Mentalno zdravlje je deo opšteg zdravlja i definiše se kao “stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može da se nosi sa normalnim životnim stresom, može da radi produktivno i plodno i sposoban je da doprinosi zajednici” (Brlas S i Gulin M, 2010; SZO).
SZO globalno ističe da ‘nema zdravlja bez mentalnog zdravlja’.
Mentalno zdravlje je, stoga, i jedan od prioriteta javnog zdravlja, s obzirom na opterećenje koje mentalni poremećaji uzrokuju u zdravstvenom, socijalnom i ekonomskom smislu, a u našoj zemlji se od 2022. godine mesec jun obeležava kao Nacionalni mesec mentalnog zdravlja.
Promocija mentalnog zdravlja i prevencija mentalnih poremećaja i bolesti je sastavni deo Agende održivog razvoja usvojene od strane Generalne skupštine Ujedinjenih Nacija 2015. godine, a jedan od ciljeva je da se do 2030. godine za trećinu smanji prevremeni mortalitet od hroničnih nezaraznih bolesti kroz prevenciju i terapiju, kao i promociju mentalnog zdravlja i blagostanja.
Promocija mentalnog zdravlja uključuje ‘akcije za jačanje političkog okruženja i korišćenje strateške komunikacije za izgradnju mreža, angažovanje zainteresovanih strana, povećanu pismenost o mentalnom zdravlju i promenu ponašanja.’
Institut za javno zdravlje Vojvodine povodom Nacionalnog meseca mentalnog zdravlja:
1) Podseća na internet stranice sa dodatnim resursima u oblasti promocije mentalnog zdravlja:
- Internet stranica Programskog zadatka "Unapređenje mentalnog zdravlja porodice - Podrška od samog početka", namenjen osnaživanju mentalnog zdravlja porodice od momenta formiranja partnerskog odnosa i odluke o zajedničkom životu, preko planiranja roditeljstva i životnih događaja i izazova koji mogu da prate taj period, kao i roditeljskoj podršci razvojnim zadacima dece predškolskog i školskog uzrasta: https://izjzv.org.rs/app/podrska_od_samog_pocetka/
- Mentalno zdravlje:
https://izjzv.org.rs/app/preuzimanje/Mentalno_zdravlje.zip
- Podrska od samog pocetka brošure:
https://izjzv.org.rs/app/preuzimanje/Podrska_od_samog_pocetka_brosure.zip
- Prevencija mentalnih poremećaja:
https://izjzv.org.rs/app/preuzimanje/Prevencija_mentalnih_poremecaja.zip
- Festival mentalnog zdravlja: https://www.facebook.com/festivalmentalnogzdravlja/
i https://www.instagram.com/festivalmentalnogzdravlja/?hl=en
- Ostala edukativna sredstva Instituta za javno zdravlje Vojvodine:
- http://izjzv.org.rs/?lng=lat&cir=0&link=4-78
- Epizodu podkasta “Znanjem do zdravih izbora” o Festivalu mentalnog zdravlja: https://www.youtube.com/watch?v=rlYzDGsio2Y
- Snimak na You-Tube kanalu okruglog stola od 22. maja 2023. g: „MENTALNO ZDRAVLJE UČENIKA – KAKO ZAJEDNO MOŽEMO DA POMOGNEMO ŠKOLAMA?“: https://youtu.be/4JSggadSHvw
2) Obeležava 2. jun – Svetski dan mentalno uslovljenih poremećaja u ishrani ukazivanjem na definicije ovih poremećaja i mogućnosti tretmana u okviru Savetovališta Odseka za pravilnu ishranu i promociju zdravih stilova života http://izjzv.org.rs/?lng=&cir=&link=3-15-3700 ; zakazivanje na telefone: 4897 - 879 i 4897 – 873 ili putem e-mail-a: savetovaliste@izjzv.org.rs.
3) Obeležava 26. jun – Međunarodni dan protiv zloupotrebe i nezakonite trgovine drogama. Resurse IZJZV na ovu temu možete naći na:
- Internet stranica „Ni 1, ni 2, a nikako 5“, namenjena informisanju mladih o opasnostima od visokorizične upotrebe alkohola http://izjzv.org.rs/app/ni1ni2anikako5/
- Internet stranica „Bolesti zavisnosti se mogu sprečiti i one se efikasno leče“, namenjena podršci roditeljima u prevenciji i lečenju bolesti zavisnosti:
https://www.izjzv.org.rs/app/prevencija_PAS_za_roditelje/
- Internet stranica ka prezentacijama na temu prevencije bolesti zavisnosti, namenjene roditeljima
http://izjzv.org.rs/app/prev_PAS_u_skolama/RODITELJI/
- Internet stranica ka prezentacijama na temu prevencije bolesti zavisnosti namenjena
učenicima uzrasta 13-15 godina:
https://izjzv.org.rs/app/prev_PAS_u_skolama/UCENICI/
- Internet stranica ka prezentacijama na temu prevencije bolesti zavisnosti, namenjena
nastavnicima i profesorima učenika osnovnih i srednjih škola:
https://izjzv.org.rs/app/prev_PAS_u_skolama/NASTAVNICI/
- Link ka filmu "Supstancu na distancu", na temu prevencije zloupotrebe alkohola i psihoaktivnih supstanci, namenjenučenicima uzrasta 13-18 godina:
https://www.youtube.com/watch?v=Tdhd2eit1ys
4) Raspisivanje likovnog konkursa za zajednički rad za vrtiće i niže razrede osnovne škole na temu „Šta se sve može kad se male ruke slože?“, u toku treće nedelje juna.
5) Najavljuje temu i slogan 8. Festivala mentalnog zdravlja (10-20. oktobra 2023. godine): “EMPATIJA”, kojim Institut za javno zdravlje Vojvodine u saradnji sa timovima iz Novog Sada i još 4 grada (Subotica, Sombor, Kragujevac i Zrenjanin) i ove godine popularizuje skladne, solidarne i humane odnose među ljudima i značajnu uloga zajednice u očuvanju i unapređenju mentalnog zdravlja pojedinca, te zalaganje za ravnopravno društvo, stvarajući prilike da desetine ustanova i udruženja građana omoguće stanovništvu da besplatno iskuse različite programe u oblasti promocije mentalnog zdravlja.
5) Ukazuje na dobrobit međusektorske i interdisciplinarne saradnje u oblasti promocije mentalnog zdravlja i prevencije mentalnih poremećaja:
- koordinišući Mrežu za bolje mentalno zdravlje “Karika” i Organizacioni odbor 8. Festivala mentalnog zdravlja;
- saradnjom u okviru “Sazvežđa podrške – Pričajmo (k)od kuće” – mreže savetovališta koja funkcionišu na teritoriji Grada Novog Sada;
- učestvujući u Organizacionom odboru Konferencije “Vidovi podrške mentalnom zdravlju mladih”, u organizaciji Omladinskog centra OPENS, 23.6.2023. godine;
- učestvujući u inicijativama drugih ustanova, organizacija i privrednih subjekata na temu unapređenja mentalnog zdravlja (konferencija u organizaciji Centra za socijalni rad Grada Novog Sada; predavanja i radionice za zaposlene kompanije Toyo Tires na temu unapređenja mentalnog zdravlja, konstruktivne komunikacije, nošenja sa stresom i pravilne ishrane i dr).
6) Ukazuje na resurse drugih organizacija u oblasti promocije i zaštite mentalnog zdravlja i prevencije mentalnih poremećaja:
- Centar za emotivnu podršku i prevenciju samoubistva „SRCE“; besplatni telefon – 0800-300-303; podrška putem chat-a na: https://www.centarsrce.org/ svaki dan 17-23 čas; e-mail: vanja@centarsrce.org (svaki dan);
- Psihološko savetovalište “PRIČAJMO (K)OD KUĆE”; E-mail: pricajmokodkuce@gmail.com; chat na sajtu: pricajmokodkuce.co; ponedeljkom i petkom 19-21 čas;
- Centar za proizvodnju znanja i veština:
- https://cpzv.org/cpzv_uploads/Mentalno-zdravlje-mladih-u-APV.pdf - na kraju je dat i program od 10 radionica za unapređenje mentalnog zdravlja, mogu da se slobodno koriste
- https://cpzv.org/cpzv_uploads/prirucnik_kultura_komunikacije.pdf
- https://cpzv.org/cpzv_uploads/3urazazdravlje.pdf
- Internet prezentacija Instituta za pozitivnu psihologiju: http://www.institutpp.com/
- Klub “Sazvežđe podrške” https://opens.rs/sazvezdje-podrske/
- Podrška mentalnom zdravlju mladih putem usluga na sajtu “Sve je OK” https://svejeok.rs/
7) Usmerava sve kojima je potrebno savetovanje (mlade, roditelje kao i nastavno osoblje) na internet stranicu svejeok.rs osnovanu od strane UNICEF Srbija za pružanje besplatnih onlajn saveta nakon tragedije u maju:
- UNICEF u saradnji sa NAcionalna DEčija Linija - NADEL pokrenuo je dodatne besplatne sesije online savetovanja:
- Svima kojima je potreban razgovor o tragičnim dešavanjima u našoj zemlji, uznemireni ste, bojite se ili imate osećanja i misli sa kojima vam je teško možete zakazati online savetovanje i razgovarati sa stučnjacima koji su specijalizovani za podršku tokom krize.
- Online sesije možete zakazati preko sajta svejeok.rs a okviru kalendara ćete odabrati termin kada vama odgovara: OVDE
- Savetnici dolaze iz savetodavnih servisa za decu i mlade (NADEL - SOS telefon za savetodavnu podršku i Savetovališta za mlade). Obučeni su i visoko profesionalni, a pre svega spremni da saslušaju i da pomognu. Više o savetnicima možete da pronađete OVDE.
- Sve usluge koje pružamo preko platforme svejeok.rs uključujući i način i obradu podataka su usklađene sa zakonima republike Srbije i deljano su definisane u okviru Politike privatnosti.