije "TraNSfer"
- Knjižara Bulevar Books
- Knjižara Zenit
- Kolping Društvo Srbije
- Kulturna stanica Barka
- Kulturna stanica Svilara
- Kulturni Centar LAB
- Neformalna grupa psihologa
- Medicinski fakultet Novi Sad
- Omladinski centar CK13
- Omladinski savez udruženja “OPENS”
- Organizacija studenata Medicinskog fakulteta Novi Sad OSMEH
- Podružnica Društva psihologa Srbije za Južnobački okrug
- Pokrajinski zaštitnik građana – ombudsman
- Prihvatilište za decu i mlade "Sigurna dečija kuća" Novi Sad
- Psihološki centar za mentalno zdravlje u zajednici “MentalHub”
- Selfnest
- Škola za dizajn "Bogdan Šuput" Novi Sad
- Udruženje "Almašani"
- Udruženje "Kulturis"
- Udruženje građana "Patrija"
- Udruženje za podršku osobama sa Daun sindromom Novi Sad
Partneri manifestacije u Subotici:
- Zavod za javno zdravlje Subotica
- Ametek doo
- AIESEC organizacija
- Aktiv stručnih saradnika grada Subotice
- Crveni krst Subotica
- Centar za lični razvoj “Spektrum”
- Centar za nestalu i zlostavljanu decu
- Centar za porodični smeštaj i usvojenje Subotica
- Centar za socijalni rad Grada Subotice
- Dom zdravlja Subotica
- Dom zdravlja “Dr Janoš Hadži"
- Dom učenika srednjih škola “Subotica”
- Fondacija za omladinsku kulturu i stvaralaštvo "DANILO KIŠ" Subotica
- Gradska biblioteka Subotica
- Institut za pozitivnu psihologiju
- Infostud 3 d.o.o.
- InfostudHub
- OPENS i Unicef
- Psihološka edukacija Eksploratorijum
- Psihološki centar ProAktiva
- Savremena galerija Subotica
- Udruženje građana "Literapia"
- Udruženje "Poželi želju"
- UG Psihoartis
- Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača i trenera Subotica
Zahvaljujemo se svim saradnicima manifestacije u Novom Sadu i Subotici, volonterima i volonterkama i članicama Programskog odbora 7. Festivala mentalnog zdravlja, u sastavu:
- Prof. dr Marija Zotović Kostić, psiholog, redovni profesor, Odsek za psihologiju, Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu; predsednica Podružnice za Južnobački okrug Društva psihologa Srbije;
- Prof. dr Mirjana Beara, psiholog, vanredni profesor, Filološko – umetnički fakultet Univerziteta u Kragujevcu; Institut za pozitivnu psihologiju Novi Sad;
- Dr Milica Lazić, doktor psihologije, naučni saradnik, Odsek za psihologiju, Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu
- Svetlana Nešić Bajgo, dipl. psiholog, savetnik Pokrajinskog ombudsmana
- Tanja Bokun, dipl. psiholog, Centar za podršku osobama u krizi i prevenciju samoubistva “Srce”
Više o manifestiaciji:
Festival mentalnog zdravlja se održava od 2016. godine u Novom Sadu i okolini i uključuje saradnju Instituta za javno zdravlje Vojvodine i ustanova i organizacija koje se bave unapređenjem i zaštitom mentalnog zdravlja i blagostanja stanovništva. Tom prilikom, pokreću se važne društvene teme, preispituje položaj mentalnog zdravlja u (našem) društvu, a našim sugrađanima svih generacija nude se brojni besplatni psihološki i kreativni sadržaji.